رفع کمبود و اشباع بازار در مورد برخی داروها طی سه ماه اخیر

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: با افزایش ظرفیت تولید و تسریع تامین، علاوه بر رفع کمبود برخی داروها طی سه ماه اخیر، تامین برخی از اقلام هم به نقطه اشباع خود رسیده است.

به گزارش 'گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، دکتر محمد پیکان‌پور با اشاره به آخرین وضعیت تامین دارو در کشور اظهار کرد: در حالیکه میانگین تامین سوسپانسیون کوآموکسی کلاو در ۶ ماه اول سال ۵۰۰ هزار عدد بوده، میانگین تامین ماهیانه طی سه ماهه اخیر به ۲.۵ میلیون عدد رسیده و سوسپانسیون آموکسی سیلین هم رکورد تامین ۲.۵ میلیون عددی را در دیماه شکسته است.

وی در خصوص تامین سایر انواع آنتی بیوتیک ها نیز گفت: میزان تامین سوسپانسیون آزیترومایسین در ۷ ماهه نخست هر ماه حداکثر ۱ میلیون عدد بوده است که این عدد در آبان و آذرماه از مرز ۲ میلیون عدد گذشت و در دیماه به ۳.۳ میلیون عدد رسید، همچنین سوسپانسیون سفکسیم در بازه زمانی مشابه هر ماه حداکثر ۹۰۰ هزار عدد تامین شده و این رقم در آبان و آذر ۲.۵ میلیون عدد و در دیماه به ۲.۸ میلیون رسیده است.

وی با بیان اینکه مصرف برخی از داروها از جمله داروهای بیهوشی به صورت معناداری در نیمه دوم سال افزایش یافته است، گفت: میانگین مصرف ماهانه داروی بیهوشی پروپوفول طی ۶ ماه نخست امسال ۳۰۰ هزار عدد بود اما در آذر و دیماه امسال ماهانه بیش از ۸۰۰ هزار عدد از این دارو تامین شده است، تامین ایزوفلوران نیز در مهر به ۲۰ هزار عدد رسیده بود که این عدد با افزایش ۸.۵ برابری در دیماه به ۱۷۰ هزار عدد رسید.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو از تامین بخش قابل توجهی از داروهای مورد نیاز بیماران اعصاب و روان نظیر پریمیدون، فنوباریتال، اتوکسوکسیماید، دنپزیل، هالوپریدول و پچ های فنتانیل خبر داد و گفت: در حال حاضر ۴ میلیون قرص ریسپریدون نیز در کشور توزیع شده است. همچنین تامین برنتوکسی مب بیماران مبتلا به سرطان نیز در دی نسبت به مهر ۴ برابر رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: سوسپانسیون بروفن همچنان با تولید ماهیانه بیش از دو میلیون عددی درحال توزیع در بازار است، در حالیکه تامین این دارو در مهر به ۳۰۰ هزار عدد رسیده بود.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو با اشاره به افزایش میزان تولید سوسپانسیون استامینوفن گفت: عرضه این دارو به نقطه اشباع نزدیک شده و درخواست های شرکت های پخش به تولیدکنندگان کاهش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha