افزایش خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی، ریوی و سرطان با استفاده از سیگار الکترونیکی

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: وجود گلیسیرین در محلول سیگار الکترونیکی با آسیب به کیسه‌های هوایی ریه، خطر ابتلاء به سرطان ریه را افزایش می‌دهد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت (طبنا)بهزاد ولی زاده در خصوص تولید و مصرف محصولات دخانی نوپدید اظهار کرد: یکی از ترفندهای صنایع دخانی، معرفی محصولات دخانی جدید مانند سیگارهای الکترونیک، سیستم‌های ایجاد بخار (ویپ) و سیستم‌های گرم کننده تنباکو به عنوان محصولات بی‌خطر است.

وی افزود: جوانانی که با گمراهی و ترفندهای صنایع دخانی برای اولین بار مواد دخانی را تجربه می‌کنند، به راحتی در آنها وابستگی به نیکوتین ایجاد و به یک مصرف کننده دائمی مواد دخانی تبدیل می‌شوند.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از مهمترین راهکارهای حفاظت جوانان از آسیب‌ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات، ممنوعیت کامل تبلیغات است، تصریح کرد: صنایع دخانی از طرق مختلف از جمله تولید محصولات جدید با طعم‌های متفاوت و متنوع و تبلیغات گسترده در سریال‌ها باعث فریب جوانان و نوجوانان می‌شوند.

ولی زاده با بیان اینکه بازارهای فروش محصولات دخانی، جوانان و نوجوانان را به دام می‌اندازد و نیمی از مصرف کنندگان این محصولات در نهایت به کام مرگ می‌روند، عنوان کرد: صنایع دخانی هر سال، ده‌ها میلیارد دلار در سراسر دنیا برای تبلیغ و بازار فروش محصولات مرگ‌بارشان هزینه می‌کنند و فعالیت‌ها و اقدامات بازاریابی آنها با هدف جذب جوانان و مصرف کنندگان است.

سیگار الکترونیکی و خطر ابتلاء بیماری‌های قلبی، ریوی و سرطان

وی استفاده از طعم دهنده‌های جذاب و اسانس‌های خاص که برای استفاده جوانان در تنباکو و محصولات نیکوتین به کار می‌رود را عاملی برای ترغیب جوانان به شروع مصرف این محصولات اعلام و تصریح کرد: تبلیغ محصولات جایگزین به عنوان کم خطر و کم آسیب یا تمیزتر به جای سیگارهای معمولی، ترفندی دیگر از صنایع دخانی است.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت تاکید کرد: وجود گلیسیرین در محلول سیگار الکترونیکی با آسیب به کیسه‌های هوایی ریه، خطر ابتلاء به سرطان ریه را افزایش می‌دهد و هیچ نوع تنباکوی بدون دودی جایگزین ایمنی برای سیگار نیست.

ولی زاده خاطرنشان کرد: استفاده از محصولات دخانی نوپدید مانند سیگار و قلیان الکترونیکی، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی و ریوی را افزایش می‌دهد و موجب سرطان‌های دهان، زبان، لثه، مری و لوزالمعده می‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از محصولات دخانی نوپدید مانند سیگار و قلیان الکترونیکی، ویپ و محصولات گرم کننده سیگار بدون دود موجب بیماری‌های لثه و پوسیدگی و ریزش دندان می‌شود؛ محصولات دخانی نوپدید حاوی نیکوتین و بسیار اعتیادآور است.

خسارات زیست محیطی دخانیات

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت مواد شیمیایی سمی و میکروپلاستیک‌های موجود در ته سیگار و پسماندهای سیگار الکترونیکی را یکی از عوامل آلودگی محیط زیست اعلام و اظهار کرد: میکروپلاستیک موجود در فیلتر سیگار غیر قابل تجزیه است و پس از بلعیده شدن توسط جانوران آبزی در سواحل دریاها و اقیانوس‌ها موجب انتقال آلودگی در زنجیره غذایی می‌شود.

ولی زاده با بیان اینکه صنایع دخانی با تولید سهم سالانه ۸۴ میلیون تن گاز گلخانه‌ای معادل دی اکسید کربن، باعث تغییرات آب و هوایی در جهان می‌شوند، عنوان کرد: سالانه ۲۰۰ هزار هکتار زمین برای کشت تنباکو از بین می‌رود و سالانه ۶۰۰ میلیون درخت برای تولید دخانیات بریده می‌شود.

وی با بیان اینکه کشت توتون موجب آلودگی و فقیر شدن خاک می‌شود، گفت: ته سیگار فراوان‌ترین نوع زباله‌های پلاستیکی در جهان است که سالانه حدود ۷۷۰ تن زباله سمی تولید می‌کند؛ رها کردن سالانه ۴.۵ تریلیون فیلتر سیگار در سطح شهرها، پارک‌ها، سواحل و رودخانه‌ها باعث آلودگی آب، خاک و منابع غذایی می‌شود و ۵ درصد از کل جنگل‌زدایی در جهان را کشاورزی توتون و تنباکو تشکیل می‌دهد.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت افزود: هر سال در جهان ۲۲ میلیارد متر مکعب آب برای تولید محصولات دخانی مصرف می‌شود و بیش از ۷ هزار ماده شیمیایی در اثر استفاده از سیگار در محیط منتشر می‌شود که ۷۰ نوع آنها سرطان‌زا هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha