سکونت ۸۷ هزار نفر در شعاع ۲۰ کیلومتری مرزهای کردستان

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در حال حاضر ۸۷ هزار نفر در شعاع ۲۰ کیلومتری مرزهای کردستان سکونت دارند.

به گزارش خبرگزاری سلامت (طبنا) از کردستان، بختیار خلیقی در دومین جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی کردستان اظهار داشت: بازگشایی معابر مرزی در کردستان دستور رئیس جمهور و از مطالبات به حق مردم استان است که مسئولان به طور جدی پیگیر آن بوده و برای اجرای این مهم چشم انتظار ابلاغ دستورالعمل آن هستند.


وی افزود: کردستان قبل از سال ۱۳۹۶ دارای پنج معبر مرزی بود که از طریق آنها مرزنشینان اقدام به واردات کالا می کردند ولی از این سال به بعد تعدادی از این معابر به دلایلی تعطیل شدند.


مدیر کل صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد:در این سال آیین نامه ساماندهی بازارچه های موقت غیررسمی ابلاغ شد و براساس آن یک بازارچه تکمیلی و ۲ بازارچه ایجادی در کردستان تعریف شد که سیرانبند بانه به عنوان بازارچه تکمیلی و مله خورد سروآباد و خانم شیخان مریوان که مدتی است به برده‌ره‌شه منتقل شده است، به عنوان بازارچه ایجادی در استان فعال شدند.

خلیقی یادآور شد: در این بین فعالیت معابر مرزی هنگه ژال و گله سوره در شهرستان بانه و پیران در شهرستان مریوان متوقف شد ولی بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم و بررسی خواسته های مرزنشینان و رصد وضعیت معیشتی آنها، بازگشایی مجدد این معابر در دستور کار استاندار کردستان قرار گرفت.


وی ادامه داد: بعد از رایزنی ها و پیگیری ها و دستور و تایید مسئولان کشوری، ۲۲ شهریور سال جاری مراسم بازگشایی معبر هنگه ژال بانه برگزار شد که با استقبال بی نظیر مردم منطقه مواجه شد.


مدیر کل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: قبل از سال ۱۳۹۶ در استان پنج معبر کولبری در شهرستان های بانه، مریوان و سروآباد فعال بود ولی از این سال به بعد تعطیل شدند.


خلیقی با اشاره به اینکه در آن سال ها ۱۵ هزار و ۳۰۰ کارت بازرگانی برای سرپرست خانوارهای مرزنشین در استان صادر شده بود، افزود: ۶ سال پیش آیین نامه ساماندهی بازارچه های موقت غیررسمی ابلاغ شد که براساس آن یک بازارچه تکمیلی در بازارچه ایجادی استان تعریف شد.


وی با اشاره به اینکه مرزنشینان شعاع ۲۰ کیلومتری نقطه صفر مرزی شامل دستورالعمل مذکور شدند، اظهار داشت: جمعیت مرزنشینان استان در این شعاع مرزی ۸۷ هزار نفر است.


مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان بیان کرد: براساس آخرین تغییرات اعمال شده تخفیف سود بازرگانی برای هر خانوار مرزنشین هفت میلیون ریال است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha