پاکسازی غار کرفتو در کردستان به مناسبت روز جهانی غارها

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان کردستان از پاکسازی غار کرفتو در شهرستان دیواندره همزمان با روز غار های پاک خبرداد.

به گزارش خبرگزاری سلامت (طبنا) از کردستان، حیدر ویسی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت حفاظت از غارهای استان کردستان بعنوان بخشی از ذخیره گاههای زیستی و با ارزش و غنای تنوع زیستی و اکوسیستم‌های کاملا منحصربفرد و ویژه، در راستای برنامه های روز جهانی غار پاک برنامه پاکسازی اثر طبیعی ملی غار کرفتو با مشارکت انجمن های محیط زیستی شهرستان های سقز و دیواندره و پرسنل اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان برگزار شد.

ویسی افزود: روز دوم مهرماه به عنوان روز غار پاک نامگذاری شده است و شعار روز غار پاک در سال ۱۴۰۲ "حفاظت از غارها، حمایت از تنوع زیستی " است.

غار باستانی کرفتو و این اثر تاریخی در استان کردستان و در صخره مرتفعی در حدود 67 کیلومتری شمال غرب شهرستان دیواندره و شرق شهر سقز قرار دارد که با توجه به تحقیقات به عمل آمده در دوران "مزوزوئیک" کرفتو در زیر آب بوده و در اواخر این دوره ارتفاعات آن از آب خارج شده است.

غار کرفتو که در فهرست آثار ملی قرار دارد و یکی از اسرارآمیزترین غارهای ایران است. همچنین جزو بزرگترین غارهای تاریخی کشور نیز به حساب می‌آید. این غار در استان کردستان و در رشته کوهی آهکی در شمال دره‌ای عمیق جا خوش کرده است و جز غارهای آهکی و طبیعی است.

لازم بذکراست در اطراف این غار دخمه‌ها و پناهگاه‌های بسیاری به چشم می‌خورد که در ادوار مختلف جهت استفاده و سکونت انسان در چهار طبقه و در دل کوه حفر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha