لزوم به‌روزرسانی جرایم دخانیات هر ۳ سال یکبار

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت بر لزوم به روزرسانی جرایم دخانیات هر سه سال یک‌بار تاکید کرد و گفت: جرائم دخانیات بازدارندگی لازم را ندارند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت(طبنادکتر بهزاد ولی‌زاده بیان کرد: کودکان و نوجوانان هدف صنایع دخانی هستند و قوانین ضعیف باعث می‌شود همین گروه‌ها مورد آسیب قرار بگیرند. صنایع دخانی با مصرف منابع بسیار موجب ازدیاد مرگ‌ها می‌شوند و به محیط‌ زیست آسیب می‌رسانند، بنابراین بحث جرائم اهمیت بالایی دارد.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه قانون جامع مبارزه با دخانیات در سال ۱۳۹۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اظهار کرد: هر سه سال یک‌بار این جرائم باید به‌روزرسانی شوند. در سال ۱۳۹۸ جرائم تبلیغات به حدود ۴۴ میلیون تومان، جرائم فروش بدون پروانه به حدود ۲۶ میلیون تومان، جریمه فروش به افراد پایین‌تر از ۱۸ سال به ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و جریمه مصرف دخانیات در اماکن عمومی به ۸۷ هزار تومان رسیده بود.

وی افزود: مسئولیت اجتماعی بسیار اهمیت دارد، فروشندگان دخانیات باید بدانند عرضه و فروش محصولات دخانی به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، ولی‌زاده با بیان این که وزارت بهداشت سامانه ۱۹۰ را به مردم معرفی کرده است که شکایات بهداشتی را گزارش کنند، گفت: برخی واحدهای صنفی متخلف به قانون تمکین نمی‌کنند و اعتراض به نظارت‌ها هم دارند که این موضوع باید رسیدگی شود. فروش نخ سیگار، قاچاق سیگار و فروش به افراد پایین‌تر از ۱۸ سال ممنوع است و مرجع قضایی باید اجازه و پروانه فروش را از افراد متخلف بگیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha