پرستاری جامعه نگر به عنوان حلقه مفقوده نظام ارائه خدمات جامع پرستاری

معاون پرستاری وزارت بهداشت تعداد مراکز مشاوره و ارائه مراقبت پرستاری در منزل را 1366 مرکز در سطح کشور برشمرد و گفت: تلاش می شود تا پراکندگی این مراکز در سطح کشور به گونه ای مدیریت شود تا دسترسی مردم به این خدمات در مناطق کم برخوردار نیز تسهیل شود.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، دکتر عباس عبادی، با بیان اینکه دومین روز از هفته بزرگداشت مقام پرستار، به نام "پرستاری جامعه نگر" نامگذاری شده است، افزود: امروزه با طرح مقوله پوشش همگانی سلامت و ارائه خدمات در دسترس، ارزان و در زمان و مکان مناسب، مراقبت های پرستاری که با هدف حفظ و ارتقای سلامت افراد، پیشگیری از بیماری ها و ناتوانی ها، مشارکت در امر درمان و توانبخشی و ارائه مراقبت تسکینی ارائه می شود، از مهم ترین خدمات در نظام های سلامت جهان قلمداد می شود که در کشور ما، بخش اعظم آن در بیمارستان ها و مراکز درمانی ارائه می شود.
وی افزود: اگرچه به تدریج بخشی از خدمات پرستاری نظیر ارائه مراقبت در منزل، به خارج از بیمارستان و به سطح جامعه تسری یافته، همچنان خدمات پرستاری مبتنی بر جامعه و اتصال آن به خدمات بیمارستانی به عنوان حلقه مفقوده برای ارائه خدمات جامع پرستاری تلقی می شود.
دکتر عبادی خاطرنشان کرد: مراکز مشاوره و ارائه مراقبت پرستاری در منزل که از سال 1378 به طور رسمی شروع به کار کردند، با ابلاغ آیین نامه بازنگری شده در سال 1395 رشد چشمگیری داشتند که در طی دوره کووید 19 خدمات قابل توجهی به بیماران مبتلا و خانواده آن ها ارائه کرده و از مراجعات غیر ضروری به اورژانس ها و بستری های غیر ضروری در بیمارستان جلوگیری کردند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد مراکز مشاوره و ارائه مراقبت پرستاری در منزل، 1366 مرکز در سطح کشور است، اضافه کرد: تلاش می شود تا پراکندگی این مراکز در سطح کشور به گونه ای مدیریت شود تا دسترسی مردم به این خدمات در مناطق کم برخوردار نیز تسهیل شود.
وی گفت: همچنین، نظر به ضرورت توجه به کیفیت مراقبت های ارائه شده در این مراکز، تاکنون تعداد هفت بسته خدمات در منزل برای بیماری های مختلف تهیه و ابلاغ شده تا بدین وسیله از عملکرد یکسان مراکز و ارائه مراقبت های ارائه شده مبتنی بر استانداردها اطمینان حاصل شود.
معاون پرستاری وزارت بهداشت عنوان کرد: مراکز ارائه مراقبت های طولانی مدت و هاسپیس از دیگر خدمات مبتنی بر جامعه است که جهت مراقبت از بیمارانی که در شرایط حاد نیازمند بستری در بیمارستان نبوده و از سوی دیگر امکان مراقبت از آنها در منزل وجود ندارد و همچنین بیماران در مراحل پایانی زندگی، طراحی شده است. بدیهی است در چنین شرایطی، آنچه بیمار و خانواده اش نیازمند آن هستند، مراقبت های پرستاری است تا حتی المقدور از ارائه "مراقبت بیهوده" و تحمیل رنج و درد بر بیمار از یکسو و هزینه های درمانی از سوی دیگر اجتناب شود.
دکتر عبادی افزود: مطالعات نشان داده اند تبعیت مناسب بیمار از درمان و توان خودمدیریتی وی، از عوامل معنی دار در کاهش مراجعات غیرضروری به اورژانس، بستری مجدد و نارضایتی از خدمات است. بر این اساس معاونت پرستاری با اجرای پایلوت طرح تاسیس "واحدهای آموزش و پیگیری" در بیمارستان ها، به تقویت و تداوم آموزش های ارائه شده به بیماران مبتلا به بیماری های مزمن و خانواده آن ها مبادرت ورزید. نتایج طرح که نشان دهنده پیامدهای مثبت و تایید یافته پژوهش های انجام شده قبلی بود، منجر به ابلاغ دستورالعمل اجرایی تاسیس واحدهای مذکور شد که در حال حاضر این واحدها در بسیاری از بیمارستان های کشور مشغول به فعالیت بوده و حداقل هفت گروه از بیماران نظیر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی، بیماری های مزمن ریوی و بیماران بعد از آمپوتاسیون و سکته مغزی تحت پوشش این خدمات قرار دارند.
وی با تاکید بر اهمیت پاسخگویی به مردم در گروه های سنی مختلف و شرایط سلامت متفاوت، گفت: این معاونت با سفارش طرحی پژوهشی به شبکه ملی تحقیقات پرستاری به منظور احصای نیازهای بر زمین مانده سلامت مردم در سطح جامعه که پرستاران قادر به برآورده ساختن آنها هستند، درصدد است تا با شناسایی این نیازها به برنامه ریزی جهت پاسخگویی به آنها از طریق ظرفیت موجود جامعه بپردازد.

دکتر عبادی اظهار کرد: با عنایت به ضرورت التزام به بند ث ماده 74 قانون برنامه توسعه ششم و تکلیف معاونت پرستاری در توسعه خدمات در سطح جامعه، این معاونت تدوین سند جامع پرستاری سلامت جامعه با مشارکت معاونت های مرتبط و کلیه ذی نفعان در سال آتی را در دستور کار قرار داده تا در جهت توسعه این خدمات و پاسخگویی به نیازهای جامعه گام بردارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha