کد خبر: زمان-در-متناسب-نگهداشتن-بدن-مهم‌تر-اس
۱۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۲۹

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، ساعت بیولوژیکی بدن‌مان، نقش بسیار مهمی‌در بهبود سوخت‌وساز بدن دارد و الگوی غذا خوردن روزانه ما را تنظیم می‌کند. محققان موسسه سالک می‌گویند، آنها در بررسی‌های خود، برای اولین بار متوجه شدند که ساعت بیولوژیکی بدن، الگوهای مصرف غذای روزانه را تعیین می‌کند و مشکلات سوخت‌وسازی صرفا نتیجه نداشتن رفتار غذاخوردن نامشخص است.

ساعت‌های بیولوژیکی بدن‌مان به چرخه روشنایی-تاریکی روز وابسته است. این ساعت‌ها به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم تغییرات زیست‌محیطی، مانند زمان غذاخوردن و خوابیدن، را به طور مرتب درک و تنظیم کنیم. همچنین این ژن‌های ساعتی در اصلاح دی‌ان‌ای بدن‌مان، باروری و اثربخشی داروها، نقش مهمی‌ایفاء می‌کنند.

اگر بدن علایم ارسالی از این ژن‌های ساعتی را دریافت نکند، ساعت بیولوژیکی بدن کاملا از بین می‌رود. در نتیجه فرد در معرض انواع سرطان‌ها و اختلال‌ خواب قرار می‌گیرد و از عمر او کاسته می‌شود.

اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن و نبود سازگاری آن با محیط‌زیست بیرون، مانند افرادی که شب‌ها کار می‌کنند، می‌تواند فرد را گرفتار الگوهای نامنظم غذایی کند و در نهایت گرفتار بیماری‌های سوخت‌وسازی مانند دیابت و البته چاقی شود. این افراد حتی اگر از رژیم غذایی سالم پیروی کنند، نمی‌توانند از مشکلات ناشی از اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن بگریزند.

این محققان با بررسی ساعت بیولوژیکی بدن موش‌ها به این نتیجه رسیدند که ساعت بیولوژیکی بدن می‌تواند دوره‌های مصرف غذا و همچنین نخوردن را تنظیم کند و چاقی و ابتلا به بیماری‌های سوخت‌وسازی، در نتیجه اختلال در این ساعت و نامنظم شدن زمان مصرف غذا رخ می‌دهد که حتی با رژیم غذایی سالم هم نمی‌توان آن را کنترل کرد.

به گزارش طبنا، با اهمیت دادن به ساعت بیولوژیکی بدن، به وسیله تنظیم ساعت خواب و بیداری، می‌توان شرایط سوخت‌وساز بدن را در بهترین حالت نگهداشت و در مسیر چاقی قرار نگرفت.

مترجم: نادیا زکالوند

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha