تولید دارو در انحصار هیچ کشوری نیست/ آمادگی تعامل و تبادل تجربیات

وزیر بهداشت، در جمع سفرای کشورها و نمایندگان سازمان های بین المللی، ضمن تشریح دستاورهای نظام سلامت کشورمان، بر آمادگی ایران برای انتقال تجارب ارزشمند جمهوری اسلامی در حوزه سلامت تاکید کرد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت(طبنا) بهرام عین اللهی، در نشست سفرای کشورها و نمایندگان سازمان‌های بین المللی که با موضوع دیپلماسی سلامت، دستاوردها و همکاری‌های بین المللی برگزار شد، گفت: در ابتدا وظیفه خود می دانم به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از همکاری‌ها و پیگیری‌های سفرای کشورهای مدعو و سازمان‌های بین المللی سلامت محور در دو سال اخیر و در دولت سیزدهم تقدیر و تشکر کنم.

وی افزود: بدون شک همکاری بخش سلامت کشورها زمینه ساز تعمیق و ارتقای روابط دوجانبه آنها در تمامی حوزه‌ها است که در چارچوب دیپلماسی سلامت محقق می‌شود.

عین اللهی ضمن تاکید بر ضرورت توجه به مقوله دیپلماسی سلامت، خاطرنشان کرد: ضرورت تمرکز بر دیپلماسی سلامت بعد از همه گیری کووید ابعاد جدیدی یافته و همه کشورها به این باور رسیده اند که روابط بین المللی در حوزه سلامت باید فراتر از مرزها ترسیم و پیگیری شود.

وی با بیان اینکه امروز سلامت محور پیشرفت کشورها محسوب شده و همه دولت‌ها بخشی از درآمدهای خود را مصروف ارتقای سلامت می‌کنند، افزود: بنابراین تلاش برای همسوسازی رویکرد کشورها به منظور گسترش و ارتقای همکاری و مشارکت در آموزش پزشکی، توانمندسازی شاغلان حِرَف پزشکی، همکاری در به اشتراک گذاشتن فناوری‌های نوین سلامت، توسعه نظام‌های بهداشتی و درمانی، تأمین نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی و تحقق دسترسی عادلانه به خدمات سلامت باید در دستور کار همه دولت‌ها قرار گیرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب با تحولی بزرگ در چارچوب ادغام بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در دهه ۸۰ میلادی همراه بوده است، در تشریح این دستاوردها بیان کرد: بهبود شاخص‌های سلامت به ویژه کاهش مرگ و میر مادر باردار و کودک، بهبود دسترسی به خدمات سلامت تا دورترین نقاط روستایی، کیفیت بالای خدمات آموزش پزشکی و آموزش مبتنی بر جامعه، توسعه منابع انسانی و توسعه نظام مدیریت سوانح و حوادث و فوریت‌های پزشکی از جمله دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ادغام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی در خصوص اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه علیه کشورمان تصریح کرد: به رغم اعمال تحریم‌های یکجانبه و قهرآمیز استکبار جهانی، جمهوری اسلامی ایران در طی این سال‌ها در همه عرصه‌ها به ویژه حوزه سلامت توفیقات چشمگیری داشته است، تا جایی که نه تنها امروز بالغ بر ۹۵ درصد نیازهای دارویی کشور توسط تولید کنندگان داخلی تأمین می‌شود، بلکه محصولات دارویی دانش بنیان و تجهیزات پزشکی پیشرفته ایرانی به بسیاری از کشورها صادر می‌شود.

عین اللهی با اشاره به اظهارات دبیرکل سازمان جهانی بهداشت درباره موفقیت‌های نظام سلامت ایران، گفت: دکتر تدروس ادهانوم در بیانات خود اشاره داشت که ایران یکی از الگوهای موفق نظام بهداشتی را در اختیار دارد؛ از همین رو ما آمادگی داریم برای توسعه نظام‌های بهداشتی کشورها، آموزش و توانمند سازی مدیران و ارائه دهندگان خدمات سلامت در دیگر نقاط جهان، انتقال تجارب و درس آموخته‌ها به ویژه در زمینه پزشک خانواده و مدیریت بیماری‌های واگیر و غیر واگیر، مشارکت در توسعه بسته‌های خدمات سلامت و برنامه‌های مراقبت سلامت گروه‌های سنی و مادران مشارکت کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه نظام درمانی ایران دارای ظرفیت و کیفیت بسیار بالایی است، ادامه داد: نظام سلامت جمهوری اسلامی علاوه بر آمادگی برای انتقال تجارب، همکاری در توسعه نظام‌های درمانی، توانمند سازی مدیران درمان کشورها و همکاری در تدوین راهنماهای بالینی، به جهت در اختیار داشتن پزشکان ماهر و بهره مندی از تجهیزات پزشکی پیشرفته، می‌تواند پذیرای بسیاری از بیماران ارجاعی از دیگر کشورها باشد. طی سال گذشته نظام درمانی ما میزبان بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار بیمار مراجعه کننده از سایر کشورهای منطقه بوده است. طب ایرانی، خدمات تندرستی و سایر زمینه‌های طب مکمل نیز از حیطه‌های قابل ارائه نظام گردشگری سلامت در ایران اسلامی است.

وی با بیان اینکه امروز وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در سطح منطقه به عنوان همکار و نماینده فدراسیون آموزش پزشکی (WFME )برای اعتبار بخشی انتخاب شده است، ادامه داد: علاوه بر مشارکت در توسعه نظام‌های آموزش پزشکی کشورها، آمادگی داریم در زمینه تربیت علاقمندان به تحصیل علوم پزشکی و پیراپزشکی، نسبت به توانمند سازی پزشکان و متخصصان در مقاطع تخصصی، فوق تخصصی، فلوشیپ، دوره‌های کوتاه مدت و مهارت آموزی مشارکت کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی دستاوردهای بزرگی در جمهوری اسلامی ایران حاصل شده است، افزود: امروز بالغ بر ۱۷۰۰ شرکت دانش بنیان فعال در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند، به طوری که در دوره کووید بیش از ۶ پلتفرم واکسن با فناوری بسیار بالا تولید شد.

وزیر بهداشت ادامه داد:، آمادگی داریم ضمن همکاری در توسعه نظام دارویی کشورها در زمینه توانمند سازی مدیران حوزه غذا و دارو مشارکت کنیم و در تأمین نیازها و ملزومات دارویی، تجهیزات پزشکی، ملزومات پزشکی، مکمل‌های دارویی و داروهای گیاهی تعامل مؤثر داشته باشیم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنانش در جمع سفرای کشورها و نمایندگان سازمان‌های بین المللی با بیان اینکه دانش در انحصار به هیچ کشوری نیست، افزود: دانش و یافته‌های علمی متعلق به همه انسان‌ها و ملت‌ها است و زمانی شکوفا می‌شود که همکاری‌های بین کشورها تقویت شود؛ زیرا چنانچه تمام قطعات پازل یافته‌ها و تجارب علمی کنار هم قرار گیرد، نقشه سلامتی کامل می‌شود.

عین الهی افزود: هیچ کشوری بر دیگری برتری ندارد و همه کشورها می‌توانند در تولید علم با یکدیگر مشارکت داشته باشند، در این زمینه همگرایی، وحدت و همکاری تعیین کننده است باشد، همان اتفاقی که در اتحادیه اروپا اتفاق افتاد، وقتی کشورهای مختلف اروپایی کنار یگدیگر قرار گرفتند توانستند در قالب یک قدرت واحد عمل کنند.

وزیر بهداشت همچنین گفت: در صورتی می‌توانیم سلامت را تأمین کنیم که در کنار یکدیگر قرار گرفته و تجاربمان را منتقل کنیم و نقشه جامع سلامت را به وجود آوریم.

وی، سلامت را موضوعی فرامرزی عنوان و تصریح کرد: سلامت، مقوله‌ای است که هر انسانی در هر نقطه‌ای از جهان به آن نیاز دارد. برای مثال در دوران کرونا نیاز واحد همه مردم در اقصی نقاط جهان، حفظ سلامتی و استفاده از واکسن و دارو بود.

وزیر بهداشت بیان کرد: اولین و مهم‌ترین مسئله، تبادل علم و دانش و تجربیات سلامت محور است که سازمان جهانی بهداشت در این زمینه نقش مهمی برعهده دارد، زیرا می‌تواند وحدت و همگرایی را بین کشورها ایجاد کند.

عین اللهی گفت: پیشنهاد می‌کنیم که مسئولین سلامت کشورها با یکدیگر ارتباط داشته باشند و تعاملاتشان را گسترش دهند. جمهوری اسلامی ایران از تمام سفرای کشورها دعوت می‌کند که دستاوردهای ایران را ببینند، ماحصل همکاری کشورها باهم، می‌تواند به تبادل استاد و دانشجو، تقویت گردشگری سلامت در کشورها و تبادل دارو و تجهیزات پزشکی و بسیاری از موضوعات مهم دیگر بیانجامد.

وی خاطرنشان کرد: دارو منحصر به هیچ کشوری نیست، هر کشوری می‌تواند در تولید دارو موفق عمل کند. دارو، تجهیزات پزشکی، علم، دانش و فناوری باید بین کشورها تبادل پیدا کند و این ارتباطات باید تقویت شود، زیرا مهم‌ترین موضوعی که اهمیت دارد، سلامت مردم است.

وزیر بهداشت گفت: سلامت، جدا از سیاست و سیاستگذاری بین کشورهاست. سلامت موضوعی فرامرزی بوده و ماورای سیاست‌ها است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha