کد خبر: 208382
۱۱ آذر ۱۴۰۲، ۱۴:۲۸

فریب جنایتکار

حماس چگونه سیستم‌های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل را فریب داد؟
فریب جنایتکار

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست فاش کرد که جنبش حماس، پیش از آغاز عملیات «طوفان الاقصی» سیستم‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم اسرائیل را به طور کامل فریب داد و شکست راهبردی به این رژیم وارد کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت(طبنا) روزنامه صهیونیستی جروزالم پست به نقل از منابع امنیتی و اطلاعاتی اضافه کرد: «یحیی السنوار» رهبر حماس در غزه و «محمد الضیف» فرمانده گردان‌های عزالدین القسام از اینکه توسط دستگاه‌های جاسوسی اسرائیل زیرنظر هستند باخبر بودند و از شیوه‌های محرمانه برای ارسال پیام استفاده می‌کردند.

جروزالم پست به نقل از این منابع افزود: سازمان جاسوسی «موساد»، سرویس امنیت داخلی «شاباک»، سازمان اطلاعات نظامی «امان» و هیچ کدام از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی از این موضوع اطلاع نداشتند وگرنه مرزها را از زمین و هوا بدون دفاع رها نمی‌کردند.

این رسانه صهیونیستی نوشت: براساس ارزیابی‌های منابع امنیتی، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) برای عملیات ۱۵ مهرماه به خوبی آماده شده بود و تمرین فریب بی نظیری را اجرا کرده بود.

این منابع درباره روش‌های حماس برای انتقال پیام گفت: احتمال می‌رود که جزئیات و دستورالعمل‌های محرمانه از طریق حضوری و چهره به چهره یا دیگر شیوه‌ها منتقل می‌شد و با نگاهی به گذشته درمی یابیم که دستگاه‌های اطلاعاتی، چنین چیزی را پیش بینی نمی‌کردند، زیرا در غیر این صورت، برنامه‌های جایگزین برای مقابله با افزایش تنش با نوار غزه طراحی می‌کردند.

جروزالم پست با ادعای اینکه ارتش رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۸ دستگاه‌های شنود در برخی از پایگاه‌های حماس نصب کرده بودند، افزود: برخی از آن‌ها توسط حماس کشف شد و احتمال می‌رود که توانسته باشد شیوه‌های عمل ارتش اسرائیل را شناسایی کرده باشد.

یک مسئول امنیتی صهیونیستی به این روزنامه اعلام کرد: شکست عملیات شنود از داخل مراکز و پایگاه‌های حماس، ارتش اسرائیل را در بسیاری از زمنیه‌ها کور کرد و این یک شکست راهبردی بود.

وی افزود: درحالی که ارتش فکر می‌کرد که اطلاعات کاملی از اوضاع در اختیار دارد، مشخص شد که تقریبا هیچ چیزی غیر از برخی پیام‌های ضعیف آن هم با دشواری، چیزی دریافت نمی‌کرد.

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارنوت» نیز پیشتر به نقل از یک افسر ارشد در ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی نوشت که در نبرد «طوفان الاقصی» شکست خوردیم و از نقشه‌ای که در برابر چشمان ما طراحی و اجرا شد، مطلع نشدیم.

وی گفت که نه ما، نه شاباک و نه موساد که تمام گزارش‌ها را بررسی می‌کرد و حتی تیم‌های مراقبت و نظارت که اوضاع را ارزیابی می‌کنند، از این موضوع آگاه نشدند.

این افسر ارشد تاکید کرد که نمی‌دانیم که السنوار، رئیس حماس در غزه چه زمانی تصمیم گرفت که نقشه را عملی کند، دلیل آن را هم نمی‌دانیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha