کد خبر: پرونده-سیاستمدار-صلح-طلب-مختومه-نمی
۲۵ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۹
به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، نزدیک به یکسال می شود که از قتل میترا استاد به دست محمدعلی نجفی می گذرد؛ پرونده ای که با کش و قوس‌های فراوان، جنجالهای زیادی آفرید.

از ماجرای همسر دوم داشتن، قتل و بخشش قصاص گرفته تا آزادی چند روزه شهردار اسبق تهران و حالا هم نقض حکم محکومیت که همان قتل عمد است از سوی دیوان عالی کشور!

انگار قرار نیست این پرونده به این زودی ها مختومه شود...

هفتم خرداد بود که خبر رسید، میترا استاد همسر دوم نجفی شهردار اسبق تهران در منزل مسکونی‌ خود به قتل رسیده است.

خبری که رسانه ها، مردم و از آن بیشتر مسوولان را در شوک فرو برد.کسی باورش نمی‌شد پرونده زندگی همسر دوم محمدعلی نجفی با آن همه حواشی که در زمان ازدواجش پیش آمده بود حالا با موضوع قتل بسته شود.

انتشار تصاویر حضور نجفی در قم و پس از آن در پلیس آگاهی و چندی بعد اخباری از پرستوبودن میترا استاد اولین حاشیه های این پرونده شد.

سرانجام اولین دادگاه این سیاستمدار معروف، 22تیر برپا شد.دادگاه شلوغ بود و پراسترس؛شاهدان حادثه که دختر و داماد نجفی و راننده او بودند در جایگاه قرار گرفتند.جلسه دوم و سوم دادگاه برگزار شد و اعترافات نجفی آنجا که گفت «من؛ میترا را دوست داشتم»رنگ و بوی قتل غیر عمد گرفت. اما چندی بعد، حرف و حدیث صلح میلیاردی به میان کشیده شد اما مسعود استاد هرگونه توافق را تکذیب کرد و ابراز داشت که چیزی جز قصاص نجفی نمی‌خواهند.

اولین حکم؛ قصاص

در نهایت هشتم مرداد، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه از صدور رأی پرونده قتل پرونده میترا استاد و ابلاغ آن به وکلای اولیای دم و متهمان خبر داده و گفت: «در کیفرخواست قتل عمد، ایراد صدمه غیر موثر در قتل و داشتن اسلحه محرز شده بوده که قتل عمد را دادگاه محرز دانسته و حکم اشد که قصاص است، صادر شد».

میترا دفن شد؛نجفی بخشیده شد

اما ۴۶ روز بعد از قتل میترا استاد یعنی 23 مرداد؛ برادرش در ساعت 4 بامداد در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام از بخشش نجفی خبر داده و گفت: «آقای محمدعلی نجفی را بخشیدیم و از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم که هیچ معامله‌ای با خون آن بزرگوار نکردیم».

بنابراین از جنبه خصوصی قتل، شکایت رد و رضایت کامل حاصل شد و از جنبه عمومی پرونده، کار به دیوان عالی سپرده شد.

 در نهایت ۳۰ شهریور، حکم دادگاه بدوی نقض شد.

حکم مجدد دادگاه؛ ۷ سال حبس

اما شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران در رسیدگی مجدد، با احراز قتل عمد و نگهداری غیرقانونی اسلحه، آقای نجفی را به ۷ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرد که شش سال آن قابل اجرا بود.

دی ماه سال گذشته، به دنبال فرجام خواهی مجدد به رای صادره، عدم پذیرش قتل عمد از سوی آقای نجفی، پرونده مجددا به دیوان عالی کشور ارجاع شد.

محکومیت نجفی نقض شد!

و حالا حمیدرضا گودرزی وکیل مدافع محمد علی نجفی شهردار اسبق تهران به خبرنگار فارس از نقض حکم محکومیت موکلش خبر داد.

وی افزود:شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور رای محکومیت موکلم را نقض کرده و پرونده را  به شعبه هم عرض ارسال کرده است.

این وکیل دادگستری گفت: زمانی که دیوان عالی رای را نقض می‌کند و پرونده را به شعبه هم عرض می فرستند یعنی از نظر ماهیتی رای صادره را قبول ندارد یعنی به عبارتی معنایش این است که قتل را شبه عمد دانسته است.

گودرزی گفت: در این صورت مجازات سبک، پرداخت دیه و حبس یک تا سه سال در انتظار موکلم است که در صورت رضایت شاکی، نسبت به آن هم تخفیفات لازم اعمال خواهد شد.

وی افزود رای هنوز ابلاغ نشده و ممکن است تغییرات دیگری هم در آن باشد و ظرف چند روز آینده نسبت به آن اطلاع رسانی کامل خواهد شد.

حاشیه هایی پررنگ تر از متن

البته حاشیه های این سیاستمدار قدیمی به اینجا ختم نشده است؛ اسفندماه سال گذشته در پی اعطای مرخصی نوروزی به زندانیان، وکیل نجفی تلاش زیادی برای سپردن وثیقه به دادگاه کرد اما موفقیتی حاصل نشد این درحالی بود که وضعیت جسمانی نجفی همزمان با آغاز شیوع کرونا در کشور خطرناک می رسید.

دلیل مرخصی نرفتن نجفی

گودرزی گفت: مرخصی به افرادی که محکوم باشند داده شده است اما موکل بنده محکوم نیست. حکم قطعی برای موکلم هنوز صادر نشده به همین دلیل نتوانست ایشان به مرخصی برود.

این وکیل دادگستری گفت: قرار وثیقه برای موکلم صادر شده و ما هم وثیقه یک میلیاردی خود را تحویل داده ایم اما آن را نمی پذیرند درحالی که باید ان را قبول کنند.

سخنگوی قوه قضائیه: فردی در بند نجفی کرونا ندارد

در این میان اما غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در آخرین نشست خبری خود، به سوال خبرنگاری که پرسید چرا به محمدعلی نجفی که تست کرونای هم سلولی‌ وی مثبت اعلام شده است و وضعیت جسمانی مناسبی ندارد؛ مرخصی داده نشده است؟ پاسخ داد این ادعا که از افرادی که در بند و اندرزگاهی که آقای نجفی حضور دارد، یک نفر به کرونا مبتلا شده، صحت ندارد. به هیچ عنوان هیچکدام از افراد حاضر در آن اندرزگاه مبتلای به بیماری کرونا نیستند.

وی افزود: در موضوع آقای نجفی باید گفت که مرخصی مربوط به کسانی است که محکومیت قطعی دارند و چون برای وی هنوز رای محکومیت قطعی صادر نشده است، از دایره شمول مرخصی خارج است.

اسماعیلی ادامه داد: او با قرار بازداشت است و بعد از قطعی شدن رای صادره درباره وی، نسبت به مرخصی هم حتما تصمیم گرفته خواهد شد و اگر رای قطعی شده بود، چه بسا در این ایام می‌توانست از مرخصی هم استفاده کند.

اما وکیل نجفی همچنان نگران حال جسمانی موکلش است.

هم بندی مبتلا به کرونا به بیمارستان رفت

وی در مورد اینکه آیا از هم بندی های نجفی، فردی به کرونا مبتلا شده یا خیر، به فارس گفت: بله، در بندی که موکلم زندانی است، ۱۱نفر وجود دارد که یک نفر از انها به کرونا مبتلا شده است.

گودرزی با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت سلامتی موکلش ادامه داد: این فرد بیمار به بیمارستان طالقانی منتقل شده و ابتلا به کرونای وی مثبت بوده است اما پس از ترخیص به بازداشتگاه بازنگشته است.

گودرزی گفت: نجفی هم یکسری علایم سرماخوردگی داشته و چندین بارهم به درمانگاه اوین رفته است، تست کرونا هم یک ماه پیش داده و نتیجه آن منفی بوده است.

بنابراین به نظر می رسد حالاحالاها قرار نیست پرونده جنجالی شهردار اسبق تهران به انتهای راه برسد و باید منتطر رای دادگاه بود چراکه گفته شده ظرف چند روز آینده، شعبه هم عرض رای نهایی را صادر خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha