کد خبر: آماده-باش-پرستاران-در-نوروز-برنامه-ریز
۱۹ اسفند ۱۳۹۹، ۸:۴۱

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر مریم حضرتی  در هفتاد و ششمین جلسه مدیران پرستاری کشور که به صورت مجازی برگزار شد، با قدردانی از تلاش ها و زحمات یکساله مدیران پرستاری در یک سال گذشته در مدیریت بیماری کووید_ 19 که به نحو احسن انجام گرفت، گفت: سال سختی را پشت سر گذاشتیم و با توجه به خیز چهارم کرونا در برخی استانها این سختی ادامه دارد. لذا می طلبد که با برنامه ریزی مناسب خیز جدید کرونا را مدیریت کنیم.

وی با تاکید بر تنظیم برنامه های نوروز 99 در بسته های مختلف، اظهارداشت: در شهرهای آبی و زرد شاید نیاز به آماده باش پرستاران نباشد اما در شهرهای قرمز و نارنجی با نظر دانشگاه برنامه آنکالی برای پرستاران در نظر گرفته شود تا در صورت بروز خیز جدید کرونا با مشکل مواجه نشویم.

معاون پرستاری با بیان اینکه در سه نوروز گذشته بحران هایی نظیر زلزله کرمانشاه و سیل خوزستان ، گلستان و لرستان و همچنین کرونا را پشت سر گذاشتیم، گفت: امسال چهارمین نوروزی است که به صورت مستمر درگیر بحران هستیم بنابراین باید به شکلی برنامه ریزی کنیم که غافلگیر نشویم.

دکتر حضرتی با تاکید بر اجرای دستور العمل مرخصی تشویقی پرستاران، گفت: در دانشگاههایی که وضعیت آبی و زرد حاکم است و بار کرونا کاهشی بوده این امکان وجود دارد که پرستاران برای تجدید روحیه و توان به مرخصی تشویقی (اجباری) بروند لذا مدیران محترم این موضوع را پیگیری کنند تا حتما این کارصورت پذیرید.

وی به اعزام پرستاران ویژه در پیک سوم کرونا در خوزستان اشاره کرد و گفت: اگر درگیر موج چهارم بشویم شاید این امکان وجود نداشته باشد که نیرویی به مناطق بحرانی اعزام شود. لذا مدیران محترم در مناطق آمایشی با هم هماهنگ باشند تا در صورت لزوم هر منطقه آمایشی مشکل منطقه خود را مدیریت و مرتفع سازد.

 دکتر حضرتی همچنین از مدیران پرستاری خواست تا در خصوص تجهیزات و دارو های مورد نیاز بازنگری لازم را داشته باشند.

 وی با اشاره به آغاز آموزش بخش نظری دوره پرستاری ICU برای پنج هزار پرستار در سطح کشور، گفت: آموزش های نظری این دوره از هفته گذشته آغاز شده لذا مدیران پرستاری با همکاری روسای دانشکده های پرستاری، ارزیابها و مسئول مرکز آموزشی و مهارتی دانشگاه بر کیفیت این دوره ها نظارت داشته باشند.

معاون پرستاری به فراخوان این  معاونت درسال 2020 که سال پرستار و ماما از سوی سازمان جهانی بهداشت نامگذاری شده بود اشاره کرد و گفت: در این فراخوان از دانشگاهها خواسته شد تا طرح های خود را متناسب با اولویت های معاونت پرستاری برای ما ارسال کنند که در نهایت 45 طرح ارسال و پس از بررسی و داوری 6 طرح انتخاب شد و فرایند عملیاتی کردن طرح های منتخب آغاز شده است.

معاون پرستاری در ادامه گفت: برای اجرای طرح مراقبت تسکینی و پرستار پیگیر بودجه لازم به دانشگاه های پایلوت پرداخت شده لذا نظارت شود که این بودجه برای توسعه کلینیک های مراقبت های تسکینی که قرار است به مراکز مراقبت در منزل متصل شود هزینه شود.

در ادامه این نشست دکتر مریم  رسولی، مدیرکل دفتر ارتقای سلامت این معاونت در خصوص طرح مراقبت تسکینی و طرح پرستار پیگیری توضیحاتی ارائه داد.

همچنین دکتر لیلا عظیمی، مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهبود سرمایه های انسانی نیز به موضوعات مطرح شده از سوی مدیران پرستاری پاسخ گفت.

در پایان این نشست دکتر سروش معاون فنی مرکز ملی آموزش مهارتی چگونگی برگزاری دوره های ویژه ICU  را تشریح کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha