کد خبر: 95-درصدشهدای-منا-اهل-سنت-هستندعربستان-م
۲۰ شهریور ۱۳۹۵، ۲۲:۴۲

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: عربستان مالک بیت الله الحرام نیست و این حق شرعی همه مسلمانان جهان است که حج را برگزار کنند.
 

به گزارش خبرگزاری سلامت مهندس سعید اوحدی با اشاره به اینکه 95درصد شهدای منا اهل سنت هستند، گفت: با توجه به اینکه تمام کشورهای اسلامی برگزار کننده مراسم حج هستند، لذا باید چاره اندیشی داشته باشند چرا که عربستان به هیچ وجه متولی بیت الله الحرام و مالک مسجد النبی نیست و این حق شرعی مسلمانان جهان است که به عنوان مهمان خدا در خانه خدا حضور یابند.

 

وی در ادامه افزود: بیش از هفت هزار زائر از 39 کشور جهان در فاجعه منا به شهادت رسیدند و این نکته قابل تأمل است که چرا تا کنون هیچ کدام از سازمان های حقوق بشر قدمی برنداشته اند و جای  تأمل است که عربستان از تشکیل کمیته حقیقت یاب خودداری می کند.

 

سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا دیدار خانواده های شهدای منا با رهبر انقلاب را نقطه اوج برنامه های ستاد بزرگداشت شهدای منا عنوان و تصریح کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، پیگیری ها برای احقاق حقوق شهدا در داخل و خارج از کشور باید به طور جدی ادامه یابد ضمن اینکه در جهان اسلام، برگزاری حج باید با همفکری کشورهای اسلامی برگزار شود.

 

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به دیگر برنامه های این ستاد گفت: با توجه به اینکه استان گیلان 35شهید در حادثه منا دارد، روز شنبه یادواره ای به همین منظور در شهر رشت برگزار می شود.

 

وی تصریح کرد: همچنین روز یکشنبه مراسم باشکوه دعای عرفه در تمام مصلی های کشور برگزار می شود و نیز در تهران در مصلی امام خمینی (ره) با حضور خانواده های شهدا و با سخنرانی حجت الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار خواهد شد.

 

مهندس اوحدی یادآور شد: مراسم دعای عرفه در مصلی تهران از ساعت 15 بعدازظهر آغاز می شود و درهای مصلی از ساعت 14 به روی شهروندان باز است ضمن اینکه در کنار مراسم عرفه مردم فریاد استکبار و انزجار از سعودی ها را سر خواهند داد.

 

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: استان گلستان در فاجعه منا 49 شهید دارد که از این تعداد 48تن اهل سنت هستند، از این رو یادواره ای را روز دوشنبه در گنبد کاووس برگزار و نماز بزرگ عید قربان را برپا خواهیم کرد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha