۳۰ هزار مبتلا به ایدز در کشور «پنهان» مانده اند

یک متخصص عفونی گفت: طبق آمارها ۵۳ هزار بیمار مبتلا یه ایدز در کشور زندگی می‌کنند که ۲۳ هزار نفر از آن‌ها شناسایی شده اند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، سید جواد حسینی، در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما، در پاسخ به این سوال که آیا HIV هنوز یک بیماری خطرناک محسوب می‌شود، افزود: در حال حاضر با تشخیص به موقع و تجویز داروهای مؤثر و جدید، این بیماری تحت کنترل قرار دارد و فرد مبتلا از طول عمر طبیعی برخوردار خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که فرق HIV و ایدز چیست، گفت: HIV، نام ویروس (نقص سیستم ایمنی) است و بیماری ایدز، مرحله انتهایی بیماری است.

حسینی افزود: این بیماری سیر طولانی دارد، که فرصتی مناسب جهت درمان محسوب می‌شود، اگر در مرحله ابتدایی بیماری، که حدود ۱۰ سال پس از ورود ویروس به بدن به طول می‌انجامد، این بیماری شناسایی و تحت کنترل و درمان قرار بگیرد، در مرحله طلایی بیماری قرار داریم، که زمان مناسب برای کنترل بیماری است.

این متخصص عفونی در پاسخ به این سوال که ایدز از چه راه‌هایی منتقل نمی‌شود، گفت: تماس‌های معمولی با افراد، حضور در استخر عمومی، مراقبت از شخص یا کودک مبتلا به ایدز با رعایت اصول بهداشتی، در آغوش گرفتن و بوسیدن فرد مبتلا و استفاده مشترک از لیوان، قاشق و بشقاب فرد مبتلا به ایدز، باعث ابتلاء به این بیماری نمی‌شود.

وی یادآور شد: در بحث پیشگیری و کنترل بیماری، اصل اساسی، تشخیص و درمان سریع است تا سطح ویروس در خون بیمار را به صفر برسانیم، در این صورت، فرد ناقل بیماری نخواهد بود.

حسینی به تمام مادرانی که قصد بارداری دارند، توصیه کرد: قبل از اقدام به بارداری تست HIV انجام دهند تا در صورت ابتلاء، قبل از بارداری درمان شوند و میزان ویروس در خون آن‌ها به صفر برسد، در این صورت احتمال انتقال ویروس به جنین در هنگام بارداری وجود نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که چه افراد دیگری نیاز به انجام تست HIV دارند، گفت: افرادی که قصد ازدواج دارند، تمام بیماران مبتلا به سل، افراد دارای خالکوبی یا حجامت غیر بهداشتی، افراد دارای رابطه جنسی مشکوک محافظت نشده و دریافت کنندگان خون در سال‌های گذشته، می‌توانند با مراجعه به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در کشور، به صورت کاملاً محرمانه و رایگان تست ایدز بدهند.

این استاد دانشگاه، ایدز را جزو بیماری‌های مقاربتی نام برد که ۸۰ درصد موارد از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود.

وی افزود: طبق آمارها ۵۳۰۰۰ بیمار مبتلا یه ایدز در کشور زندگی می‌کنند که ۲۳۰۰۰ نفر از آن‌ها شناسایی شده اند و متأسفانه حدود ۳۰ هزار نفر از این افراد، نه خودشان و نه بخش درمان از بیماری آن‌ها اطلاع ندارند که این افراد، ناقلین سیار در اجتماع محسوب می‌شوند و ممکن است بیماری را منتقل کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha