کد خبر: 199740
۱۳ خرداد ۱۴۰۲، ۱۳:۰۷
۵ باور اشتباه درباره سلامت نوزادان

به خطرافتادن جان نوزاد با توصیه‌های غیرعلمی و انجام روش‌های درمانی خودسرانه در روزهای ابتدایی تولدپای نوزاد تازه متولدشده که به خانه می‌رسد، بایدها و نبایدها شروع‌می‌شود.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت(طبنا)بین بزرگ‌ترها و جوان‌ترها اختلاف‌نظرهایی درباره نگهداری و مراقبت از نوزاد وجوددارد. مادربزرگ نوزاد معتقد است که گریه و دل‌پیچه نوزاد با یک داروی گیاهی رفع‌می‌شود و مادرجوان هم اصراردارد که نوزادش را یک متخصص کودکان معاینه‌کند.

در مطلب امروز می‌خواهیم درباره 5باور غلط و رایج مراقبت از نوزاد صحبت‌کنیم که اگر با روش‌های خودسرانه درمانی همراه‌شود، جان او را در روزهای ابتدایی تولد به خطرمی‌اندازد.

زردی نوزاد با شیرخشت بهبود نمی یابد!

زردی در نوزادان اگر از روز اول شروع یا عدد آن از پنج بیشتر شود یا با دفع خون از طریق مدفوع، بی‌حالی و استفراغ و گریه‌های شدید همراه باشد، غیرطبیعی است و در این حالت باید فوری نوزاد را نزد پزشک برد. شیرخشت، خاکشیر یا عرقیات گیاهی هرگز تاثیری در درمان زردی ندارند. این داروهای گیاهی به صورت فله‌ای عرضه‌می‌شوند و مسمومیت‌های ناشی از آن می‌تواند به قیمت از دست دادن جان نوزادتان تمام شود.


قطع خودسرانه شیرمادر، اشتباه است

نوزاد باید از روز سوم تا پنجم توسط متخصص اطفال ویزیت مجدد شود. اگر نوزاد در زمان مقرر به‌دنیا آمده‌باشد باید از نظر زردی و رنگ مدفوع معاینه ‌شود. چون زردی بیش‌از اندازه نیاز به پیگیری و درمان فوری دارد. همچنین زردی طولانی‌مدت یکی‌دیگر از عوامل خطر در سلامت نوزادان است. اگر زردی بیش از دو هفته طول بکشد باید حتما توسط پزشک بررسی شود، این طور نیست که اگر زردی طولانی شود تصور کنیم که علت آن شیر مادر است یا به طور مثال شیر مادر را قطع کنیم، این کار اشتباه است و می‌تواند روی اقدامات درمانی تاثیرگذار باشد.


وجود خون هیچ‌وقت طبیعی نیست

خانواده‌ها وقتی در مدفوع نوزاد خون‌ می‌بینند آن را به حساب حساسیت به لاکتوز یا قندخون می‌گذارند، غافل از این که قند لاکتوز باعث حساسیت در نوزاد نمی شود. بنابراین اگر مشکلی وجود داشته ‌باشد به دلیل نبود برخی آنزیم‌هاست که از نشانه‌های آن اسهال است. در این موارد توصیه خودسرانه به مصرف شیر بدون لاکتوز در نوزادی که دفع خون از طریق مدفوع دارد، کاری غیرعلمی و از اساس غلط است.

شیر در گلو، گیر نمی‌کند

برخی از والدین با این تصوراشتباه که شیء یا مواد خوراکی در گلوی نوزاد گیر کرده، به افراد غیرمتخصص با عنوان «تول‌گیر، بندی یا قاروق» مراجعه می‌کنند. این افراد با بردن انگشت خود در حلق نوزاد می‌خواهند موادغذایی را از گلوی نوزاد خارج‌کنند،در صورتی‌که غذای نوزاد شیر است و شیر در گلو گیر نمی‌کند. چنان چه نوزادی مبتلا به رفلاکس معده است یا مدام استفراغ می کند، باید توسط متخصص و پزشک اطفال یا گوارش کودکان ویزیت و درمان شود.

زورزدن نوزاد نشانه یبوست نیست

دفع نوزاد یا شیرخوار، بسته به شرایط می‌تواند هر پنج روز یک بار یا حتی روزی چند بار باشد. این مسئله که نوزادی به طور مثال هفته‌ای یک‌بار دفع مدفوع دارد و در زمان دفع به اصطلاح «زور می‌زند» یا رنگ پوستش در این زمان تغییر می‌کند نشانه ابتلا به یبوست نیست. در واقع این موضوع فرایندی تکاملی برای هماهنگی بین مقعد، ناحیه روده‌ها و انقباضات روده‌ای است.

منبع:برنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha