تحریم بیماران در تاریخ بی سابقه است/ سازمان های بین المللی در مقابله با تحریم اعتمادسازی کنند

وزیر بهداشت گفت: ایران از دیرباز به داشتن نوابغ معروف بوده و تحریم ها نباید مانعی برای ارتباط دانشمندان و جوانان ایرانی با دنیا شود چرا که دنیا به سمت برداشتن مرزهای دانش حرکت می کند.

به گزارش 'گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، دکتر بهرام عین اللهی در نشستی با نمایندگان سازمان های بین المللی مقیم ایران که در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: اعمال تحریم های غیر قانونی، مربوط به قرون وسطی و عقب گرد به آن دوران است که سازمان های بین المللی باید در جهت رفع محدودیت های اعمال شده از سوی نظام سلطه به کشورهای مستقل کمک کنند.

وی با بیان این که اعمال تحریم ها دیگر جواب نمی دهد، افزود: مردم ایران در صورتی به سازمان های بین المللی اعتماد بیشتری خواهند کرد که کارکرد و خروجی داشته باشند؛ به خصوص که وجود تحریم ها باعث می شود این سازمان ها نتوانند به وظایف اصلی خود عمل کنند. البته تحریم ها دوام نخواهد داشت و تنها سوابق ومواضع سازمان های بین المللی نسبت به این محدودیت هاست که در تاریخ و اذهان عمومی باقی می ماند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در طول تاریخ سابقه نداشته که بیماران را تحریم کرده باشند که این کار نسبت به بیماران ایرانی انجام شد؛ کاری ناجوانمردانه که در هیچ فرهنگ و دین و آیینی مرسوم نبوده است و ما انتظار داریم که سازمان های بین المللی، رسالت ذاتی و اخلاقی خود را نشان دهند چراکه سلامت نباید مشمول تحریم شود.

دکتر عین اللهی با بیان اینکه تحریم های ناجوانمردانه آمریکا و نظام استکبار در تاریخ، ثبت می شود، افزود: اخیرا گزارش فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به ایران چاپ و ارائه شد که در آن، آثار مخرب تحریم ها بر خدمات بهداشتی، درمانی، دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی، روش های تشخیصی، پژوهش و همکاری های دانشگاهی احصا شده است.

وی گفت: برخی از شرکت های خارجی تحت تاثیر تحریم از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران امتناع می ورزند که رفتاری غیراخلاقی و غیرانسانی است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در فرهنگ ما وقتی فردی بیمار می شود، به ملاقات او می روند و به بیمار کمک می کنند که امیدواریم این فرهنگ در جهان، رواج یابد. البته تفکر مردم جهان با حاکمان زورگو تفاوت دارد و تحریم ها در شرایط کنونی از نظر هیچ ملتی، قابل قبول نیست.

وی با اشاره به برگزاری 4 نشست قبلی با نمایندگان سازمان های بین المللی در وزارت بهداشت با موضوعاتی مانند دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت و انجام اقدامات مشترک، خاطرنشان کرد: موضوع نشست بعدی، سلامت اتباع بیگانه در ایران است که در همین زمینه گروه (G5) اقدامات خوبی را انجام داده و در دستور کار قرار دارد.

دکتر عین اللهی یادآور شد: در منطقه ای قرار داریم که بیماری ها و مشکلات حوزه سلامت کشورهای همسایه، ما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و اگر با همسایگان خود همکاری و تعامل نکنیم، مشکلات حوزه سلامت آنها به ایران نیز منتقل می شود.

وی به واکسینه کردن رایگان تمام اتباع خارجی در ایران اشاره و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد توانمندی های خود در حوزه سلامت را با کشورهای منطقه به اشتراک بگذارد.

وزیر بهداشت یادآور شد: ایران در تولید واکسن کرونا خودکفا شده و علاوه بر تامین نیاز داخلی، صادرات به سایر کشورها را آغاز کرده و آمادگی دارد واکسن مورد نیاز کشورهای مختلف را با همکاری سازمان های بین المللی تامین کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha