کد خبر: آمادگی-مردم-در-مقابله-با-حوادث-8-درصد-اس
۶ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۸

به گزارش  گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر کریم همتی درنشست شورای معاونین امور مجلس وزارتخانه ها و سازمان های دولتی ضمن خیر مقدم و ابراز خرسندی از حضور میهمانان، گفت: 5 ماه از حضور بنده در جمعیت هلال احمر می گذرد و این حضور با شیوع پاندمی کرونا در کشور مواجه بود و کمتر پیش می آید تا در یک ابلاغ، یک بحران قید شود.

وی افزود: با توجه به حاشیه هایی که در 2 سال اخیر در جمعیت هلال احمر وجود داشت، وظایف محوله در ستاد ملی مقابله با کرونا بر جمعیت هلال احمر، باعث شد تا هم این جمعیت جایگاه واقعی خود را در میان مردم پیدا کند و هم توانمندی های جمعیت هلال احمر در این بحران به چشم بیاید.

همتی با تاکید بر اینکه وظیفه بررسی وضعیت سلامت مسافران خروجی از شهرها در ایام نوروز بر عهده جمعیت هلال احمر گذاشته شد افزود:  3 هزار و 500 داوطلب و امدادگر با حضور در خروجی شهرها، بیش از 21 میلیون نفر را غربالگری کردند و در این غربالگری ها 14 هزار نفر که مشکوک به بیماری کرونا بودند به مراکز درمانی و بیمارستان ها ارجاع داده شدند.

امدادرسانی به سیل زدگان همزمان با غربالگری

رئیس جمعیت هلال احمر به وقوع سیل در 25 استان کشور همزمان با شیوع کرونا اشاره و اضافه کرد: عمدتا استان های جنوبی کشور و مناطق محروم، همزمان با پاندمی کرونا درگیر سیل و آبگرفتگی شدند و 3 هزار نفر از نیروهای هلال احمر درگیر سیل بودند. با توجه به پیک کاری اما به منطقه جازموریان و رودبار جنوب رفتم و از نزدیک در جریان روند امدادرسانی ها قرار گرفتم.

به گفته وی، با توجه به انجام ماموریت های امدادرسانی و انتشار آن در رسانه های رسمی کشور، باعث شد تا وجهه جمعیت هلال احمر در میان عموم مردم نمود خوبی پیدا کند.

زلزله دماوند و پیگیری‌های رئیس جمهور

دکتر همتی درباره وقوع زمین لرزه دماوند که در تهران هم احساس شد، گفت: بلافاصله پس از وقوع زمین لرزه رئیس جمهور تماس گرفت و پرسید که اولین تیم از کجا اعزام شد و چه زمانی رسید و اینکه امکانات کشور چطور است؟در پاسخ گفتم اولین تیم در زمان وقوع حوادث و به خصوص وقوع زمین لرزه  به منطقه اعزام می شود، تیم های ارزیاب و واکنش سریع هستند و سعی می کنند در کمترین زمان ممکن به منطقه برسند.

وی افزود: اما برای پاسخ به سوالات رئیس جمهور 2 برنامه داریم که شامل ایجاد خانه های هلال و همچنین آموزش همگانی است که امیدواریم با همکاری همکاران، این 2 موضوع را تا پایان دولت اجرایی کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر تاکید کرد: خانه های هلال چیزی شبیه به خانه های بهداشت اما در گستره وسیع تر بوده و برای آموزش همگانی هم ابتدا باید تاب آوری را در مردم تقویت کنیم. جامعه ای تاب آور است که بتواند بدون استرس اوضاع بحرانی را مدیریت کند.

ایجاد 1500 خانه هلال تا پایان دولت

رئیس جمعیت هلال احمر درباره ایجاد خانه های هلال در سراسر کشور، تاکید کرد: پس از وقوع زمین لرزه به فکر تاسیس خانه های هلال افتادیم، طرح خانه های هلال در سال 1394 اجرایی شد اما متاسفانه متوقف شده بود. برنامه ما این است تا 37 هزار خانه هلال در سراسر کشور داشته باشیم، تا این لحظه بیش از یک  هزار و 500 خانه هلال آماده است و یک هزار و 500 خانه هلال دیگر هم تا پایان دولت راه اندازی خواهد شد.

آموزش 15 میلیون دانش آموزش در مقاطع تحصیلی

دکتر همتی با تاکید بر اینکه آموزش همگانی مقوله جدی و مورد نظر رئیس جمهور است، گفت: در زمینه آموزش همگانی با وزیر آموزش و پروش جلسه گذاشتیم و تفاهم نامه ای امضا شد تا 15 میلیون دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی از آموزش های همگانی برخوردار شوند.

وی درباره ارائه آموزش های همگانی به سربازان، افزود: در 17 استان 40 پادگان آموزشی وجود دارد که  تفاهمنامه ای منعقد شد تا 250 هزار نفر از افرادی که آموزش 2 ماهه سربازی را دارند به مدت 30 ساعت از آموزش های همگانی برخوردار شوند.  این افراد می توانند نماینده بیش از 200  هزار خانواده باشند.

رئیس جمعیت هلال احمر بیان کرد: آموزش های همگانی شامل آموزش های چهره به چهره، فضای مجازی، تلویزیون اینترنتی و .. است.

آمادگی مردم در مقابله با حوادث 8 درصد است

دکتر همتی با تاکید بر وضعیت انبارهای امدادی هلال احمر و پایگاه های اقماری این جمعیت، گفت: با توجه به اینکه میزان وقوع حادثه در کشور 80 از 100 است و در مقابل میزان آمادگی مردم در مقابله با حوادث 8 از 100 است

وی ادامه داد: 4 پایگاه اقماری وسیع در استان تهران و البرز وجود دارد که هر کدام 17 هکتار مساحت دارند و ظرفیت هر کدام 10 انبار وسیع است و این پایگاه ها معین تهران در زمان وقوع بحران هستند اما در 8 ساعت بازدیدی که از این 4 پایگاه اقماری داشتیم موجودی انبار ها بسیار کم بود.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: موجودی اقلام شانزده گانه در انبارهای امدادی جمعیت هلال احمر باید به اندازه 2 درصد مردم باشد و این عدد تا 10 درصد هم می تواند باشد، اماطبق بررسی هایی که انجام شد، موجودی انبارهای امدادی در استان البرز 0/1 درصد، تهران 4 درصد و میانگین کل کشور 9 درصد است و در ایده آل ترین شرایط کشور ما تنها می توانیم 24 درصد آمادگی برای مقابله با بحران احتمالی داشته باشیم.

وی افزود: در استان تهران تنها 50 هزار دستگاه چادر وجود دارد که اگر حادثه عظیمی رخ دهد این تعداد چادر تنها یکی از محله های تهران را پاسخگو خواهد بود. حوادث پی در پی که در کشور رخ داده و تحریم های ظالمانه دسترسی به حداقل های ارزی را با محدودیت جدی مواجهه کرده است.

دستور رئیس جمهور برای تخصیص بودجه برای شارژ انبارها و اورهال کردن بالگردها

رئیس جمعیت هلال احمر اظهارداشت: اوضاع انبارهای امدادی را به صورت مکتوب تقدیم رئیس جمهور کردیم و برای شارژ انبارهای امدادی، خرید تجهیزات و تقویت ناوگان های خودرویی این جمعیت نیاز به 2 هزار میلیارد تومان بودجه است. رئیس جمهور محبت کردند و 400 میلیارد تومان بودجه برای این موضوع اختصاص دادند،

همتی تاکید کرد: هر چند این مبلغ نسبت به بودجه 2 هزار میلیاردتومانی درخواستی، مبلغ ناچیزی است، اما رئیس جمهور در هیچ مقطعی چنین مبلغی را به جمعیت هلال احمر اختصاص نداده بود.

وی گفت: 50 درصد این مبلغ الان در حساب های جمعیت هلال احمر است، مناقصات لازم برای خریداری اقلام شانزده گانه و چادرهای امدادی را انجام دادیم و 8 هزار و 500 چادر امدادی جدید خریداری شد.

6 تا 8 بالگرد زمین گیر بازسازی می شوند

دکتر همتی درباره تقویت ناوگان امدادهوایی جمعیت هلال احمر گفت: 24 فروند بالگرد، تشکیل دهنده ناوگان امدادی جمعیت هلال احمر است که ناوگان ما بعد از ناوگان ارتش، ناوگانی با قابلیت های بسیار و موثر محسوب می شود.

رئیس جمعیت هلال احمر تاکید کرد:  حدود 6 تا 8 فروند از این بالگردها زمین گیر شده که تخصیص 130 میلیارد تومانی از سوی رئیس جمهور برای اورهال کردن بالگردهای امدادی داده شده است.یکی از بالگردها به مدد نیروهای جدید که بدون حاشیه کار می کنند، آماده و وارد ناوگان خواهد شد.

وی افزود: بیش از یک هزار و 500 خودروی کمک دار نیاز داریم که در این زمینه مصوب شد تا 900 خودروی کمک دار تا سال 1401 توسط جمعیت هلال احمر خریداری شود. کارهای خوبی در این فاصله زمانی انجام شد و عمدتا  با هدف بازگشت هلال احمر  به روزهای خوب با حفظ پاکدستی و پاکدامنی بوده است که عزیزانی به جمع ما برای تحقق این مهم اضافه شدند..

راه اندازی مجدد خطوط تولید در هلال احمر

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر راه اندازی خطوط تولید جدید در هلال احمر تاکید کرد: سازمان تدارکات پزشکی چندین خط تولید تعطیل شده داشت اما مجددا این خط های تولید راه اندازی شد.

وی تاکید کرد: خط تولید آنژیوکت که در سال 94 تعطیل شده بود مجددا راه اندازی شد و سالانه 7 میلیون آنژیوکت تولید می کند. شرکت سرمایه گذاری هلال ایران هم فعال شده و مدیران موفقی برای انجام فعالیت ها در این شرکت مشغول به کار شده اند.

رئیس جمعیت هلال احمر در پایان خاطرنشان کرد: آرامش هموطنان و رضایت مقام معظم رهبری همواره سرلوحه کار ما در جمعیت هلال احمر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha