واریز کمک معیشت به حساب معلولین شهرداری تهران

مدیرکل اداره رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران از واریز کمک معیشت ماهانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب معلولین شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزای سلامت، محمد بنی حسن در حاشیه دیدار با چند تن از کارکنان معلول شهرداری تهران روز معلول را فرصتی جهت توجه بیشتر به حقوق معلولین دانست و گفت: اگرچه در قانون حمایت از حقوق معلولین مسائلی نظیر مناسب‌سازی، خدمات ورزشی، درمانی، توانبخشی، آموزشی، کارآفرینی، اشتغال، مسکن و حمایت‌های مالیاتی، استخدامی و قضائی توجه ویژه‌ای شده است؛ اما آنچنان که باید اجرایی نشده و همین امر معلولین را با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته است.

مدیرکل اداره رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران معضلات و مشکلات معلولین را نتیجه بی توجهی و نادیده انگاشتن حقوق به حق معلولین ذکر کرد و گفت: مطابق قانون جامع حمایت از حقوق معلولین دولت موظف است جهت ایجاد فرصت‌های شغلی برای افراد معلول حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی دستگاه‌های دولتی و عمومی را به افراد واجد شرایط تخصیص دهد که این امر نه تنها در سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی بلکه در بخش خصوصی با بایدها و نبایدهای بی شماری توأم بوده است.

وی یکی از موضوعات مطرح در کشورهای توسعه یافته را الزام بخش خصوصی به استخدام معلولین و جریمه سنگین افراد خاطی دانست و افزود: این در حالی است که نداشتن معلولیت در کشور اغلب جز شروط استخدامی محسوب شده و معلولین اغلب از اشتغال در بخش خصوصی که عمده مشاغل را در کشور تشکیل می‌دهد محرومند.

بنی حسن با بیان اینکه در خصوص معیشت و حمایت‌های اداری و استخدامی بر اساس ماده ۲۷ دولت مکلف است کمک هزینه معیشت معلولین با درجه بسیار شدید و یا شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور کند، اظهار کرد: یکی از افتخارات مدیریت شهری این است که نه تنها در امر استخدام معلولین پیشگام بوده بلکه مفتخر است در راستای حمایت از این قشر به معیشت آنان توجه ویژه ای داشته است.

مدیرکل اداره رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه ابلاغ افزایش کمک هزینه نگهداری از معلولین شهرداری تهران را یادآور شد و افزود: با توجه به افزایش هزینه‌های درمان و معیشت و در راستای حمایت از معلولین، کمک هزینه نگهداری و درمان کارکنان معلول و همچنین افراد معلول تحت تکفل کارکنان شاغل در شهرداری تهران به میزان ۴۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.

وی تصریح کرد: این مبلغ با توجه به شدت و درجه معلولیت به میزان هشتصد، یک میلیون و ۱۰۰ و نیز یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده که به صورت ماهانه به حساب کارکنان مشمول واریز می‌شود.

بنی حسن در پایان دامنه شمول این دستورالعمل را کارکنان معلول، همسر و فرزندان معلول تحت تکفل کارکنان شهرداری تهران اعم از ثابت و قراردادی در حوزه‌های ستادی، مناطق ۲۲ گانه، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و وابسته شهرداری تهران ذکر کرد و گفت: این حمایت در راستای کمک به باز توانی، نوتوانی و قادر سازی افراد معلول و همچنین ایجاد فراغت خاطر و افزایش بهره‌وری و کارایی کارکنان است که ماهانه واریز می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha