ارسال ۵۵۹ اثر از ۴۰ کشور در بخش ملی و بین‌المللی به سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در نخستین نشست رسانه‌ای سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اظهارداشت: باید از سینمای کودک حمایت کنیم و این وظیفه ماست. سینمای کودک و نوجوان ما سینمایی آسیب‌دیده است و همه باید دست به دست هم دهیم تا این سینما دوباره روی پای خود بایستد و به دوران پرفروغش بازگردد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت(طبنا)، نخستین نشست رسانه‌ای سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با حضور مجید زین‌العابدین، دبیر جشنواره، پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲) در سالن کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

در جریان این نشست، دبیر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: امسال فیلمسازانی اژ کشورهای اندونزی، بلژیک، امارات متحده عربی، چین، پرو، ترکیه، کانادا، روسیه، لهستان، هلند و ایران در بخش بلند داستانی جشنواره شرکت کرده‌اند.

زین‌العابدین با اشاره به شعار جشنواره امسال که «بچه‌ها به سمت قله» نام دارد، بیان کرد: با این شعار می‌خواهیم میل به پیشرفت، آرمانگرایی و خودباوری را در کودکان و نوجوانان تقویت کنیم.

او درباره برگزار نشدن جشنواره در سال گذشته گفت: امسال تفاهم خوبی را با شهرداری اصفهان داشتیم و جا دارد از آنها تشکر کنیم. بخشی از هزینه‌های میزبانی را دوستان اصفهانی و مابقی را بنیاد سینمایی فارابی متقبل شد. هزینه برگزاری جشنواره کمتر از تولید یک فیلم است و ما تصمیم گرفتیم در همه هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم.

وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، امسال المپیاد هفتم در کنار جشنواره سی و پنجم آغاز می‌شود اما برخلاف سنوات قبل، همزمان با جشنواره به پایان نمی‌رسد، بلکه دو تا سه ماه ادامه خواهد داشت. المپیاد دو محور اصلی دارد؛ یکی حوزه طراحی داستان و دیگری ساخت فیلم کوتاه.

زین‌العابدین عنوان کرد: در حین برگزاری جشنواره، کارگاه‌های آموزشی با حضور استادان داخلی و خارجی را طی پنج روز خواهیم داشت. در اینجا جا دارد یک خبر را هم اعلام کنم و آن اینکه شورای عالی سینما دو هفته پیش تشکیل جلسه داد و خوشبختانه در این جلسه، موضوع زنگ سینما که یکی از دغدغه‌های اصلی ماست، مصوب شد. زنگ سینما از امسال برای مدارس راه‌اندازی خواهد شد، با وجود این، دوستان آموزش و پرورش ملاحظاتی درباره چگونگی اجرای آن دارند که قرار است در شورای عالی آموزش و پرورش، سازوکارهای اجرای این طرح بررسی شود. امیدواریم فیلم‌های خارجی و ایرانی متناسب برای دانش‌آموزان در زنگ سینما به نمایش درآید و این طرح به اقتصاد سینما کمک کند.

ارسال ۵۵۹ اثر از ۴۰ کشور در بخش ملی و بین‌المللی به سی‌ و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

این مدیر سینمایی یادآور شد: امسال در بخش بین‌الملل جشنواره، از میان ۴۰ کشور متقاضی حضور، در بخش فیلم‌های بلند داستانی مجموعا ۱۲ کشور اندونزی، بلژیک، امارات، پرو، ترکیه، کانادا، چین، روسیه، کره جنوبی، لهستان، هلند و ایران حضور خواهند داشت. ۱۲ فیلم بلند در بخش مسابقه و یک فیلم هم خارج از بخش مسابقه خواهیم داشت. در بخش کوتاه داستانی هم کشورهایی چون آرژانتین، آلمان، آمریکا، فرانسه، کانادا، کره جنوبی و... حضور دارند.

دبیر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه در مجموع، ۵۵۹ اثر از ۴۰ کشور در بخش ملی و بین‌المللی به جشنواره امسال رسیده است، گفت: ۳۵۹ فیلم بلند داستانی، کوتاه و پویانمایی در جشنواره امسال حضور دارند که شامل ۵۱ فیلم بلند داستانی، ۱۱۸ پویانمایی و ۱۸۹ فیلم کوتاه داستانی می‌شود.

دبیر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه از بین ۱۱۸ فیلم پویانمایی کوتاه متقاضی شرکت در این بخش ۱۲ فیلم انتخاب شدند، گفت: از بین ۱۸۹ فیلم داستانی کوتاه متقاضی شرکت در این بخش نیز، ۱۲ فیلم به بخش نهایی راه یافته اند .

زین‌العابدین ضمن قدردانی از کلیه کسانی که در مسیر بهبود برگزاری جشنواره کمک کرده‌اند، گفت: ستاد جشنواره سی و پنجم از ابتدای مرداد، دور جدید فعالیت خود را آغاز کرد. کوشیدیم ستاد را از حیث ساختاری نسبت به گذشته چابک‌تر کنیم و چابک‌سازی یکی از ضرورت‌های پیش‌ روی جشنواره بود. تلاش کردیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی و میزبانی اصفهان، بخشی از امور را تفویض کنیم.

او افزود: فکر کردیم جشنواره باید شان و منزلت خود را هم در بخش ملی و هم در بخش بین‌المللی حفظ کند و در این راستا برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دادیم. ابتدا بنا بود که دو بخش ملی و بین‌المللی یکی شود اما حس کردیم با این کار حق سینمای کودک ادا نمی‌شود. بنابراین تصمیم گرفتیم این دو بخش را جداگانه برگزار کنیم که با استقبال فیلمسازان در هر دو بخش همراه بود. مهلت پذیرش آثار را تمدید نکردیم چراکه به میزان کافی استقبال شده بود. در نهایت، تصمیم گرفتیم دو بخش ملی و بین‌المللی را در بخش فیلم‌های بلند داستانی و پویانمایی برگزار کنیم.

این مدیر سینمایی عنوان کرد: سینماهای چهار باغ و پردیس ساحل به ‌عنوان خانه جشنواره انتخاب شده‌اند و سالن سینما سوره حوزه هنری هم میزبان هنرمندان و اهالی فرهنگ، هنر و رسانه خواهد بود. همچنین مترصد فراهم آوردن شرایطی برای حضور افرادی هستیم که محدودیت‌های جسمانی دارند.

او مطرح کرد: در جشنواره امسال، بخش خصوصی در زمینه تولید آثار حضور پررنگی داشت و ۷۲ درصد از فیلم‌هایی که در بخش رقابت ملی هستند متعلق به بخش خصوصی‌اند. اما در بخش پویانمایی به دلیل گرانی این صنعت، آثاری که با حمایت بخش دولتی یا دیگر نهادها ساخته شده‌اند، بیشتر هستند و بالای ۶۰ درصد از آثار پویانمایی متعلق به این بخش است. در بخش بین‌الملل یک، مرور آثار را خواهیم داشت و تعدادی از فیلم‌های کودک و نوجوان کشور روسیه مرور خواهد شد. همچنین تعدادی از آثار کودک و نوجوان کشور چین هم مرور می‌شود و هر روز یکی از آثار خارجی به نمایش درمی‌آید. علاوه بر کودکان و نوجوانان اصفهانی، تعدادی کودک خارجی هم به عنوان مهمان در جشنواره امسال حضور خواهند داشت و شماری از آنها هم به عنوان داور با جشنواره همراه می‌شوند. در بخش سیفژ هم که دبیرخانه آن در تهران مستقر است، هیات داوری و مهمان خواهیم داشت.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره بودجه برگزاری جشنواره گفت: سال گذشته به دلایل مختلف امکان برگزاری جشنواره فراهم نشد. هم شرایط کرونا هم شرایط اجتماعی و … ملاحظاتی بود که ما را از برگزاری جشنواره محروم کرد. امسال سعی کردیم جشنواره با حمایت و مشارکت نهادهای مختلف امکان برگزاری داشته باشد. در این راستا تفاهم خوبی را با شهرداری اصفهان داشتیم، بخشی از هزینه‌هایی که به صورت سرفصلی احصا کردیم در حال محاسبه است. هزینه‌های مربوط به میزبانی را اصفهان برعهده گرفت، هزینه‌های رایت فیلم و موارد دیگر را هم فارابی عهده‌دار شد. برگزاری جشنواره کمتر از تولید یک فیلم هزینه می‌برد و امسال تصمیم گرفتیم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم، اگرچه حق سینمای کودک بیش از این‌هاست.

زین‌العابدین در بخش دیگری از سخنان خود درباره شرایط برگزاری جشنواره گفت: فصل شانه دادن زیر مسئولیت، فصل خاصی است و شاید چند ماه مانده به برگزاری جشنواره هرکسی مسئولیت نپذیرد. ما نیازمند زمان بیشتری برای برنامه‌ریزی بودیم و در زمان اندک موجود، هم آنچه که خودمان می‌خواستیم حاصل نشد و هم انتظارات دیگران بیش از این‌هاست. فیلم‌های کودک و نوجوان نیازمند حمایت هستند، کمیت تولیدات ما عدد قابل اعتنایی نیست و سال‌هاست در حوزه تولید فیلم کودک و نوجوان دچار اختلال شده‌ایم.

این مدیر سینمایی ادامه داد: مسئله دیگر، اکران است که باید از آن حمایت شود. برخی فیلم‌های ویدیویی را داشتیم که پروانه آنها تغییر کرد، برخی فیلم‌ها هم به دلیل اکران، امکان حضور نیافتند. برخی فیلم‌ها هم به واسطه آنکه در هفته‌های آینده اکران داشتند، امکان حضور نداشتند اما از طریق گفت‌وگوهایی که با سازمان سینمایی صورت گرفت، قرار است از سینمای کودک و نوجوان در حوزه تولید و اکران حمایت شود. امیدواریم پس از پایان جشنواره بتوانیم نقشه راه سینمای کودک و نوجوان را ترسیم کنیم و برای سال‌های آینده جشنواره بهتری داشته باشیم.

زین‌العابدین تصریح کرد: ما از اقدامات هیجانی در حمایت از تولید هم پرهیز می‌کنیم، برخی به من می‌گفتند در همین چند ماه باقی مانده تا برگزاری جشنواره، چند فیلم کودک تولید کن اما من ‌گفتم ما برای اکران فیلم می‌خواهیم نه برای جشنواره، ما جشنواره برگزار می‌کنیم که برازندگی سینمای کودک و نوجوان را نشان دهیم نه اینکه فقط چند فیلم تولید کنیم که جشنواره برگزار شود، از این‌رو تعجیل نکردیم و کوشیدیم افکارمان پخته‌تر شود. سال‌های آینده را هم پیش‌رو داریم و باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

او درباره بازه برگزاری جشنواره گفت: برخی می‌گویند جشنواره باید به صورت سالانه برگزار شود، برخی هم منتقد این زمان هستند. ما در پی کمی‌گرایی نیستیم. جشنواره محل بروز خلاقیت و دانش حرفه‌ای سینماگران است. عدم برگزاری جشنواره اجحاف در حق فیلمسازانی است که دوست دارند آثارشان دیده شود. البته تعدادی اثر به دست ما رسید که با ضوابط جشنواره همخوانی نداشت. هنوز با نقطه آرمانی فاصله داریم اما وضع موجود ناامیدکننده نیست، ضمن اینکه برگزاری جشنواره موجب رونق اکران هم می‌شود.

زین‌العابدین اضافه کرد: برگزاری جشنواره در اصفهان مورد تقاضا و پیگیری مجدانه مسئولان اصفهان بوده است. امسال با همدلی شهرداری اصفهان به این نتیجه رسیدیم که جشنواره در اصفهان برگزار شود. اینکه شهردار اصفهان برای رونمایی از پوستر جشنواره حضور نیافت، به دلیل جلسه فوری‌اش در تهران بود که عذرخواهی کردند و نتوانستند در اصفهان حضور داشته باشند. ما هم به دلیل احترام به مدعوینی که در جلسه حضور داشتند، جلسه رونمایی را لغو نکردیم.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پایان خاطرنشان کرد: باید از سینمای کودک حمایت کنیم و این وظیفه ماست. سینمای کودک و نوجوان ما سینمایی آسیب‌دیده است و همه باید دست به دست هم دهیم تا این سینما دوباره روی پای خود بایستد و به دوران پرفروغش بازگردد.

زین‌العابدین در مورد تاریخ افتتاحیه و اختتامیه جشنواره گفت: افتتاحیه جشنواره در روز ۱۴ مهر در اصفهان و اختتامیه هم ۲۰ مهر برگزار خواهد شد. زمان نمایش فیلم‌ها نیز بین ۱۵ تا ۱۹ مهر که هفته جهانی کودک نیز است، خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha