ظرفیت همکاری در حوزه‌های پتروشیمی، خودروسازی و گردشگری با صربستان

وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با رئیس مجلس صربستان اعلام کرد که تراز تجاری دو کشور با وجود رشد مناسب در سال‌های اخیر به نسبت روابط سیاسی رضایت‌بخش نیست.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری سلامت(طبنا) وزیر صنعت، معدن و تجارت - در دیدار با «ولادیمیر اورلیچ» رئیس مجلس صربستان و هیات همراه، با بیان اینکه روابط تجاری وقتی عمیق می‌شود که ما به سمت روابط فنی و علمی برویم، گفت: تراز تجاری ایران و صربستان به نسبت سطح روابط سیاسی دو کشور رقم بسیار ناچیزی است و معتقدم مناسبات و ارتباطات ما حتماً منجر به توسعه روابط از سایر بخش‌ها نیز خواهد شد.

وی افزود: ایران یک بازار مستقیم ۸۰ میلیونی دارد اما با توجه به روابط خوب همسایگی این بازار به ۴۰۰ میلیون نفر می رسد و با توجه به اقتصاد بزرگ برخی کشورهای همسایه ایران این فرصت برای صربستان بسیار مطلوب است.

وزیر صمت با اشاره به کمیسیون مشترک ایران و صربستان خاطرنشان کرد: در کمیسیون مشترک قبلی ایران و صربستان در سال ۱۳۹۷ اسناد قابل توجهی در زمینه های مختلف تبادل شده و حالا در آستانه اجلاس پاییز می‌توانیم موضوعات بیشتری در دستور کار قرار دهیم و آمادگی داریم سرمایه‌گذاران صرب را بپذیریم همینطور به طور مشترک در زمینه های مختلف سرمایه‌گذاری کنیم.

همکاری مطلوب در حوزه‌های پتروشیمی، حمل و نقل، خودروسازی، نفت و گاز و گردشگری

وی در ادامه تاکید کرد: در زمینه پتروشیمی، حمل و نقل، خودروسازی، نفت و گاز و به ویژه گردشگری می‌توانیم همکاری‌های خوبی با هم داشته باشیم.

علی‌آبادی اضافه کرد: دنیا در حال تجربه‌های جدید بوده و انقلاب صنعتی نسل چهارم و پنجم در حال وقوع است و روابط نیز باید هم تراز با این پیشرفت‌ها شکل بگیرد و جمهوری اسلامی ایران هم در این زمینه‌ها رشد خوبی داشته است.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری ایران و صربستان تصریح کرد: من از اقلیم زیبا و ظرفیت‌های خوب کشور شما چیزهای زیادی شنیدم و ایران نیز به همین شکل ظرفیت‌های خوبی دارد. ضمن اینکه ایران ۴۰ سال سابقه مبارزه با استکبار و بیش از ۲۵۰۰ سال سابقه تمدنی دارد که برای مردم صربستان می‌تواند عبرت‌آموز باشد.

وزیر صمت ادامه داد: ایران سرزمین عرفان و شعرا و سرزمین تمدن و فرهنگ است اما به‌خاطر ظلم کشورهای امپریالیستی فرهنگ این ملت به نحو دیگری در دنیا مخابره شده است اما امیدوارم از رهگذر توسعه‌ی روابط فرهنگی و با توجه به سابقه شخصی شما در شعر و ادبیات روابط شکل تازه ای به خود بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه دارو های گیاهی، تولیدات فرهنگی و تامین نیازهای مختلف با توجه به اقلیم خوب ایران ظرفیت های بالایی داریم و انجمن‌های فعال ما در این زمینه آماده همکاری هستند. ضمن اینکه در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی نیز آماده همکاری با صربستان هستیم و البته گردشگری سلامت هم میتواند بهانه خوبی برای گسترش روابط باشد.

علی‌آبادی همچنین گفت: شرکت‌های ایرانی از جمله مپنا، یک برند معتبر در حوزه انرژی در دنیا هستند و بیش از ۲۰۰ محصول مدرن دارند.

از همکاری‌های صنعتی و تولیدی استقبال می‌کنیم

«ولادیمیر اورلیچ» رئیس مجلس صربستان نیز در این دیدار گفت: همانطور که رؤسای جمهور دو کشور توافق کردند ما نیز به‌دنبال توسعه روابط دو کشور هستیم و وزارت صمت ایران نیز برای توسعه روابط ایران و صربستان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی تاکید کرد: حجم مبادلات تجاری و اقتصادی با وجود رشد خوب در سال‌های اخیر رضایت بخش نیست و انتظار داریم در سال جاری در برخی زمینه‌ها این حجم سه برابر گذشته رشد داشته باشد و اگر اراده ی متقابل وجود داشته باشد، این میزان رشد بیشتری نیز خواهد داشت.

رئیس مجلس صربستان با بیان اینکه رئیس صربستانی کمیسیون مشترک ایران و صربستان، وزیر دفاع و معاون نخست وزیر است و این نشان دهنده اراده بالای ما در توسعه روابط است، تاکید کرد: ما از همکاری‌های صنعتی و تولیدی استقبال می‌کنیم، همچنین در بخش ساختمان‌سازی و ارتباطات نیز آمادگی همکاری با ایران را داریم و حتماً به دنبال این خواهیم بود تا سرمایه‌گذاران خود را برای حضور در ایران تشویق کنیم.

وی ادامه داد: ما مبتکر ایده بالکان آزاد هستیم و با توجه به این ابتکار حجم مبادلات متقابل بین اعضا ۳۵ درصد افزایش یافته و ایران نیز می‌تواند در این ایده شریک شده و از ظرفیت های آن استفاده کند.

اورلیچ با اشاره به بازدید از کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نیز، گفت: صربستان پنجره‌ای در کتابخانه ملی ایران دارد و خوشحالیم که ایران نگاه ویژه‌ای به کشور ما دارد و از حمایت ایران برای میزبانی صربستان از اکسپو تشکر می‌کنم.

انتهای پیام

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha