کد خبر: کرونا،-جز-با-نبرد-همگانی-رفتنی-نیست-نبر
۲۹ مهر ۱۳۹۹، ۹:۱۸

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ،دکتر محمدعلی حیدرنیا اظهار کرد: هر گاه یک بیماری در یک جامعه بیش از حد انتظار مشاهده شود می گویند بیماری در جامعه اپیدمی یا همه گیر شده است. این همه گیری اگر در سطح جهان باشد به ان پاندمی می گویند، در تاریخ جوامع انسانی تا کنون پاندمی های وحشتناکی بروز کرده است در این میان بیماری وبا با چهار مرتبه پاندمیک شدن رکورد دار است.

وی با اشاره به اهمیت اپیدمی ها و نقش آن ها در کشتار جوامع انسانی و ایجاد زیان های اقتصادی و فرهنگی خاطرنشان کرد: با استفاده از تجربیات بدست آمده در همه گیری ها قبلی، برای مهار ومدیریت صحیح پاندمی ها چه در سطح محلی، استانی، کشوری و جهانی پروتکل هایی تهیه شده  که عمل به آن ها بطور قطع و یقین از پیامد های نا گوار  پاندمی به میزان قابل توجهی خواهد کاست.

متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  با اشاره به  این که بر اساس دستورالعمل ها، اولین قدم تشخیص بیماری است توضیح داد:  باید به طور علمی پاسخ داده شود این بیماری که ادعا می شود سبب همه گیری شده چیست؟ آیا بیماری نو پدیدی است یا بیماری شناخته شده قبلی  که اکنون بروز بیشتری پیدا کرده.

این دانشیار دانشگاه  دومین قدم در مدیریت اپیدمی را تایید همه گیری جهانی ذکر کرد وبا طرح این سوال که آیا این بیماری واقعا همه گیر شده یا خیر؟ گفت:  هر گاه یک بیماری در یک جامعه بیش از حد انتظار دیده شود معنی و مفهوم همه گیری یا اپیدمی بر آن مترتب می شود، اقدام بعدی که از اهمیت بالایی بر خوردارست و موضوع این گفت و گو نیز می باشد، اطلاع رسانی به پزشکان و کادر بهداشت و درمان، خصوصا مردم است. مردم باید بدانند که یک همه گیری اتفاق افتاده تا  در برابر آن  از خود محافظت کنند.

 وی  تاکید کرد: برای قطع زنجیره کرونا باید پیشگیری از بیماری به زبان ساده و همه فهم و در عین حال کاملا علمی برای عموم مردم توضیح داده شود.

 متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در ادامه از منظر اجتماعی ضمن  مروری اجمالی بر همه گیری جهانی، منطقه ای ویروس کووید ۱۹اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت در ۲۱ژانویه  ۲۰۲۰  همزمان با ۹۸/۱۱/۱در اولین گزارش مربوط به کرونا ویروس جدید، می گوید: "به گزارش دفتر این سازمان در کشور چین. در تاریخ ۳۱دسامبر۲۰۱۹، ۹۸/۱۰/۱۰  در شهر ووهان از استان هوبی تعدادی بیمار مبتلا به سینه پهلو با علت ناشناخته دیده شده که در فاصله این تاریخ تا ۳ژانویه (سه روز) تعداد این بیماران به ۴۴نفر رسیده.همچنین در ۱۱ژانویه  ۹۸/۱۰/۲۱چین اعلام می کند که این بیماران با یک بازار غذاهای دریای در شهر ووهان در تماس بوده اند.در ادامه ۱۲ژانویه اعلام می شود که علت بیماری، ویروسی از دسته کرونا ویروس ها است و بنام  کووید- ۱۹نامگذاری می شود.".

دکتر حیدرنیا ادامه داد: بر اساس این گزارش، در تاریخ ۱۳ژانویه ۲۰۲۰، کشور تایلند اولین مورد بیماری با این ویروس جدید را گزارش می دهد و در ادامه کشور ژاپن در ۱۵ژانویه و کره جنوبی در ۲۰ژانویه اولین موارد بیماری با این ویروس جدید را گزارش می کند در حالی که تمامی مبتلایان سفر به شهر ووهان چین را داشته اند.

 تا تاریخ ۲۰ژانویه( ۳۰دی ۹۹)  در چین و سه کشور آلوده، یعنی تایلند، ژاپن و کره جنوبی مجموعا ۲۴۴مورد مبتلا به بیماری گزارش شد، و داستان همه گیری بیماری کووید ۱۹از همین جا شروع می شود.

دانشیار دانشگاه  علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که کمتر کسی فکر می کرد که این ویروس جدید فاجعه ای با این ابعاد بزرگ در جهان ایجاد کند گفت: آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۱۳اکتبر ۲۰۲۰ (۲۲مهر ۹۹) یعنی ۲۶۲روز بعد از اولین گزارش، منتشر شده عمق فاجعه را نشان می دهد هر چند که این آمار نیز رو به افزایش است.

دکتر حیدرنیا ادامه داد: تعداد کل افراد آلوده شده در جهان برابر است با ۳۷,۷۰۴,۱۵۳نفر و تعداد کشته شدگان ۱,۰۷۹,۰۲۹مورد می باشد. و در همین روز تعداد ۲۶۹,۹۷۵نفر آلودگی جدید گزارش شده است.

متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که کشور ایران در منطقه مدیترانه شرقی قرارگرفته و از میان  ۲۳  کشور این منطقه، از آمار بالاتری به لحاظ شیوع کرونا بر خور دار است خاطرنشان کرد: افراد آلوده شناسایی شده تا تاریخ ۲۲مهر ماه ۹۹در کل منطقه مدیترانه شرقی ۲,۶۳۹,۷۲۳نفر و تعداد مرگ ها ۶۷,۲۷۹  مورد و تا همین تاریخ در ایران تعداد ۵۰۴,۲۸۱نفرآلوده و  ۲۳.۸۱۶مورد مرگ گزارش شده است.

 وی با تاکید بر این که اقدام کشور برای قدم سوم مدیریت همه گیری کرونا در سطح کشوری جای سوال دارد توضیح داد: بر اساس دستورالعمل های مدیریت همه گیری ها، اطلاع رسانی به مردم باید هر چه سریعتر انجام شود این اطلاع رسانی باید به زبان ساده اما کاملا علمی وخصوصا با تاکید بر راه های انتقال بیماری متمرکز باشد و از بحث های سیاسی و جناحی باید کاملا دوری شود.

به گفته دکتر حیدرنیا اطلاع رسانی مردمی باید به گونه ای باشد که ضمن دادن هشدار های لازم و جدی، از روان پریشی در سطح جامعه نیز پرهیز شود.

دانشیار دانشگاه  علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا با بهره مندی از تجارب ارزشمند متخصصان آموزش و بهداشت کشور محقق خواهد شد، استفاده بیش از پیش از توانمندی های اساتید و متخصصان این حوزه ها را ضروری دانست.

وی بیم و امید کاذب را دوروی مخرب در اپیدمی ها دانست و پرهیز از انتشار پیام های نادرست و غلط به مردم را ضروری دانست.

 دکتر حیدرنیا در ادامه دعوت مردم به همبستگی و همکاری بیشتر با سیاست گذاران و مسئولان را راه حل مناسبی برای ریشه کنی کرونا دانست و گفت: در برخی از کشورها مسئولان بحران کرونا را با جنگ جهانی دوم مقایسه کرده و همواره مردم را به همبستگی و همکاری با دست‌اندرکاران مبارزه با این بیماری  دعوت می کنند چرا که کرونا یکی از بزرگترین چالش تاریخ نامگذاری شده و پر واضح است که این گونه برخورد با همه گیری مردم را برای اجرای پروتکل های بهداشتی بهتر آماده می کند.

متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در بخش دیگری درباره اعمال جرایم عدم استفاده از ماسک نیز توضیح داد:  پس از اعلام رسمی قوانینی مبنی بر اختصاص جریمه برای افرادی که ماسک استفاده نمی کنند شاهد حساسیت بیشتر مردم نسبت به استفاده از ماسک در سطح جامعه هستیم و این سوال مطرح می شود که آیا مردم صرفا به دلیل جریمه نشدن ماسک می زنند و یا موضوع چیز دیگری است.

به عقیده دکتر حیدرنیا اعلام جریمه تا حدودی اثر گذار است ولی همه ماجرا نیست . شاید مهمترین عامل این باشد که مردم زمانی که حس می کنند دولت درمبارزه با کرونا جدی تروارد عمل می شود مطمئن تر می شوند که خطر جدی است و قطعا تاثیر جدی هم بدنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به واقعیت های آماری و اوضاع بحرانی همه گیری کرونا توصیه کرد: دور از استرس وترس بیهوده همه باهم  باید تصمیم بگیریم و حد اقل به مدت ۳هفته یا  ۲۱روز با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی به جنگ با کرونا برویم و آنچنان عرصه را بر ویروس تنگ کنیم تا محلی برای حضور پیدا نکند و بیماری کنترل شود.

دکتر حیدرنیا با بیان این که مسئله ای به این مهمی با همکاری سه هفته ای  مردم به میزان قابل توجهی مرتفع خواهد شد تاکید کرد: در شرایط فعلی بدنبال مقصر گشتن کاری نا بجاست و باید همه با هم کمک کنیم تا  اتش این اپیدمی خواموش شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha