دولت ۸۸ هزار میلیارد تومان بدهی تامین اجتماعی را تسویه کرد

سخنگوی دولت گفت: دولت در حرکت جهادی ۸۸ هزار میلیارد تومان بدهی تامین اجتماعی را تسویه کرد و امسال هم در بودجه، تسویه ۹۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و در کمیسیون اقتصادی دولت آیین نامه این برنامه در دستور کار است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت، علی بهادری جهرمی روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و همچنین هفته تامین اجتماعی گفت: در ماه‌ه های اخیر سازمان تامین اجتماعی موفق شد گام‌های مثبت و رو به جلو بردارد و برخلاف روال ماه های منتهی به سال گذشته که بخش زیادی از پرداختی‌های این سازمان از محل استقراض بانکی انجام و موجب تورم و خلق پول می‌شد، از آذر ماه سازمان تامین اجتماعی بدون استقراض و با تامین از سایر منابع پرداخت های خود را انجام دهد.

وی افزود: دولت در حرکت جهادی ۸۸ هزار میلیارد تومان بدهی تامین اجتماعی را تسویه کرد و امسال هم در بودجه، تسویه ۹۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و در کمیسیون اقتصادی دولت آیین نامه این برنامه در دستور کار قرار دارد.

سخنگوی دولت در رابطه با فعال شدن مسیر حمل و نقل کانتینری در کریدور شمال-جنوب، افزود: با توجه به صرفه این مسیر، پیش‌بینی می‌شود این مسیر جایگزین ترانزیتی و حمل و نقلی بسیاری از مقاصد شود و کمک کند کشور ما به جایگاه اصلی خود در بهره‌ وری حمل و نقل کالا باز گردد.
بهادری جهرمی بیان کرد: توجه به ظرفیت جغرافیایی کشور و فعال سازی این ظرفیت‌ها از اولویت‌های کشور است و خبرهای خوشی تاکنون برای ما به همراه داشته است و در این حوزه در یک ماه اخیر بیش از نیمی از سال، در سال ۹۹ و ۹۸ ترانزیت صورت گرفته است و در حال حاضر نیز به رکوردهای تاریخی ترانزیت کالا نزدیک شدیم و امید می‌رود امسال رکورد تاریخی حمل و نقل ترانزیتی کالا را بشکنیم.

طرح میان مدت آب شرب غدیر به زودی افتتاح می شود

سخنگوی دولت تصریح کرد: امیدواریم با همت جهادی در مجموعه دولت به ویژه وزارت نیرو برای حل بحران آبی شاهد اخبار خوش در این حوزه باشیم؛ یکی از این برنامه‌ها طرح آبرسانی غدیر است. دولت توانست مدت ۳۰ ماهه اجرای این طرح را به یک سوم زمان کاهش دهد تا این طرح کمک حال مردم در خوزستان برای حل مشکلات آبی این استان باشد.


مردم باید استانداردها در مقابله با کرونا جدی بگیرند

وی با اشاره به شیوع کرونا در کشور اظهار داشت: از مردم می خواهم استانداردها را جدی بگیرند، واکسن یادآور را کسانی که ۶ ماه از تزریق دز قبلی واکسن شان گذشته است حتما تزریق کنند.


بررسی اعتراضات در مورد یارانه‌ها به اتمام رسید

رییس شورای اطلاع رسانی دولت درباره آخرین وضعیت افرادی که نسبت به پرداخت یارانه معترض بودند گفت: بررسی اعتراضات به پایان رسید. در همین مرحله اخیر افرادی که مستحق تشخیص داده شدند یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز می شود و این یارانه از ماه اول به آنها پرداخت می شود.

وی ادامه داد: افرادی بودند که پیش از این از یارانه حذف شده‌اند و افرادی هم اصلا از قبل یارانه دریافت نمی‌کردند که برخی از این افراد در دهک یک تا ۹ قرار گرفتند و یارانه به آنان تخصیص داده شد.


دولت دخالتی در انتخاب یا تغییر سرمربی تیم ملی فوتبال ندارد

سخنگوی دولت درباره وضعیت تیم ملی فوتبال و تغییر سرمربی گفت: موفقیت تیم ملی خواسته همگانی و پیروزی تیم ملی افتخار همه است. فدراسیون فوتبال به عنوان متولی موضوع، درخواست‌هایی از دولت داشت و دولت حمایت از تیم ملی را وظیفه خود می داند. جلساتی با وزارت ورزش برگزار کرد و وزیر ورزش در اردوی تیم ملی حاضر شد و گزارش را به دولت ارائه کرد و در آن خواسته های تیم ملی فوتبال مطرح شد. ملاقاتی از سوی بازیکنان با معاون اول انجام نشد. دولت در مسائل فنی تیم ملی فوتبال ورود نکرده و نمی کند. حمایت های مادی و معنوی از تیم ملی بر اساس نظرات فنی فدراسیون و کادر فنی تیم ملی انجام میگیرد.

همه مردم و مسئولان باید به قانون پایبند باشند
سخنگوی دولت در رابطه با ابلاغ قانون عفاف و حجاب مصوب سال ۸۴ از سوی رئیس جمهور، تصریح کرد: قانون مصوب سال ۸۴ است و ابلاغ جدیدی صورت نگرفته است و همه ما مکلف به اجرای قانون هستیم و پیشرفت امور مستلزم توجه به قانون و تحقق نظم شهری است و تحقق حقوق شهروندی نیز مستلزم توجه به همین قانون است. نباید هیچ‌گونه دسته بندی در مورد مردم برای ارائه خدمات عمومی و شهروندی صورت گیرد و همه مردم باید در چارچوب قانون از تمامی حقوق خود بهره مند شوند، البته اکثر مردم به قانون پایبند هستند.

سیاست اصلاح یارانه ها در بلندمدت آثار خوبی دارد
بهادری جهرمی در رابطه با مجوزهای افزایش قیمت برخی کالا و سیاست دولت در این راستا، افزود: برای بار چندم این موضوع را توضیح می‌دهم. سیاست دولت در اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها از دلال‌ها به سمت خود مردم حرکت می‌کرد و در این شرایط کالاهای اساسی وارداتی شامل افزایش قیمت می‌شوند و برخی کالاهای منتج کالاهای اساسی نیز با تأثیر از آن دچار افزایش قیمت می‌شوند و دولت اعلام کرد به منظور عادلانه سازی یارانه‌ها مکلف به انجام این امور است و این سیاست آثار کوتاه مدتی می‌گذارد که برای جبران همان هم مبلغ ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان واریز شد.
وی ادامه داد: در کنار این موضوع و صرف‌نظر از اجرای هر سیاست اقتصادی، هر کالا سالانه ۳۰ یا ۴۰ درصدی افزایش قیمت دارند و همزمان مصوبات قانونی هم داریم که روی تورم و افزایش قیمت کالاها اثر می‌گذارد. همزمان هم آثار تورم جهانی در اقلام مختلف داریم و این بخش‌های مختلف تورمی آثار تورمی به جای می‌گذارد و به تبع آن اتحادیه‌ها افزایش قیمت‌های سالانه را درخواست می‌کنند که به ستاد تنظیم بازار می‌آید و در صورت مستند بودن تصویب می‌شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: آنهایی هم که مورد پذیرش قرار نگیرد، مکلف می‌شوند قیمت‌ها را به قیمت سابق برگردانند. محکومیت‌های متعددی در این حوزه داشتیم و یکی از فروشگاه‌های اینترنتی معروف به دلیل افزایش قیمت سه کالا محکوم شدند و اتحادیه‌ها هم مکلف شدند، دلایل افزایش قیمت خود را در سامانه ۱۲۴ اعلام کنند. دولت برای اصلاح آثار تورمی لوایحی را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است.

سیاست دولت رفع انحصار از صنعت خودرو است
بهادری جهرمی در رابطه با اظهار نظر مدیر اجرایی زر ماکارون برای ورود به واردات صنعت خودرو، گفت: اساساً یکی از دلایل سیاست دولت برای صدور واردات خودرو ممانعت از انحصار خودرو بوده است. طبیعتاً مطابق آئین نامه دولت استانداردها و ضوابط قانونی مشخصی برای همه سرمایه گذارانی که علاقمند به ورود به این حوزه هستند تعبیه شده است؛ تمام کسانی که شرایط چارچوب‌های پیش‌بینی شده را داشته باشند، مجاز هستند اعلام آمادگی کنند و خواهند توانست در مسیر واردات خودرو، ورود داشته باشند.
وی در رابطه با تحریم‌ها و مذاکرات دوحه تصریح کرد: قطعاً جمهوری اسلامی در جاده تحریم‌ها متوقف نخواهد شد. دولت با پیش‌بینی هایی که در خنثی سازی تحریم‌ها دارد همچون گذشته به مسیر خود ادامه خواهد داد.

زمان معرفی وزیر رفاه
رییس شورای اطلاع رسانی دولت درباره اینکه وزیر رفاه چه زمانی به مجلس معرفی می شود و آیا همزمان وزرای بازرگانی و صنعت معدن هم معرفی خواهند شد، گفت: قانون در این زمینه موعد سه ماهه را مشخص کرده که در همان مهلت قانونی وزیر رفاه به مجلس معرفی می‌شود.

 
طرح تشکیل وزارت بازرگانی درانتظار مجلس
وی افزود: طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس قبل مطرح و با اشکالاتی در شورای نگهبان مواجه شد و به کمیسیون اجتماعی مجلس برگشت. در چند قسمت نظر دولت را خواستند که دولت با کلیات موافقت کرد.

بهادری جهرمی با بیان اینکه این طرح در مجلس گذشته بود، اضافه کرد: باید دید مجلس چه تصمیمی در این باره اتخاذ می کند و نظر شورای نگهبان چیست؛ دولت طبق قانون عمل خواهد کرد.

هیچگونه اختلاس یا رشوه ای در پرونده نهاده های دامی صورت نگرفته است 
سخنگوی دولت درباره پرونده تخلف نهاده های دامی نیز گفت: در این رابطه اختلاس، رشوه و فسادی صورت نگرفت. با ورود به موقع وزارت اطلاعات از بروز فساد پیشگیری شد. سوء جریانات و برخی تخلفات از نظامات اداری که صورت گرفت در مجموعه قوه مجریه رسیدگی و برخورد شد. هیچگونه ارز یا ریالی در اختیار شرکت خصوصی قرار نگرفت. رسانه ها از تکرار عناوین نادرست و تکدر ذهن مردم خودداری کنند.
 
آیین نامه ساماندهی کولبران و ته لنجی نهایی شد
بهادری جهرمی درباره برنامه دولت برای ساماندهی کولبران و ملوانان و تاکید رئیس جمهور به این مساله در سفر اخیر به کردستان گفت: آیین نامه ساماندهی کولبران و ته لنجی نهایی شده و به زودی ابلاغ می شود. حفظ کرامت و امنیت این عزیزان جز اولویت های دولت در این آیین نامه است.


پرداخت از جیب مردم در حوزه نان افزایش پیدا نخواهد کرد
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پرداخت یارانه نان و دارو اظهار کرد: پرداخت از جیب مردم در حوزه نان افزایش پیدا نخواهد کرد. دستگاه ها در نانوایی ها در حال نصب هستند و اشراف دولت در زمینه توزیع نان بیشتر شده است. در حوزه دارو هم هیچ گونه افزایشی در پرداخت از جیب نداریم.

با پیگیری صورت گرفته سود سهامداران پرداخت شد
بهادری جهرمی درباره برنامه های حمایتی دولت درحوزه بورس نیز گفت: در حوزه بورس شاهد ثبات نسبی هستیم. دولت نگاه قلکی به بورس ندارد. ازجمله برنامه های جدی دولت این بود که با پیگیری صورت گرفته سود سهامداران پرداخت شد. بیش از ۴ هزار میلیارد ریال توزیع سود صورت گرفته است. در دولت سیزدهم حدود ۱۰ درصد نیز میانگین رشد بورس را شاهد بوده ایم.

دولت مدیریت مصرف برق را از دستگاه های خود آغاز کرد
سخنگوی دولت درباره جزییات برنامه های دولت برای جلوگیری از تکرار خاموشی های سال گذشته گفت: تصمیم جدی دولت در زمینه مدیریت مصرف برق، با همکاری مردم و ایجاد زیرساخت ها باعث شد که تا کنون شاهد مشکل حادی در این زمینه نبوده ایم. دولت مدیریت برق تابستان را از زمستان سال گذشته آغاز کرد و همچنین کاهش مصرف برق را از دستگاه های زیر مجموعه خود آغاز کرد. استمرار این وضعیت در گرو استمرار همکاری مردم و همه نهادها است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha