از افزایش وام مشاغل خانگی تا جذب ۶۰۰۰ کارجو به بازار

مهم‌ترین خبرهای حوزه کار و تعاون در هفته جاری به راه اندازی سامانه جامع اطلاع‌رسانی بازار کار، جذب ۶۰۰۰ متقاضی به بازار کار، تشکیل بیش از ۸۸۰ تعاونی زنان در دوسال گذشته، آماده افتتاح بودن ۱۳۰۰ واحد مسکن کارگری و افزایش ۳۵ درصدی تسهیلات مشاغل خانگی اختصاص داشت.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری سلامت(طبنا)در هفته جاری دفتر توسعه نهادهای اشتغال و هدایت نیروی کار وزارت کار از ثبت۱۳ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی در سامانه جست وجوی شغل و جذب نیروی متقاضی کار به بازار کار خبر داد.

بر اساس آمارها از ابتدای خردادماه تا ۲۰ مردادماه امسال ۲۹ هزار درخواست شغلی مربوط به کارجویان در سامانه ثبت شده و ۵۷۲۳ کارفرما در این سامانه ثبت‌نام کردند. ۱۸ هزار و ۱۳۸ معرفی‌نامه نیز صادر شده است.

اردیبهشت ماه امسال سامانه جست‌وجوی شغل با نسخه به‌روز شده‌تری آغاز به کار کرد و در اختیار کارجویان و کارفرمایان قرار گرفت تا ضمن بهبود ارائه خدمات کاریابی ها زمینه ایجاد شفافیت در بازار کار صورت گیرد.

افزایش ۳۵ درصدی اعتبارات مشاغل خانگی خبر دیگری بود که از سوی معاونت اشتغال وزیر کار اعلام شد. سال گذشته ۱۰۳ هزار فرصت شغلی جدید از محل منابع اشتغال خانگی ایجاد شد که معادل ۱۰ درصد کل اشتغال ایجاد شده در کشور است و برای امسال نیز هدفگذاری شده که ۱۵ درصد کل اشتغال ایجادی از محل طرح‌های مصوب مشاغل خانگی محقق شود. درحال حاضر سقف تسهیلات پرداختی به مشاغل خانگی مستقل ۱۵۰ میلیون تومان و مشاغل خانگی پشتیبان ۴ میلیارد تومان است که به شکل قرض الحسنه و با کارمزد ۴ درصد پرداخت می شود.

راه اندازی سامانه جامع اطلاع‌رسانی بازار کار از دیگر اخبار هفته جاری بود. آنطور که معاون اشتغال وزیر کار خبر داده این سامانه تا شهریور ماه امسال راه اندازی می شود و زمینه تجزیه و تحلیل شغلی تمام مردم ایران و اطلاعات لازم برای شناسایی کارجویان و دانش‌آموختگان را فراهم می کند.

معاون تعاون وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی نیز این هفته از بهره برداری عنقریب ۱۳۰۰ واحد مسکونی در قالب تعاونی‌های نهضت ملی مسکن خبر داد.

به گفته وی، بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که در این خصوص امضا شده سهم بخش تعاون ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بوده که احداث ۶۲ هزار واحد آن آغاز شده و نخستین واحدهای مسکن کارگری در قالب تعاونی‌های نهضت ملی مسکن به تعداد ۱۳۰۰ واحد آماده افتتاح شده و وزارت نیرو باید انشعابات آب و برق را در اختیار این واحدها قرار دهد تا در اولین فرصت به بهره‌برداری برسند.

تشکیل ۸۸۲ تعاونی‌های زنان با عضویت بیش از ۸۷۰۰ نفر در دولت سیزدهم خبر دیگر این هفته بود.

تشکیل این تعداد تعاونی نسبت به سنوات گذشته از رشد هفت درصدی برخوردار بوده است. طبق آمارها ۱۰ هزار تعاونی زنان در کشور وجود دارد که نشانگر افزایش مشارکت اقتصادی زنان است.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون نیز از رشد ۱۷ درصدی صدور ضمانت‌نامه‌ برای تعاونی‌ها خبر داد و گفت:صدور ضمانت‌نامه‌های این صندوق در سال ۱۴۰۱ با افزایش ۱۷ درصدی نسبت به سال گذشته به ۳۷۰۴ میلیارد ریال رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha