کد خبر: 207686
۲۹ آبان ۱۴۰۲، ۱۶:۲۶

بلاگرها تصویر اشتباهی از واقعیت‌ها به جامعه ارائه دهند

پیروی از بلاگرها چه اثراتی برافراد و جامعه دارد؟

خبرگزاری سلامت در گفت‌وگو با لیلا صالح آبادی مشاورخانواده بررسی می‌کند
پیروی از بلاگرها چه اثراتی برافراد و جامعه دارد؟

در دنیای امروز فضای مجازی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع اطلاعات و تأثیرگذارترین رسانه‌ها در زندگی افراد و جامعه شناخته می‌شود. بلاگرها و صاحبان کانال‌های حوزه بلاگری کم‌کم شبکه‌ها را در فضای مجازی شکل می‌دهند و افراد مختلف را که سلیقه‌های نزدیک به هم دارند، جذب می‌کنند و این شبکه‌ها روز به روز گسترده‌تر می‌شوند؛. خصوصا در شبکه‌های اجتماعی که توانایی تأثیرگذاری بسیاری را برای جوانان و نوجوانان دارند. خبرگزاری سلامت به همین منظور در گفت‌وگو با لیلا صالح آبادی مشاور خانواده این تاثیرات را بررسی می‌کند.

  • موافق هستید، گفت‌وگو را با تعریف بلاگر آغاز کنیم...

بله. در تعریف بلاگرها می‌توان گفت افرادی هستند که یک بلاگ یا مجله اینترنتی را مدیریت می‌کنند. این افراد با تهیه محتواهای گوناگون در یک زمینه و انتشار آن‌ها مخاطب جذب می‌کنند.

  • در ادبیات مجازی نسل امروز این واژه بیشتر در مورد شبکه اجتماعی اینستاگرام به کار می‌رود.

بله. پس در تعریف بلاگر اینستاگرام باید بگوییم که بلاگر اینستاگرام در حقیقت فردی است که در یک زمینه تخصصی در اینستاگرام تولید محتوا می‌کند و پست و استوری منتشر می‌کند

  • این مساله جامعه امروز ما را با په چالشی روبرو کرده است؟

بلاگرها در فضای مجازی با ارائه محتواهای زندگی زیبا و به نظر خوشبخت، می‌توانند تصویر اشتباهی از واقعیت‌ها به جامعه ارائه دهند. این تصاویر غیر واقعی از زندگی، می‌تواند مردم را به تعارض با واقعیت‌های خود بکشاند و نگرانی‌ها و تردیدها را در جامعه ایجاد کند و درنهایت منجر به مشکلات روحی و روانی شود.همچنین ترویج ایده‌ها و سبک‌های زندگی ناهماهنگ با ارزش‌ها و قوانین اجتماعی، می‌تواند تضعیف روابط خانوادگی را به دنبال داشته باشد.

  • آثارمخرب بلاگرها بر افراد چگونه است ؟

یکی از خطرناک‌ترین آسیب‌های فضای مجازی وبلاگرها برافراد از دست رفتنِ هویتِ واقعی آنها ست. نمایش‌های مقطعی و غیر واقعیِ بلاگرها باعث می‌شود که افراد، حتی در خلوت با خودشان نیز نتوانند تصویرِ واقعیِ خودشان را پیدا کنند. آن‌ها خودشان را همیشه در ملغمه‌ای از لایک و کامنت‌های دیگران می‌بینند. خودشان را بر اساسِ قضاوت و نگاه دیگران قضاوت می‌کنند و از این منظر، حتی حریم حقیقیِ خودشان را نیز در این مسیر از دست می‌دهند.

ارتباطات خودتان را گسترده کنید و محدود به فضای نامتناهی مجازی نباشید. هرچقدر هم در دنیای مجازی غرق شوید، هرگز جای‌خانواده و دوستان واقعی شما را پر نمی‌کنند.

  • مضرات پیروی از بلاگرها برکودکان چیست ؟

بلاگرهای‌ کودک پدیده‌ای نو در اینستاگرام هستند که به آن‌ها کودکان کار مجازی هم گفته می‌شود. برخی از آن‌ها به تنهایی صفحه‌ای مدیریت می‌کنند، برخی هم با کمک والدینشان این مسیر بلاگری را در حال طی کردن هستند. اما مسئله اینجاست که این مسیر انتها ندارد. کودکی که خود بلاگر است یا از بلاگرها پیروی می‌کند به جای اینکه در دوران کودکی خود بازی کند، درس بخواند، ارتباطات اجتماعی یاد بگیرد، سفر کند، کتاب بخواند و به عبارتی کودکی کند. فقط در اینترنت و فضای مجازی گشت زده و به دنبال مد، لباس، شهرت و گرفتن تأیید نظرات دیگران بوده است.در واقع تمام زندگی این بچه‌ها در فضای مجازی خلاصه شده و زمانی که بزرگ می‌شوند فهمی از جهان پیرامون خود نخواهند داشت. این بچه در بزرگسالی دانش، مهارت، ارتباطات اجتماعی کاملی نداردو هیچ درکی از معنای زندگی خود ندارد، سردرگم است و هیچ هدف مهمی را برای آینده خود تعریف نکرده است. عدم توانایی در تعریف کردن مفهوم و هدف زندگی باعث می‌شود که این فرد در بزرگسالی احساس خمودگی و افسردگی کند.

  • اثرات منفی بلاگرنماها برزندگی مردم چیست؟

حسرت زدگی، ترویج تجمل‌گرایی، اختلاف میان زن و شوهر، کم‌کردن جرات ازدواج، ترویج رفتارهای غلط پوچ‌گرایی و پولداری، سفیران مصرف‌گرایی، عدم خروجی مناسب، جلوگیری از تاثیر منفی بلاگرها از جمله اثرات منفی بلاگر نماها بر زندگی مردم است.

یکی از خطرناک‌ترین آسیب‌های فضای مجازی وبلاگرها برافراد از دست رفتنِ هویتِ واقعی آنها ست. نمایش‌های مقطعی و غیر واقعیِ بلاگرها باعث می‌شود که افراد، حتی در خلوت با خودشان نیز نتوانند تصویرِ واقعیِ خودشان را پیدا کنند

  • چگونه خود را در برابر اثرات ایمن سازیم؟

بعضی بلاگرها براساس علم، آگاهی و مطالعه، مطالبی را در اختیار شما قرار می دهند. دنبال کردن این دسته از بلاگرها نه تنها اشکال ندارد که فایده هم دارد . می توانید این بلاگرها را براساس علاقه مندی خودتان پیدا و دنبال کنید .

اخبار جعلی را از اخبار واقعی تفکیک کنید: از طریق آموزش های تفکر انتقادی می توانید اخبار جعلی را از اخبار صحیح تشخیص دهید. با یادگیری تکنیک های ارزیابی محتوا و تحقیق در مورد موضوعات مختلف می توانید خود را در برابر تاثیرات منفی بلاگرها محافظت کنید.

برای پیشرفت تلاش کنید: به جای مقایسه خود با بلاگرها، سعی کنید تمرکز خودتان را روی پیشرفت و موفقیت خود بگذارید.

با جامعه واقعی ارتباط داشته باشید: ارتباطات خودتان را گسترده کنید و محدود به فضای نامتناهی مجازی نباشید. هرچقدر هم در دنیای مجازی غرق شوید، هرگز جای‌خانواده و دوستان واقعی شما را پر نمی‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha