کشف درمان دارویی آپنه انسدادی خواب در خراسان جنوبی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند با اشاره به کشف  درمان دارویی آپنه انسدادی خواب برای نخستین بار در جهان در خراسان جنوبی به تشریح این دستاورد مهم پرداخت.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) خراسان جنوبی، سید محمد موسوی میرزایی شامگاه دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک چهل وچهارمین فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: در چند سال اخیر در نظام مقدس جمهوری اسلامی اتفاق بسیار مهمی افتاده است و سطح دانش سلامت مردم رشد خوبی داشته است.

وی با اشاره به بیماری آپنه افزود: آپنه خواب یا وقفه تنفسی خواب به شرایطی گفته می‌شود که فرد در هنگام خواب دچار وقفه و انسداد تنفسی می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند بیان کرد: همچنین هنگامی‌ که فرد دچار آپنه خواب می‌شود، تنفس او به طور مکرر در طول خواب متوقف و دوباره آغاز می‌شود، به‌همین‎دلیل علائم آن معمولا شامل خواب‎آلودگی در روز، خروپف با صدای بلند و خواب ناآرام است.

موسوی میرزایی افسردگی شدید، تولید مواد مضر در بدن و صدمه زدن به بدن، ایجاد سکته قلبی و مغزی، اختلال ریتم قلب، ایجاد نارسایی قلبی، آلزایمر، سردرد های مقاوم به درمان، عدم تعادل، تشنج مقاوم به درمان، اضطراب، جنون، بدخوابی و بیخوابی، کمد چرب، اختلال تیروئید، بی میلی جنسی، ناباروری، نارسایی کلیه، ایجاد سرطان و غیره را از جمله عوارض این بیماری عنوان کرد.

وی با اشاره به درمان بیماری آپنه خاطرنشان کرد: تنها درمانی که تاکنون برای این بیماری در نظر گرفته شده بود استفاده از وسیله کمک تنفسی مکانیکی است که در بین خواب باید استفاده می شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند یادآور شد: هزینه بیماری آپنه به صورت مستقیم و غیر مستقیم سالیانه در ایالات متحده آمریکا ایجاد می کند 100 میلیارد دلار است.

موسوی میرزایی با اشاره به اینکه برای درمان این بیماری اقدامات بسیاری انجام داده ایم اظهار داشت: در این راستا بیش از 500 مقاله به روز دنیا را مطالعه و باز تحلیل کردیم و نکات مثبت آن را مشخص کنیم.

وی از ثبت اختراع بیماری آپنه خبر داد و افزود: با انجام طرحی پژوهشی و محصول محور با توجه به حصول نتایج موفقیت آمیز، روشی جدید برای درمان بیماری آپنه خواب(وقفه تنفسی در خواب) کشف و ابداع شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند گفت: این محصول اولیه برای درمان 40 بیمار داوطلب مورد استفاده قرار گرفته که خوشبختانه نتایج درمانی بسیار موفق و قابل قبولی را به دست آورده است.

موسوی میرزایی از کشف درمان دارویی آپنه انسدادی خواب برای اولین بار در جهان خبر داد و بیان کرد: این امر یک افتخار بزرگ برای خراسان جنوبی است.

وی با اشاره به اینکه 20 تا 30 درصد جمعیت جهان آپنه انسدادی خواب دارند خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم محصول خود را در هر فضا و زمان و مکانی در معرض راستی آزمایی قرار دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند با اشاره به اینکه این یک پیش دارو است که باید متخصصین داروسازی مواد افزودنی برای پایداری بر روی این محصول اضافه کنند افزود: این محصول برای تولید صنعتی و ورود به بازار باید، طبق روال مابقی داروها فرایند کشف تا تولید را در بازه زمانی یک تا دو ساله آینده طی کنند.

موسوی میرزایی تصریح کرد: برای نخستین بار در تاریخ جهان توانسته ایم الگویی را به دست بیاوریم که درمان کننده یک بیماری باشد که در آن سمت دنیا هم برای آن درمانی وجود ندارد و این بزرگترین افتخار برای جمهوری اسلامی است.

وی ضمن قدردانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که در ثبت و پرداخت هزینه ثبت این دارو کمک کردند یادآور شد: تاکنون این دارو به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند گفت: در جامعه علمی ما به کسانی نیاز داریم که بتوانند بین دانه های مختلفی که در زمینه یک بیماری در نقاط مختلف جهان کار شده مجدد مطالعه و تحلیل جدید داشته باشند.

موسوی میرزایی با بیان اینکه 40 بیمار با اختلال خواب شدید درمان شدند اظهار داشت: حدود 70 تا 80 درصد افسردگی و اضطراب و خستگی بیماران بهتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای تولید انبوه این دارو قرار است یک کارخانه داروسازی پس از اخذ مجوز های لازم فرآیند پیش دارو را به دارو تبدیل کند.

بیماری آپنه تاکنون درمان موفقی نداشته است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند نیز در این نشست اظهار داشت: بیماری آپنه بیماری است که علی رغم تحقیقات زیادی که بر روی آن انجام می شود تاکنون درمان موفقی نداشته است.

زهرا کیانی با بیان اینکه در این راستا مطالعات یک دارو در مرحله تحقیقاتی به صورت کارآزمایی بالینی در حال انجام است افزود: این امر نتایج موفقی داشته است که باعث خوشحالی است.

وی با اشاره به اینکه باید بررسی های بیشتری برای اینکه این دارو به صورت تجاری وارد بازار شود انجام شود گفت: زمانی که بحث تجاری شدن مطرح می شود یک کارخانه داروسازی مطرح است تا بتواند این دارو را وارد خط تولید خود کند.

محمدرضا رئیسون معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند نیز در این نشست با اشاره به اینکه ما برای بیماری دارو ساخته ایم که هیچ دارویی در جهان نداشته است خاطرنشان کرد: مهم این است که این فرآورده به دست بشر برسد و یک بیمار را درمان کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه قرآن در 1400 سال قبل نیز بر آرامش خواب تاکید کردند.

استاد و محقق گیاهان دارویی خراسان جنوبی نیز در این نشست با بیان اینکه خداوند هیچ ماده ای را خلق نکرده است که بر مبنای یک ضرورت نباشد اظهار داشت: ما انسان ها باید منطق مولکولی را پیدا کنیم و کشف یک دارو پیدا کردن همان منطق مولکولی است.

محسن پویان با اشاره به اینکه ما در قرن چهارم، پنجم و ششم هجری همیشه اولین بوده ایم یادآور شد: درحال حاضر مملکت نیاز دارد تا ما منطق مولکولی در موادی که خداوند خلق کرده را پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: امید است این روند ادامه پیدا کند و ما بتوانیم از این مواد و مخلوقات خداوند منطق الهی را پیدا کنیم که هیچ ماده و مولکولی در دنیا بدون منطق نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha