کد خبر: 21-درصد-خونهای-اهدایی-در-منطقه-در-ایران-ت
۳ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۳۳

ایران در میان 21 کشور عضو منطقه مدیترانه شرقی 21 درصد میزان خونهای اهدایی در منطقه را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاري سلامت  مدیر عامل سازمان انتقال خون اعلام کرد:  براساس آخرین گزارش منتشر شده سازمان جهانی بهداشت در سال نزدیک به 113 میلیون اهدای خون در جهان صورت می گیرد که از این میزان نزدیک به 101 میلیون اهدای خون کامل و 12 میلیون اهدای آفرزیس است.

دکتر علی اکبر پور فتح اله افزود: از این میان سهم کشورهای عضو مدیترانه شرقی حدود 9/9 میلیون بوده که از این میزان سهم ایران بیش از دو میلیون اهدای خون بوده است یعنی نزدیک به 21درصد از کل خونهای اهدایی در 21 کشور عضو منطقه مدیترانه شرقی نظیر ایران ،کویت، اردن، لبنان، قطر، عمان، امارات متحده عربی و ... در ایران دریافت شده است که رقم قابل توجهی است.

بنابراین گزارش شاخص اهدای خون در کشورهای جهان به ازای هر هزار نفر جمعیت بین 3 دهم درهزار تا 56 در هزار بوده است. متوسط نرخ اهدا در میان کشورهای با درآمد بالا 1. 32، در کشورهای با درآمد متوسط 14.9 در کشورهای با درآمد پایین 7.8 به ازای هر هزار نفر جمعیت است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه متوسط شاخص اهدا در کشورهای عضو مدیترانه شرقی 14.9 است گفت: شاخص اهدای خون در کشور ایران 27 واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است که از این نظر سرآمد کشورهای منطقه به شمار می رود.

وی افزود: در حالیکه امروزه هنوز 70 کشور در جهان به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته اند، ایران از معدود کشورهایی است که  از سال 2007 به اهدای خون صددرصد داوطلبانه دست یافته است. این موفقیت مرهون اهداکنندگان ایثارگر و مستمر خون است که بدون چشمداشت و با اهداف انسان دوستانه عصاره وجودی خود را به بیماران بستری و نیازمند به خون در بیمارستانها اهدا می کنند.

بنا برگزارش سازمان جهانی بهداشت در سطح جهان بیش از 30 درصد اهدای خون توسط بانوان صورت می پذیرد که در میان مناطق طبقه بندی شده توسط سازمان جهانی بهداشت، منطقه مدیترانه شرقی دارای کمترین نرخ اهدای خون توسط بانوان است که 7 درصد می باشد. در کشور ما شاخص اهدای خون بانوان در حال حاضر به طور متوسط نزدیک به 4.5 درصد می باشد.

استانهای لرستان با 9 درصد، مرکزی 8 درصد، سیستان و بلوچستان با 7 درصد، 3 استان برتر در زمینه اهدای خون بانوان در سال 95 در کشور بوده اند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha