از عطاری ها دارو نخرید! / هشدار جدیدی پزشکی قانونی

حوادث رکنا: برخی افراد سودجو از داروهای غیرمجاز برای ترک اعتیاد، چاقی، لاغری و مواردی از این دست، استفاده کرده و این داروها را در عطاری‌ها و در قالب داروی گیاهی در اختیار مردم قرار می‌دهند که موجب ایجاد عوارض شدید، مسمومیت و حتی مرگ خواهد شد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت(طبنا) دکتر مریم اخگری، رئیس مرکز کنترل کیفی آزمایشگاه‌های سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان این مطلب گفت: جلساتی در دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت به منظور ساماندهی عرضه داروهای سنتی و گیاهی برگزار و در این جلسات در خصوص ارائه داروهای سنتی و گیاهی در عطاری‌ها و لزوم ساماندهی ارائه خدمات طب سنتی و مکمل بحث و تبادل نظر می‌شود که امیدواریم نتیجه این جلسات منجر به جلوگیری از عرضه داروهای غیرمجاز در عطاری‌ها به مردم شود.وی از مردم درخواست کرد: از خرید اشکال مختلف دارو مثل قرص، کپسول و شربت‌های دست ساز از عطاری ها خودداری کنند زیرا عطاری‌ها اجازه فروش دارو ندارند بلکه آنها فقط مجاز به فروش پودر یا خود گیاه برای برخی امراض هستند.

وی با بیان اینکه داروهای دست ساز عرضه شده در عطاری‌ها دارای ترکیبات غیرمجاز و خطرآفرین است، اظهار داشت: حتی داروهای گیاهی طبیعی نیز حاوی ماده مؤثر هستند که می‌تواند با داروهای شیمیایی در حال مصرف تداخل فارموکولوژیک واضح ایجاد کرده و منجر به بروز عوارض گاه جبران ناپذیر شود.

دکتر اخگری همچنین گفت: برخی داروهای مخدر که با مجوز وزارت بهداشت در داروخانه‌ها عرضه می‌شود به دلیل ایجاد عوارض جبران ناپذیر حتماً باید با نسخه معتبر پزشک در اختیار متقاضی قرار گیرد و هر نسخه نیز فقط یکبار پیچیده شود. از داروخانه‌ها درخواست می‌شود که از ارائه داروهای مخدر بدون نسخه پزشک به افراد به خصوص قشر جوان خودداری کنند چرا که مصرف خودسرانه داروهای مخدر و بدون دستور و نظارت پزشک موجب ایجاد وابستگی، اعتیاد و گاهی مرگ خواهد شد.

وی درباره تجویز خودسرانه داروهای مخدر نیز هشدار داد و افزود: تجویز خودسرانه داروهای مخدر بدون دستور پزشک در گروه‌های سنی مختلف بویژه گروه‌های مسن بسیار خطرناک است زیرا این افراد به دلیل شرایط سنی، مصرف کننده داروهای متعدد هستند و ممکن است تجویز داروی خودسرانه آنان را دچار مشکل کند.

افزایش آمار مرگ با مصرف داروهای مخدر

بر اساس آمارهای موجود در سه ماهه نخست سال‌جاری یکهزار و ۴۳۰ نفر بر اثر سوءمصرف مواد در کشور جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۷۸۶ نفر بر اثر داروهای مخدر جان باخته‌اند.

متأسفانه آمار تلفات ناشی از مصرف داروهای مخدر در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷ درصد افزایش داشته که عمده این موارد به دلیل ناآگاهی از عوارض و تبعات و مصرف خودسرانه آنها اتفاق می‌افتد.

گفتنی است از کل تلفات سوءمصرف مواد در بهار امسال، ۱۷۳ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر، ۴۰ نفر مواد محرک، ۷۸۶ نفر داروهای مخدر، ۲۱۵ نفر مصرف همزمان مواد مخدر و محرک با داروی مخدر و ۱۶۳ نفر سوءمصرف همزمان چند دسته مواد و دارو جان خود را از دست داده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha