کوچ بهاره عشایر فارس چه تاریخی است؟

کوچ بهاری عشایر به صورت زمینی از ۵ فروردین سال آینده آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری سلامت (طبنا) از فارس، مدیر کل امور عشایر فارس گفت: کوچ بهاری عشایر به صورت زمینی از ۵ فروردین سال ۱۴۰۳ آغاز می‌شود و با توجه به اعلام تقویم زمانبندی کوچ، عشایر استان از هر گونه کوچ زود هنگام و بدون برنامه که موجب از بین رفتن مراتع در شهرستان‌های ییلاقی می‌شود پرهیز کنند.

عبدالحمید کریمی افزود: با بیان اینکه کوچ ماشینی عشایر از ۲۳ اردیبهشت آغاز خواهد شد، از عشایر خواست با هماهنگی نهادهای ذیربط از جمله دامپزشکی، منابع طبیعی و نیروی انتظامی اقدام به کوچ کنند.
کریمی ادامه داد: ۱۰ گروه سیار مدیریت کوچ، متشکل از دو گروه مستقر در ستاد استان و مابقی در شهرستان‌های قشلاقی به صورت مستمر بر کوچ عشایر نظارت می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر فارس با بیان اینکه دامداران عشایر موظف به بیمه، پلاک کوبی دام و تهیه کارت تردد قبل از کوچ هستند افزود: در صورت اجرا نکردن پلاک گذاری، نیروی انتظامی دام را به عنوان قاچاق تلقی می‌کند.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از مشکلات تامین علوفه دام عشایر کوچرو ، ۲۳ شرکت تعاونی عشایری، کارخانه خوراک دام فیروزآباد و عرضه دام شهرستان ممسنی علوفه مورد نیاز و ارزاق عمومی شامل آرد و سایر کالاهای اساسی عشایر را حمایت و تامین می‌کنند.

مدیر کل امور عشایر فارس از عشایر خواست تا گرم شدن هوا در مناطق ییلاقی و پشت سرگذاشتن سامانه سرما و بارشی و شرایط پیش رو از کوچ زودهنگام پرهیز کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha