کد خبر: برای-تامین-نظم-و-امنیت-انتخابات-با-هیچ-ک
۸ اسفند ۱۳۹۵، ۱۴:۲۲

فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد: در راستای تامین نظم و امنیت انتخابات با هیچ کس تعارف نداریم و با جدیت با برهم زنندگان امنیت، برخورد می کنیم همچنین در زمینه پاسخگویی به استعلام کاندیداها از آمادگی کامل برخورداریم.

 

به گزارش خبرگزاري سلامت به نقل از  پایگاه خبری پلیس، سردار "حسین اشتری" در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات کشور ضمن تسلیت ایام فاطمیه (س) و نیز گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و عرصه نظم و امنیت، به فرمایشات مقام معظم رهبری در دوره های قبل مبنی بر امنیت، سلامت، مشارکت و رقابت در امر انتخابات اشاره کرد و اظهارداشت: طبق قانون، مسئولیت امنیت انتخابات برعهده نیروی انتظامی است لذا تامین امنیت انتخابات و نیز پاسخگویی به استعلامات از وظایف مهم ناجا به شمار می آید.

وی ادامه داد: بانک اطلاعاتی خوبی در نیروی انتظامی در خصوص سوابق افراد در زمینه سوء پیشینه، موادمخدر و ... وجود دارد همچنین از بانک های اطلاعاتی دیگر برای کمک به پاسخ استعلامات کاندیداها بهره می گیریم.

فرمانده ناجا ادامه داد: نیروی انتظامی بالاترین رده ای است که توانسته پاسخگو باشد به همین منظور بانک اطلاعاتی مرتباً به روز شده تا با دقت و سرعت بیشتر بتوانیم در این حوزه پاسخگو باشیم.

سردار اشتری درباره پاسخ به استعلامات نامزدهای شوراهای شهر و روستا، گفت: البته این امر را به شهرستان‌ها تفویض کردیم تا پاسخ به استعلامات با احتیاط و دقت بیشتری انجام شود چون تعداد استعلام‌ها زیاد است و ما نمی‌توانیم همه استعلام‌ها را در مرکز بررسی کنیم.

فرمانده ناجا با اعلام اینکه مسئولیت تامین امنیت انتخابات، صندوق ها و محل اخذ رای به عهده نیروی انتظامی است، گفت: در هر دوره ای این وظیفه برعهده ناجا بوده است، برای بحث امنیت و آرامش انتخابات وظایف خود را به خوبی انجام می دهیم.

این مقام عالی انتظامی ادامه داد: در این رابطه، کمبود نیرو را با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح از سایر ارگان ها تأمین می کنیم البته در استان ها این امر بر عهده استاندار، شورای تامین و فرماندار استان واگذار شده ؛ در صورتی که لازم باشد از نیروهای کمکی و سایر ظرفیت ها استفاده می کنیم.

سردار اشتری با بیان اینکه وظایف نیروی انتظامی برای تأمین امنیت انتخابات را به قبل، حین و بعد از انتخابات تقسیم کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: هر اقدامی که برای تأمین نظم و آرامش قبل از انتخابات لازم باشد را انجام می‌دهیم حتی به شوراهای تأمین هم اعلام کرده‌ایم اگر ممکن است اجرای یک حکم قضایی و قانونی در مقطع انتخابات اجرا نشود.

فرمانده ناجا به رصد چالش ها، تهدایت و آسیب ها در حوزه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و فضای مجازی اشاره کرد و افزود: دستگاه های امنیتی و انتظامی وظیفه دارند تا این چالش و آسیب ها را در حوزه سرزمینی خودشان احصاء و براساس آن تدبیر کنند.

این مقام عالی انتظامی با اشاره به 8 هزار 755 کیلومتر مرز ایران با کشورهای همسایه، گفت: امروز در حوزه امنیتی در مرزها، وضعیت ما خیلی خوب است؛ ممکن است در ایام انتخابات در مرزها تحرکاتی انجام شود که باید قدرت پیشگیری و مقابله خود را افزایش داده و هوشیار باشیم در خصوص مراسم 22 بهمن اخباری به دست ما رسیده بود که بر اساس اقدامات پیش‌دستانه، خوشبختانه هیچ اتفاقی رخ نداد اما باید فرض را بر این بگذاریم که ممکن است، اقداماتی انجام شود لذا باید همیشه آماده باشیم.

سردار اشتری بیان کرد: اکنون به دلیل تعطیلی برخی از کارخانه ها و شرکت ها، کارگران اقدام به تجمع می کنند که به صورت میانگین بعضی از روزها 20 الی 30 تجمع داریم که بایستی این تجمعات به خوبی مدیریت شود نه برخورد؛ چراکه بروز یک مشکل می تواند بازتاب ملی و حتی بین المللی داشته و رسانه های معاند با مانور دادن، مشکلاتی را به وجود آورند.

سردار اشتری با اشاره به مناسبت های خاص سال نظیر چهارشنبه آخر سال بر پیشدستی در برخورد با موضوعات اجتماعی تاکید کرد و گفت: مثلاً در چهارشنبه آخر سال، اراذل شناسنامه دار را جمع آوری می کنیم، افراد آسیب زا و کسانی که سابقه سوء دارند باید در چنین مقاطعی در اختیار ما باشند.

وی به تشکیل قرارگاه انتظامی امام علی (ع) در نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: فرماندهی این قرارگاه برعهده من است و همچنین در هر استان، قرارگاه انتظامی تشکیل شده که مدیریت آن برعهده فرماندهان انتظامی استان ها است.

فرمانده ناجا با تاکید بر اهمیت تامین امنیت صندوق های سیار، گفت: تعداد این صندوق ها زیاد و از سوی دیگر وسعت کار نسبت به انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشتر است؛ پیشنهاد ما این است که دستگاه "جی پی اس" به صندوق ها نصب شود چراکه صندوق های سیار مشکلات زیادی دارد.

این مقام عالی انتظامی کشور بیان کرد: تا زمانی که انتخابات تمام می شود و فرمانداران از طریق ستاد انتخابات وزارت کشور، اتمام انتخابات را به ما اعلام می کنند، نیروی انتظامی برای تامین انتخابات کاملاً آماده است و تا زمانی که کار به اتمام برسد در صحنه حضور دارد.

وی به بهره گیری از تجربیات دوره قبل برای برگزاری انتخاباتی امن تاکید کرد و ادامه داد: باید با مدیریت صحیح اجازه ندهیم درگیری میان طرفداران نامزدهای انتخاباتی به وجود بیاید.

سردار اشتری با تاکید بر اینکه در مقطع انتخابات، شوراهای تامین مرتبا تشکیل جلسه دهند، گفت: نیروی انتظامی در بحث هماهنگی ها، آماده هر گونه همکاری و تعامل به غیر از وظیفه ذاتی خود است؛ اجازه نمی دهیم یک سری افراد، سرمایه عظیم انقلاب که از حضرت امام(ره) به ما رسیده و مقام معظم رهبری آن را هدایت کرده اند، امنیت انتخابات را به زیر سوال برده و کوچکترین شبهه ای را به آن وارد کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha