دود دست دوم دخانیات، سالانه 6 هزار نفر را به کام مرگ می‌کشاند

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مرگ‌ومیر سالانه حدود 60 هزار نفر در اثر مصرف دخانیات در کشور گفت: تقریبا 6 هزار نفر از آنها افرادی هستند که در اثر مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، دکتر جعفر جندقی با اشاره به آخرین گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت که براساس آن یک میلیارد و سیصد میلیون نفر از مردم جهان مصرف‌کننده دخانیات هستند، گفت: این میزان مصرف سالانه موجب مرگ 8 میلیون نفر می‌شود که یک میلیون و دویست هزار نفر آن فقط افرادی هستند که در اثر مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران جان خود را از دست می‌دهند و به عبارتی، استعمال دخانیات هر چهار ثانیه یک نفر را در جهان به کام مرگ می‌کشاند.


وی افزود: بر اساس نتایج مطالعه ملی عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر در سال 1400 (استپس)، تقریبا 14درصد افراد بالای 18 سال جامعه ایرانی دخانیات مصرف می‌کنند که حدود 26درصد مردان و 4.5درصد زنان را شامل می‌شود و این مصرف از سال 1395، با رشد حدود 2.5درصدی در مردان و 11درصدی در زنان بالای 18 سال روبه‌رو بوده است.


رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: طبق مطالعه سال 1395 نیز حدود 10درصد از نوجوانان 13 تا 15ساله مصرف‌کننده انواع محصولات دخانی بودند که حدود 13درصد پسران و 8درصد دختران را شامل می‌شود.


وی ادامه داد: در این مطالعه مصرف سیگار در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله، حدود 3.5درصد، شامل حدود 5درصد پسران و 2درصد دختران گزارش شد که در مقایسه با آمار دور قبلی این مطالعه در سال 1386، بیش از 13درصد افزایش داشته و این افزایش عمدتا ناشی از افزایش 133درصدی مصرف سیگار در میان دختران نوجوان بوده است.


جندقی با اشاره به اینکه این مطالعه همچنین نشان داده است که متاسفانه حدود 24درصد از نوجوانان در منازل و 38درصد نیز در اماکن عمومی در معرض مواجهه با دود دخانیات قرار می‌گیرند، گفت: این در حالی است که در مطالعه استپس در سال 1400 نیز آمار مواجهه با دود دست دوم دخانیات در گروه سنی بالای 18 سال حدود 21درصد در منازل و 17درصد در محل کار به‌دست آمده است.


وی افزود: با در نظر گرفتن میزان شیوع مصرف دخانیات در مطالعات اخیر و سایر گروه‌های سنی، در مجموع حدود 10 میلیون مصرف‌کننده دخانیات در کشور برآورد می‌شود و این میزان مصرف سالانه موجب مرگ حدود 60 هزار نفر می‌شود که تقریبا 6 هزار نفر از آنها افرادی هستند که در اثر مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران جان خود را از دست می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha