سال گذشته ۱.۲ میلیون بیمار خارجی در ایران درمان شدند

عین‌اللهی در گردهمایی روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، از حضور بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر سلامت در کشور خبر داد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت(طبنا)«بهرام عین‌اللهی» وزیر بهداشت در این گردهمایی با بیان اینکه پیشرفت‌های حوزه سلامت از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی مردم ایران است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امروز در حوزه سلامت نه تنها در منطقه بلکه در جهان سرآمد و از کشورهای برتر است.

عین‌اللهی به ضرورت دیپلماسی سلامت به عنوان محور اصلی این نشست اشاره و تاکید کرد: امروزه جمهوری اسلامی ایران تنها دارای قدرت سخت نیست، بلکه قدرت نرم ما ظرفیت بزرگی است که باید مجدانه به آن توجه کرد و استفاده از این ظرفیت، در دیپلماسی سلامت ممکن و راهگشا خواهد بود.

وزیر بهداشت به حضور خود در هفتاد و ششمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو و دیدارهای دو جانبه با وزرای بهداشت دیگر کشورها در حاشیه این اجلاس اشاره و تصریح کرد: در گفت گو با وزرای بهداشت دیگر کشورها تعاملات و ارتقای همکاری به راحتی صورت گرفت؛ چرا که آنان هم مشتاقانه آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران بودند.

وی بین‌المللی سازی ظرفیت سلامت، ایفای نقش مؤثر منطقه‌ای در ابعاد مختلف سلامت، توسعه همکاری‌های علمی و اقتصادی بین المللی و افزایش سهم کشور از بازار سلامت را از ظرفیت‌هایی دانست که می‌توان آن‌ها را گسترش داد و اجرایی کرد.

عین‌اللهی با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت خاطرنشان کرد: ما توانستیم ۶ نوع واکسن در حوزه کرونا در کشور تولید کنیم. در مورد واکسن کوواکس با اینکه جمهوری اسلامی ایران نزدیک به ۱۸۰ میلیون دلار برای واردات این واکسن هزینه کرده بود، اما واکسن را به موقع به ایران تحویل ندادند و ما مجبور شدیم سینوفارم را از چین وارد کنیم.

وی افزود: ما سال گذشته از گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل دعوت کردیم که به ایران بیاید تا آثار مخرب تحریم‌ها در سلامت مردم و مشکلاتی را که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی برای مردم به وجود آورده، از نزدیک ببینند.

وزیر بهداشت با اشاره به راه اندازی گروه G۵ با حضور ایران، افغانستان، عراق، پاکستان و سازمان جهانی بهداشت گفت: این گروه به منظور همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه سلامت راه اندازی شد که علاوه بر آن آمادگی خود را برای میزبانی وزرای بهداشت شانگ‌های هم اعلام می‌کنیم.

عین‌اللهی با اشاره به آموزش هف هزار دانشجوی خارجی در حوزه‌های بهداشت و درمان در کشور گفت: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بیمار خارجی را در مراکز بیمارستانی کشور درمان کردیم.

وزیر بهداشت، به امضای ۱۰ تفاهم نامه در حوزه‌های مختلف سلامت با کشورهای مختلف اشاره و تاکید کرد: فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، ایران را به عنوان کشوری که می‌تواند اعتبار پزشکی منطقه را تأیید کند قرار داد و این تاییدیه پس از بازدید از توانمندی‌های ما در حوزه سلامت صادر شد.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی می‌تواند بسیاری از داروها و تجهیزات خود را به کشورهای دیگر صادر کند، خاطرنشان کرد: در اجلاس ژنو توانستیم با ۲۰ نفر از وزرای کشورهای مختلف تفاهم‌نامه همکاری داشته باشیم.

عین اللهی با اشاره به اهمیت گردشگری سلامت گفت: در سال ۱۴۰۱ میزبان یک میلیون و دویست هزار نفر گردشگر سلامت در کشور بودیم که بیشتر آنان از کشورهای افغانستان، عراق، آذربایجان، پاکستان، ترکیه، هند، ارمنستان، ترکمنستان، لبنان و تاجیکستان بودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha