پیگیری تاسیس کارخانه‌های مشترک تولید فرآورده‌های گیاهان با همکاری خارجی

پانزدهمین جلسه شورای مشورتی ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با حضور اکثریت اعضا در محل فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش گروه علمی و فناوری خبرگزاری سلامت(طبنا)، در این جلسه که با محوریت برنامه‌های ستاد در سال 1403 و همچنین جمع‎آوری پیشنهادهای نهایی در حوزه ساماندهی و الگوسازی عطاری‎ها برگزار می‌شد، اعضا به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در ابتدای جلسه، محمدرضا شمس اردکانی، دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با اشاره به محورهای مورد توجه ستاد برای سال آینده از فراهم کردن بستر تولید و توزیع 10 داروی گیاهی در حوزه بیماری‎های مزمن و حمایت از آنها برای ورود به بازار خبر داد و گفت: با توجه به گردش مالی و بازار قابل توجه گیاهان دارویی در سطح جهانی، برنامه‌ریزی در حوزه بین‌الملل از آموزش و پژوهش گرفته تا بازرگانی، صادرات، واردات، ساخت و تولید جزو اهداف ستاد در سال آینده خواهد بود.

دبیر فرهنگستان علوم، تاسیس کارخانه‌های مشترک با کشورهایی نظیر چین و هند و همچنین پیگیری امور دو جانبه در زمینه داروها مانند ثبت و پتنت آنها را از جمله اهداف مورد توجه ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی در سال 1403 دانستند.

موسس دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران، طرح کتاب قانون ابن سینا را از جمله اهداف مهم ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی در سال آینده برشمرد و گفت: قرار است تا مهر ماه آینده پیش‌نویس ترجمه اولیه کتاب قانون آماده شود و هر بخش از آن در اختیار پزشکان کلاسیک قرار گیرد تا افزوده‌های خود را پس از تحلیل جنبه‌های مختلف ارائه دهند.

شمس اردکانی روش‌های به کار گرفته شده در بخش درمان کتاب قانون ابن‌سینا و بررسی تاثیر آنها پس از گذشت هزار سال را از جمله مواردی برشمرد که می تواند توسط پزشکان کلاسیک قابل ارزیابی باشد.

در ادامه پانزدهمین جلسه شورای مشورتی ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی بحث ساماندهی و الگوسازی عطاری‌ها در دستور جلسه قرار گرفت.

ابتدا دکتر محمد رستگارپناه پیشنهادهایی را درباره چگونگی رتبه‌بندی و اعتباربخشی عطاری‌ها مانند برگزاری جشنواره‌های مربوطه، اهدای جایزه‌های مناسبتی، در نظر گرفتن امتیازات مالیاتی و همچنین اعطای وام‎های تسهیلاتی به عطاری‌های نشان‌دار مطرح کرد.

در ادامه، مجید اصغری، متخصص طب سنتی ایرانی با اشاره به ضرورت تعیین تولیت عطاری‌ها گفت: اعتباربخشی در حوزه عطاری‌ها با اعتباربخشی در حوزه بیمارستانی متفاوت است. به این دلیل که مراکز بیمارستانی به بیمه متصل هستند و سازوکار آنها با سازکار عطاری‌ها کاملا متفاوت است. به همین خاطر باید به الزامات و آیین‌نامه‌های مربوط به داروخانه‌ها هنگام گرفتن پروانه کسب، توجه کنیم تا ضمن اینکه از آنها الگوبرداری کنیم، به این مسئله نیز توجه نشان داده باشیم که متولی عطاری‌ها کدام ارگان، سازمان یا نهاد است.

او اظهار امیدواری کرد و افزود: در طرح پایلوت عطاری‌ها از یک سو شاخص‌های اعتباربخشی عطاری‌ها برای دریافت برچسب استاندارد مشخص شود و از سوی دیگر برای عطاری‌ها نیز تبیین شود که برچسب استاندارد ستاد، برای جلب مشتری بیشتر و بالا بردن سطح اقتصادی این مراکز مفید واقع خواهد بود.

همچنین، فرید قاسملو، استادیار دانشنامه جهان اسلام با اشاره به این نکته که برای موفقیت در طرح الگوسازی عطاری‌ها، بحث آمایش در این حوزه ضرورت دارد گفت: پیشنهاد بنده این است که نیمه اول اردیبهشت ماه سال آینده همایشی از سوی ستاد برگزار شود تا در آن با دعوت از اساتید و دست اندرکاران این حوزه؛ دغدغه‌های آنان را به بحث گذاریم.

حسن تاج‌بخش، استاد ممتاز دانشگاه تهران و عضو پیوسته فرهنگستان علوم با تاکید بر لزوم کاهش حساسیت بیش از حدی که بر روی عطاری‌ها وجود دارد گفت: اگر این حساسیتها باعث تعطیلی عطاری‌ها شود با توجه اینکه بیش از صدهزار نفر در سراسر کشور در عطاری‌ها مشغول به فعالیت هستند، افراد زیادی کارشان را از دست خواهند داد. به نظر می‌رسد به جای این حساسیت‌های بی‌مورد، باید برنامه آموزش به عطاری‎ها با جدیت بیشتری پیش رود تا بتوان از مرحله خودآموزی عطاری‎ها عبور کرد.

شمس اردکانی نیز در ادامه با تاکید بر این نکته که عطاری‌ها یکی از مولفه‌های فرهنگی‌تمدنی کشور هستند افزود: خوشبختانه عطاری‌ها به عنوان یک مولفه تمدنی تاکنون حفظ شده‌اند و تعداد آنها نیز قابل توجه است و با توجه به اینکه مردم نیز به این مراکز مراجعه دارند، بدون اینکه به دنبال نفی یا اثبات آنها باشیم، موظف هستیم در ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی به دنبال ارتقای سطح خدمت‌رسانی آنها باشیم.

در پایان جلسه نیز محمود مصدق، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: وجود شغل پایدار از نیازهای اساسی کشور است و توزیع و ارائه خدمات فرآورده‎های طبیعی به طور کلی و گیاهان دارویی به طور خاص می‎تواند شغل پایدار ایجاد کند و به همین دلیل عطاری‌ها در این حوزه نقش مهمی را بر عهده دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha