شناسایی ۸۶۵۲ بیمار مبتلا به «ام اس» در فارس

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز به مناسبت روز جهانی بیماری «ام اس» گفت: طبق آمار ثبت شده در سامانه بیماری خاص وزارت بهداشت، هشت هزار و ۶۵۲ نفر در فارس به بیماری «ام اس» مبتلا هستند.

به گزارش خبرگزاری سلامت (طبنا) از فارس، دکتر «مهرداد شریفی» با اشاره به اینکه ام اس، جزو بیماری‌های خاص محسوب می‌شود، اضافه کرد: بر اساس شیوه نامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمام خدمات ارائه شده به بیماران ام اس در مراکز درمانی دولتی و خصوصی با تعرفه مصوب انجام می‌شود.

او با بیان اینکه امسال شعار روز جهانی ام اس «تشخیص به موقع ام اس من و رویارویی با آن» نامگذاری شده است، افزود: بیماری ام اس یک التهاب مزمن و خود ایمنی سیستم عصبی مرکزی است که بیشتر افراد جوان را مبتلا می سازد.

دکتر شریفی با اعلام اینکه سن ابتلا به ام اس بیشتر بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است، گفت: بانوان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

این مقام مسوول در دانشگاه افزود: علت دقیق ام اس، هنوز ناشناخته است، اما عوامل ژنتیکی، عفونت‌های ویروسی و عوامل محیطی، در بروز آن نقش دارند.

این عضو هیات علمی دانشگاه عنوان کرد: این بیماری، یک بیماری خودایمنی است و در آن سیستم ایمنی بدن به بافت مغز و نخاع و عصب چشم حمله کرده و غلاف سلول‌های عصبی را از بین می برد.

دکتر شریفی ادامه داد: همین امر سبب اختلال در عملکرد سیستم عصبی و بروز علائمی مانند ضعف عضلانی، بی‌حسی، مشکلات بینایی و تعادل می‌شود.

معاون درمان دانشگاه یادآور شد: گاهی بیماران پس از اندکی بهبودی، خودسرانه مصرف دارو را قطع می‌کنند و یا فریب درمان های غیرعلمی در فضای مجازی را می خورند.

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای ام اس وجود ندارد، افزود: پزشک می‌تواند با تجویز برخی داروها روند بیماری را کند کرده، از حملات جلوگیری یا آنها را درمان کند، علائم را کاهش دهد یا در کنترل استرس ناشی از بیماری به فرد کمک‌ کند.

به گفته دکتر شریفی، بهترین راه تشخیص ام اس، شرح حال بیمار، معاینه دقیق بالینی، انجام ام آر آی، نوار چشم، آزمایش مایع نخاع و تست‌های خونی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha