کد خبر: بهبودیافتگان-کووید19-برای-اهدای-پلاسما
۲ شهریور ۱۳۹۹، ۱۹:۴۴

به گزارش بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، متخصصان می‌گویند تنها روش قابل اعتماد و در دسترس برای درمان بیماران کووید 19 استفاده از پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کرونا و تزریق آن به افراد مبتلاست.

تا امروز بیش از 300 هزار بیمار در کشورمان از کرونا رهایی یافته اند و پیروز کارزار شدند. اما آمارها نشان می‌دهد از ابتدای اجرای طرح اهدای پلاسمای بهبودیافتگان تا امروز تنها  2 درصد از بهبود یافتگان به مراکز انتقال خون مراجعه کرده‌اند.

با توجه به تاثیر روش پلاسما درمانی چرا تعداد اهدا کنندگان تنها 2 درصد بهبود یافتگان کروناست؟ آنها که از جنگ با این بیماری به سلامت بیرون آمدند، می دانند آنتی بادی که در پلاسمای خونشان وجود دارد می تواند عمر دوباره به پدر، مادر یا فرزندی ببخشد که با حساب و کتاب‌های علم پزشکی امیدی به زنده ماندشان نیست؟

دکتر بشیر حاجی بیگی ، سخنگوی سازمان انتقال ایران به این پرسش ها پاسخ می دهد؛

مراجعه 7 هزار و 66 نفر جهت اهدای پلاسما

دکتر بشیر حاجی بیگی با بیان اینکه تا پایان مرداد ماه در مجموع 7 هزار و 66 نفر جهت اهدای پلاسما به مراکز سازمان انتقال خون در سطح کشور مراجعه کرده اند، گفت: پنج هزار و 609 واحد پلاسما در بهبودیافتگان کووید19 دریافت شده است.

 وی با یادآوری اینکه برخی از داوطلبین به دلایلی پس از معاینه معاف از اهدای پلاسما شناخته می شوند، ادامه داد: در استاندارد های سازمان انتقال خون حفظ سلامت اهداکننده و گیرنده پلاسمای اهدایی لحاظ شده است و چنانچه یکی از این دو تامین نگردد داوطلب اهدای پلاسما به صورت موقت یا دائم معاف شناخته می شود.

 پویش نذر پلاسما در ماه محرم

 دکتر حاجی بیگی گفت: از ابتدای اجرای طرح پلاسما درمانی برای بیماران مبتلا به کرونا که از روز نخست اردیبهشت ماه آغاز شد، سازمان انتقال خون در این خصوص بارها و بارها اطلاع رسانی کرده است و پویشی به نام «شکرانه سلامت» را برپا ساخت.

وی افزود: توسط روابط عمومی سازمان انتقال خون بنرهایی برای تشویق اهدای پلاسما، طراحی و در بعضی از معابر عمومی نصب شد اما رسانه‌ها هم باید  همراه باشند و جریان سازی برای اهدای پلاسما را بر عهده بگیرند.

سخنگوی سازمان انتقال خون از رسانه ها خواست: هنر رسانه‌ای را به کار بگیرند برای راه افتادن عزم ملی در اهدای پلاسما پویش نذر پلاسما را همزمان با ماه محرم با قوت راه بیندازند.

شرایط بیمارستان‌ها ویژه است، بهبود یافتگان کرونا به میدان بیایند

دکتر حاجی بیگی به باورهای نادرستی که دلیل مراجعه کمتر بهبودیافتگان از کرونا است اشاره کرد و گفت : یکی از دلایل کم رغبتی بهبود یافتگان کرونا برای مراجعه به مراکز انتقال خون و اهدای پلاسما دلهره از ابتلای دوباره به این ویروس است.

وی گفت: تصور به چند دلیل اشتباه است، اولا مردم توجه کنند که مرکز انتقال خون، مرکز درمانی نیست، خیلی‌ها این مراکز را با بیمارستان‌ها اشتباه می گیرند. ما پشتیبان مراکز درمانی هستیم. دوم اینکه  مراجعه کنندگان به مراکز انتقال خون جزو سالم ترین افراد جامعه هستند، چون هیچ فردی با حال جسمی بد برای اهدای خون پیشقدم نمی‌شود. کسانی به این مراکز مراجعه می کنند که در ایده‌آل ترین شرایط جسمی هستند.

حاجی بیگی افزود: نکته بعدی اینکه در تمام مراکز انتقال خون، دستور‌العمل‌های فنی و پروتکل‌های بهداشتی به صورت دقیق اجرا می‌شود و این سازمان بر اجرایی شدن دستورالعمل ها نظارت کامل دارد. همه وسایل و تجهیزات مورد استفاده در مراکز انتقال خون سراسر کشور استریل و یک بار مصرف است. محیط مراکز هم در طول روز چند بار ضدعفونی می‌شود. متاسفانه از زمانی که ویروس کرونا وارد کشور شده آمار اهدای خون هم کاهش پیدا کرده است.

سربازان کمکی در خط مقدم مبارزه با کرونا

دکتر حاجی بیگی با یادآوری اینکه کاهش اهدای خون در شرایطی اتفاق افتاده که نیاز کشور به فرآورده های خون همچون گذشته رو به افزایش است ادامه داد: در این برهه به همکاری بیشتر داوطلبان اهدای خون نیازمندیم.

وی با یادآوری دوران 8 سال دفاع مقدس گفت : در زمان جنگ میزان اهدای خون در کشور 8 برابر شد و الان هم مردم همیشه در صحنه باید بسم الله بگویند و وارد میدان شوند و در این میان بهبود یافتگان کووید 19 نقش سربازان کمکی خط مقدم را دارند، چون تا مدت معینی در پلاسمای بدن آنها آنتی بادی ضد کرونا وجود دارد.

وی تصریح کرد این آنتی بادی در بدن فردی که به کووید19 مبتلا شده سپر دفاعی می سازد و قدرت تخریب سلول‌های بدن بیمار را از ویروس می‌گیرد.

اگر بهبود یافتگان دست به کار شوند، آمار مرگ و میر پایین می آید

بشیر حاجی بیگی اذعان داشت اگر عزم جدی در بهبود یافته‌ها به وجود بیاید و پلاسما برای تزریق به بیماران در همه بیمارستان ها وجود داشته باشد، آمار مرگ و میر کاهش پیدا می کند.

وی اظهارکرد: در پلاسما درمانی، مهم‌ترین عامل در توقف پیشرفت بیماری، زمان تزریق پلاسما است. اگر این ماده در مرحله شروع تکثیر ویروس به بدن بیمار تزریق شود هم انتشار ویروس در بدن کمتر و یا متوقف می‌شود، هم طول دوره بستری بیماران در بیمارستان ها  کوتاه می شود.

دکتر حاجی بیگی گفت: برای مثال اگر بیمار بدحالی قرار باشد 3 هفته در بیمارستان بستری شود، با تزریق پلاسما روند بهبودی‌اش سرعت بیشتری می گیرد و زمان بستری‌اش ممکن است به چهار یا پنج روز برسد. در این صورت مرگ و میر کمتر می شود، تعداد پذیرش و تعداد ترخیص بیماران در بیمارستان‌ها برابر و فشار کمتری بر کادر درمان وارد می‌شود.

وی از قدرت و توانمندی ایران در پلاسما درمانی بیماران کووید19 خبر داد و افزود: ما بعد از چین اولین کشوری بودیم که روش پلاسما درمانی را برای درمان بیماران کووید استفاده کردیم و اولین مقاله علمی دنیا در خصوص مصرف پلاسما در درمان بیماران کووید، ایرانی بود.

هزینه رفت و آمد بهبودیافتگان کووید19 پرداخت می شود

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه درهمه جای دنیا به اهدا کننده پلاسمای تولیدی، وجهی به عنوان جبران مخارج ایاب و ذهاب داده می شود گفت : ما هم کارت هدیه بانکی را برای اهداکنندگان در نظر گرفتیم که مبلغ بالایی نیست و فقط جبران هزینه رفت و آمد این افراد به مراکز انتقال خون را می کند، اما از همه بهبود یافتگان کرونا می خواهیم که به اجر معنوی اهدای پلاسما توجه کنند و بدانند که ارزش کار آنها، با هیچ هدیه مادی قابل جبران نیست.

دکتر حاجی بیگی خاطرنشان ساخت: افرادی که به کووید 19 مبتلا شده و خوب شده‌اند از نظر علم پزشکی آدم‌های مهمی هستند. چون سپردفاعی در خون این افراد وجود داشته که توانستند از بیماری کرونا سرسلامت بیرون بیایند.من بهبود یافتگان کرونا را مخاطب قرار می دهم و می‌گویم شما آدم های نادری هستید که پلاسمای خونتان تا 3 ماه بعد از بهبودی می تواند نجات بخش جان کسانی باشد که در بیمارستان ها نفس‌هایشان به شماره افتاده است. آستین هایتان را بالا بزنید. این روزها در ماه محرم بالاترین ایثار و بهترین شکرانه سلامت برای بهبود یافتگان کرونا اهدای پلاسما هست. نیاز بیمارستان ها به پلاسمای بهبود یافته‌ها آنقدر زیاد و حیاتی است که به محض پایان کار اهدا کننده در مراکز انتقال خون، پلاسمای دریافتی برای آماده سازی و تزریق به بیماران کووید به بیمارستان‌ها فرستاده می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha