سطح زیر کشت گندم کشور به بیش از 5 میلیون هکتار رسید

مجری طرح گندم کشور گفت: تاکنون گندم آبی در سطح یک میلیون و 600 هزار هکتار و گندم دیم در سطح سه میلیون و 500 هزار هکتار کشت شده و در مجموع سطح زیرکشت گندم کشور به پنج میلیون و 100 هزار هکتار رسیده است

به گزارش خبرگزاری سلامت (طبنا) از فارس، سهراب سهرابی در حاشیه نشست ستاد زراعت استان فارس تصریح کرد: با توجه به توصیه های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ما می توانیم در اقلیم های گرم کشور تا پایان آذرماه کشت گندم را انجام دهیم و بر اساس برآوردها در مجموع سطح زیر کشت گندم به حدود 6 میلیون هکتار می رسد.

به گفته وی؛ یک سری اقدامات از جمله تدارک بذور وظیفه وزارت جهاد کشاورزی بوده است که تاکنون 400هزارتن بذر تدارک دیده شده و بخش قابل توجه این بذور بوجاری، فرآوری و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

مشاور معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه این وزارتخانه سه میلیون و 200 هزارتن کودهای شیمیایی تدراک دیده است، افزود: این کودها شامل دو میلیون و 400هزار تن اوره، 500 هزار تن فسفاته و 300هزار تن کودهای پتاسه بوده که قسمتی از آن تامین شده است و مابقی هم در حال تهیه و تدارک هستیم.

سهرابی اضافه کرد: با توجه به تاکیدات مقام عالی وزارت و برنامه ریزی های انجام شده ، برای سال زراعی 1402 – 1401، تولید 12.5میلیون تن گندم و 9 میلیون تن خرید تضمینی هدف گذاری شده است که با این میزان تقریبا تمامی نیاز گندم خبازی ها تامین می شود.

کشت قراردادی گندم کشور به 110 هزار هکتار رسید

مجری طرح گندم کشور با اشاره به اینکه چند برنامه ویژه در استان ها داریم، اظهار کرد: یکی از آنها برنامه کشت قراردادی است که تا کنون 110 هزار هکتار کشت قراردادی گندم آبی در سطح کشور انجام شده که سهم استان فارس بیش از 12هزار هکتار کشت قراردادی اتفاق افتاده است و همچنان ادامه دارد.

سهرابی با اشاره به اینکه یکی از طرح های بسیار خوب و مهمی که وزارت جهاد کشاورزی دارد طرح جهش تولید در دیم زارهای کشور است، اضافه کرد: برنامه ما برای سال سوم در 21 استان، کاشت محصولاتی نظیر گندم، جو، دانه های روغنی، نباتات علوفه ای، گیاهان دارویی و حبوبات در سطح چهار میلیون و 200هزار هکتار می باشد.

به گفته وی؛ سهم استان فارس از این طرح 200هزار هکتار است که خوشبختانه اجرا شده است و ادامه دارد.

مشاور معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در راستای طرح "جهش تولید در دیمزارهای کشور" خدماتی شامل یارانه بیمه به کشاورزان ارائه می شود، اظهار کرد: به ازای هر هکتار ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) 50 هزار تومان و وزارت جهاد کشاورزی نیز 50 هزار تومان، یعنی جمعاً 100هزار تومان کمک بلاعوضی است که به کشاورزان در زمینه بیمه پرداخت می شود.

به گفته وی؛ اعطای تسهیلات با نرخ سود 4درصد تا سقف یک صد میلیون تومان برای خرید ماشین آلات و ادوات دنباله بند، در اختیار قرار دادن کودهای بذرمال رایگان در مرحله کاشت و کودهای ریزمغذی رایگان در مرحله داشت، آموزش و اجرای برنامه های ترویجی و آگاه سازی کشاورزان، نظارت بر مزارع ، تهیه و تدارک لوجستیک خودرو جهت حضور کارشناسان در مزرعه از مهمترین اقداماتی است که در برنامه "طرح جهش تولید در دیمزارها" انجام می شود.

مجری طرح گندم کشور؛ از هدفگذاری برنامه تولید بیش از 500 هزار تن بذرگندم برای سال آینده نیز سخن گفت و افزود: بخش اعظمی از مزارع تکثیر بذر کشت شدند و مابقی در حال کشت و کار هستند.

سهرابی اظهار کرد: در سال گذشته با خرید حدود 7.5 میلیون تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان رکورد خوبی را داشتیم و خرید تضمینی سال 1401، 60درصد از سال گذشته بیشتر بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha