۱۷درصد واحدهای فناور، دانش‌بنیان هستند

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم با بیان اینکه هم اینک در کشور ۴۹ پارک، ۱۲ پردیس و ۲۴۶ مرکز رشد وجود دارد، گفت: در کشور ۱۰۸۰۰ واحد فناور داریم که از این تعداد ۱۷۷۸ مرکز دانش‌بنیان هستند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت، دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در سیزدهمین اجلاس معاونین پژوهشی و فناوری مراکز آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری منطقه ۴ کشور که در دانشگاه قم برگزار شد، با اشاره به شعار سال عنوان کرد: در شعار امسال مقام معظم رهبری به تولید با دو خصوصیت "اشتغال آفرین" و "دانش بنیان" توجه داده‌اند و البته تولید باید مبتنی بر نیاز باشد.

وی در ادامه با اشاره به اولویت‌های اصلی وزارت علوم شامل "مرجعیت و دیپلماسی"، "آموزش و پژوهش هدفمند"، "نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری"، "شاگرد، فناور و نوآورپروری" و "تولید خدمت، ثروت و سرمایه از دانش" افزود: در راستای اهداف کلان وزارت اهم اهداف معاونت فناوری و نوآوری نیز "راهبری و مدیریت منسجم پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد"، "توسعه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی" و "توسعه فناوری و نوآوری" است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم راهبردهای معاونت را مدنظر قرار داد و گفت: راهبرد اول توسعه، تکمیل و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور است؛ در این راستا طرح "تانا" کمک به اکوسیستم نوآوری استانها در دست است.

وی ادامه داد: در دانشگاه ها ایده به نمونه آزمایشگاهی تبدیل می شود و در مراحل بالاتر به پارک‎ها و در نهایت شهرک‌های صنعتی منتقل می‌شود لذا فناوری باید با نگاه جدی به بازار همراه باشد که اگر برنامه‌ریزی نباشد در آینده با تعدادی شرکت دانش‌بنیان بیکار مواجه خواهیم بود.

خیرالدین با بیان اینکه پیشنهاد می شود در دانشگاه ها ابتدا مرکز کارآفرینی و نوآوری ایجاد شود، افزود: ایجاد این مرکز مجوز وزارت نیاز ندارد و در شورا و هیئت امنا دانشگاه‌ها ثبت می‌شود، بعد از مرکز کارآفرینی، مرکز رشد و سپس پردیس فناوری و نوآوری ایجاد شود.

وی با بیان اینکه هم اینک در کشور ۴۹ پارک، ۱۲ پردیس، ۲۴۶ مرکز رشد وجود دارد، گفت: ۱۰۸۰۰ واحد فناور فعال هستند که از این تعداد ۱۷۷۸ مرکز دانش‌بنیان هستند، یعنی تنها ۱۷ درصد که باید بیشتر از این بشود، در زمینه اشتغال واحدهای فناور رشد بالایی را شاهد بوده‌ایم و از ۶۵هزار در سال ۹۹ به ۹۰هزار در سال ۱۴۰۰ رسیده‌ایم که اکثرا از دانش‌آموختگان دانشگاهی هستند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت راهبرد دیگر این معاونت را آموزش و ترویج کارآفرینی و فرهنگ دانش‌بنیانی در کشور عنوان و اظهار کرد: در این راستا طرح ملی ترویج کارآفرینی راه‌اندازی شده است که در فاز نخست طرح برای ۳۰هزار دانشجو هرکدام یک میلیون تومان اعتبار جهت شرکت در دوره های آموزشی کارآفرینی در نظر گرفته شده است.

خیرالدین با اشاره به سامانه نظام ایده‌ها و نیازها "نان" ادامه داد: با این سامانه نقشه جامع نیاز و ایده کشور ترسیم می‌شود، تا کنون ۴۸۷۱ نیاز و ۱۷۵۶۱۱۱ ایده در سامانه "نان" ثبت شده است.      

وی در پایان طرح دستیار فناوری ویژه دانشجویان، گرنت فناوری، طرح جوانه، طرح پسادکتری فناوری و نوآوری را از جمله طرح های حمایتی معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم برای ارتقای جایگاه فناوری و نوآوری عنوان کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha