زیان ۸۰۰ میلیارد تومانی مخابرات در ارائه خدمات به شرکت‌های ارتباطات ثابت

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: شرکت مخابرات ایران به عنوان یک مجموعه خصوصی در سال گذشته یارانه هشتصد میلیارد تومانی را در ارتباط با شرکت‌های ارتباطات ثابت متحمل شده است.

به گزارش گروه علمی-فناوری خبرگزاری سلامت(طبنا)مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در مورد مشکلات ناشی از عدم تغییر تعرفه تجاری و تاثیر ثابت ماندن تعرفه این بخش در یک دهه گذشته در ارائه خدمات مختلف به شرکت های تجاری ارائه دهنده خدمات اینترنتی گفت: شرکت مخابرات ایران به عنوان یک مجموعه خصوصی در سال گذشته یارانه هشتصدمیلیاردتومانی را در ارتباط با شرکت‌های ارتباطات ثابت «ارتباطات ثابت» متحمل شده است.

وی افزود: مخابرات با وجود تمام مشکلات و اینکه خود، یک شرکت خصوصی و بدون بودجه دولتی است، به علت نقص قوانین در مورد تعرفه تجاری و تورم فزاینده در سال گذشته حدود ۵۰۰ میلیارد و امسال نزدیک ۸۰۰ میلیارد تومان یارانه برای پایداری ارتباطات شرکت‌های ارتباطات ثابت مجبور به هزینه کردن شده است.

سلطانی گفت: این مبلغ با توجه به مشکلات مخابرات در پرداخت حقوق و بسیاری موارد دیگر، می‌توانست صرف کارکنان این شرکت شود، اما مشکلات در قوانین رگولاتور و به روز نبودن قوانین، دست و پای مخابرات را حتی به صورت حداقلی نیز بسته است.

وی افزود: علی رغم دادن تمام مجوزهای لازم از سوی دولت‌های مختلف به این شرکت‌ها، به علت عدم توان سرمایه‌گذاری لازم و هزینه‌بر بودن توسعه‌ی ارتباطات ثابت، هیچ شرکتی به صورت جدی وارد عرصه توسعه تجاری و سراسری ارتباطات نشد، در این شرایط به دلیل تعرفه‌های تعیین شده توسط سیاست‌گذاران برای مخابرات در تعامل با شرکت ارتباطات ثابت‌ها، عملا شرکت مخابرات به عنوان اپراتور اصلی، قدرت سرمایه‌گذاری نداشته و مخابرات با مسائل ناشی از سرکوب تعرفه ارتباطی با این شرکت‌ها و به روزرسانی نشدن آن بسیار متضرر شده است.

وی تاکید کرد: شرکت مخابرات ایران با توجه به پشتیبانی‌های مالی، فنی و نیروی انسانی که برخوردار بود، در سراسر کشور شبکه تلفن ثابت را گسترش داد، اما دولت‌های پیشین با طرح مواردی مانند حرکت به سمت ارزش افزوده، جلوی به روز شدن قوانین و تصویب تعرفه‌های به روز در حوزه تجاری را گرفتند.

سلطانی گفت: با این کار، غافل از این که سرویس ارزش افزوده و استفاده از فناوری‌های جدید نیارمند سرمایه است، با سرکوب تعرفه هم از ورود سرمایه به شرکت مخابرات ایران جلوگیری کردندو هم به عدم توان شرکت‌های ارتباطات ثابت به توسعه واقعی ارتباطات ثابت به علت هزینه بر بودن این توسعه بی توجهی کردند.

وی اضافه کرد: شرکت مخابرات ایران همیشه یکی از مهم‌ترین اولویت‌های خود را توسعه همکاری با تمام شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی قرارداده و این را در برنامه اصلی خود دارد، اما وقتی قوانین اصلاح نمی‌شود متضرر اصلی هم مخابرات، هم شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی و هم تمام بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشتریان در سراسر کشور هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha