توصیه هایی برای روزه داران درباره چگونگی مصرف داروها

برخی بیماران در ماه مبارک رمضان نباید بدون مشورت با داروساز یا پزشک معالج خود،اقدام به قطع دارو،تغییر یا کاهش دوز مصرفی و یا تغییر زمان مصرف کند؛رعایت نکردن این اصول می‌تواند منجر به عدم اثربخشی دارو،عدم دستیابی به اثرات درمانی،بروز اثرات جانبی و تشدید بیماری شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری سلامت (طبنا)زنجان،
همزمان با ماه مبارک رمضان افراد مبتلا به بیماری باید با نحوه صحیح مصرف داروها در زمان روزه‌داری برای جلوگیری از ایجاد مشکلات احتمالی آشنا شده و به توصیه‌هایی در این زمینه توجه کنند.

بنابر اعلام ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو، افرادی که در دوران بارداری، شیردهی و یا دارای بیماری‌هایی مانند دیابت،فشار خون،روده تحریک پذیر،یبوست،زخم های گوارشی( معده و دوازدهه)، اختلالات کلیوی، اختلالات غده تیروئید،بیماری‌های اعصاب و روان،قلبی عروقی و تنفسی هستند،پیش از اقدام به روزه‌داری،مشورت با پزشک معالج ضروری است.

بیماران نباید بدون مشورت با داروساز یا پزشک معالج خود،اقدام به قطع دارو،تغییر یا کاهش دوز مصرفی و یا تغییر زمان مصرف کند؛رعایت نکردن این اصول می‌تواند منجر به عدم اثربخشی دارو،عدم دستیابی به اثرات درمانی،بروز اثرات جانبی و تشدید بیماری شود.

چنانچه فردی به رغم ابتلا به بیماری،پس از مشورت با پزشک معالج،مجاز به روزه گرفتن باشد باید به نکات زیر توجه کند:

بیماران مبتلا به صرع ،در معرض خطر تغییر دوز دارو در ایام روزه‌داری هستند. پزشکان علاوه بر بیماران صرعی که با قطع دارو دچار بازگشت حملات تشنجی می‌شوند،باید به بیماران مبتلا به آسم که با قطع داروهای استنشاقی و افشانه های تنفسی دچار حملات آسمی می‌شوند،مشاوره دقیق داده و توصیه‌های لازم را ارائه کنند.

مطالعات به عمل آمده روی داروهای ضد فشار خون نشان می‌دهد که روزه‌داری تاثیر خاصی بر اثربخشی این داروها ندارد. البته گاهی اوقات لازم است در مورد داروهای مدر(ادرارآور) برای جلوگیری از کاهش آب بدن،پزشک اقدام به کاهش دوز این داروها در بیماران روزه‌دار کنند.

برخی از داروهای ضد التهاب این قابلیت را دارند که دو بار در طول روز مصرف شوند مصرف این گونه داروها را می‌توان با مشورت پزشک و داروساز به زمان افطار یا سحر موکول کرد.

پزشک معالج برای درمان عفونت در بیمار روزه‌دار، می‌تواند اقدام به تجویز آنتی بیوتیک‌هایی کند که به جای چند بار مصرف در طی روز، یک یا دو بار در روز مصرف شوند.

تغییر نحوه مصرف برخی از داروها(از شکل خوراکی به شکل پوستی) در این ایام نیز بنا به تجویز پزشک ممکن است. در صورت وجود این شکل دارویی، به جای مصرف برخی از داروهای خوراکی،پزشک معالج می‌تواند آنها را به شکل زیست چسب( چسب پوستی دارو در صورت موجود بودن) تجویز کند.

هرچند روزه‌داری برای برخی از مبتلایان به دیابت بنابر تشخیص پزشک معالج می‌تواند مفید باشد،ولی تغییر خودسرانه دوز دارو و رژیم غذایی در برخی دیگر بسیار خطرناک است. بیمارانی که انسولین مصرف می‌کنند قبل از اقدام به روزه‌داری باید با پزشک معالج خود مشورت کنند.همچنین در تمامی بیماران دیابتی کنترل مرتب قند خون و تنظیم آن بسیار مهم است.

نکته بسیار مهمی که در خصوص سلامت بانوان لازم به ذکر است،استفاده خودسرانه از داروهای ضد بارداری ترکیبی مانند LDجهت قطع خونریزی دوران قاعدگی و به منظور کامل کردن روزه در ماه رمضان است؛ مصرف قرص‌های ضد بارداری ترکیبی به روشی که منجر به قطع قاعدگی شود،علاوه بر اینکه چرخه هورمونی مصرف کننده دارو را مختل خواهد کرد، تبعات خطرناکی مانند اشکالات انعقادی و ایجاد لخته در عروق اندام‌های تحتانی و حتی عروق مغزی به دنبال خواهد داشت. خصوصاً که این امر با کاهش مصرف مایعات ممکن است تشدید شود.

شیوع این عارضه با افزایش سن افزایش می‌یابد و این امر هشداری است برای بانوانی که در سنین بالای ۳۵ سال هستند،دارای اضافه وزن و سابقه ترومبوز و یا سیگاری هستند و قصد مصرف داروهای ضد بارداری بدون تجویز پزشک را دارند. لذا توصیه می‌شود در هر زمینه خصوصاً مصرف دارو با پزشک و داروساز مشورت شود.

انتهای پیام/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha