بازدید وزیر بهداشت از نمایشگاه کتاب تهران/ اجرای طرح "کتابخانه سفید" در مراکز بهداشتی و درمانی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از اجرای طرح «کتابخانه سپید» در مراکز بهداشتی و درمانی کشور خبر داد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت(طبنا) بهرام عین‌اللهی در بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از اجرای طرح «کتابخانه سپید» در مراکز بهداشتی و درمانی کشور خبر داد و گفت: بر اساس تفاهمنامه‌ای که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شد، مقرر شده مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور به منظور توسعه فرهنگ کتابخوانی که تاثیر قابل توجهی در ارتقای سلامت معنوی در جامعه دارند، به کتاب‌های عمومی و تخصصی تجهیز شوند.

وی افزود: مطابق این تفاهمنامه، مراکز متعدد وزارت بهداشت اعم از خانه‌های بهداشت، مراکز جامع سلامت، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها مجهز به کتابخانه خواهند شد تا مراجعان و خدمت گیرندگان از این مراکز در اوقات آزاد خود به مطالعه بپردازند و از این طریق به ارتقای سطح سواد سلامت مردم کمک شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ حدود ۵ هزار و ۲۴۰ عنوان کتاب در حوزه علوم پزشکی منتشر شده که ۳۰۰۰ عنوان آن تالیفی و ۲۰۰۰ عنوان ترجمه بوده است.

عین اللهی اظهار کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی دارند که حاصل تلاش آن‌ها در ۲۲ سال گذشته عرضه ۶۴۲ عنوان کتاب به جهان بوده است.

وی اضافه کرد: همچنین ۴۶۵ مجله علمی و پژوهشی در حوزه علوم پزشکی طی این مدت منتشر شده که ۷۹ عنوان از این مجلات در ISI نمایه شده، همچنین ۹۷ عنوان مجله در " پابمد" و ۱۸۰ مجله نیز در "اسکاپوس" نمایه شده است.

وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت کتابخوانی و ارتقای سواد سلامت جامعه، بیان کرد: استادان و دانشجویان علوم پزشکی باید از آخرین دستاوردهای علمی روز در این حوزه مطلع باشند که انتشار کتاب‌ها و مجلات علمی به این امر مهم کمک می‌کند.

وی گفت: علاوه بر مطالعات فردی دانشمندان علوم پزشکی برنامه‌های ژورنال کلوپ را در گردهمایی‌های علمی اجرا می‌کنند که در آن به طور گروهی به مباحث علمی پرداخته می‌شود.

عین اللهی ادامه داد: با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طرحی را در دست اجرا داریم تا ۱۸ هزار خانه بهداشت کشور را به کتاب و کتابخانه تجهیز کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه کتابخوانی در توسعه سلامت معنوی در جامعه اثرگذار است، گفت: طبق توافقنامه انجام شده به صورت مرحله‌ای خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت و سپس مراکز درمانی وزارت بهداشت را با اولویت مناطق محروم به کتاب، کتابخانه و امکانات کتابخوانی مجهز خواهیم کرد.

گفتنی است بهرام عین اللهی در بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، با حضور در دفتر رئیس نمایشگاه، گزارش‌های مرتبط با کارنامه نشر سال ۱۴۰۱ را از وی دریافت کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در غرفه "مکتب حاج قاسم" یاد و خاطره آن شهید والا مقام را گرامی‌داشت. بازدید از غرفه انتشارات انقلاب اسلامی و نشر سرو وابسته به موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بخش دیگری از برنامه عین اللهی از حضور در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب بود.

وزیر بهداشت همچنین با حضور در راهرو ناشران دانشگاهی، از غرفه‌های انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شهید بهشتی و سایر غرفه‌های این بخش بازدید کرد.

لازم به ذکر است، سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در مصلای امام خمینی (ره) تهران در حال برگزاری است.

منبع:آنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha