کسب رتبه برتر استان کرمان در حوزه وصول مالیات در کشور

مدیر کل اداره امور مالیاتی استان کرمان از کسب رتبه برتر این استان در حوزه وصول مالیات و صفر شدن مالیات ۵۰ درصد از اصناف این استان به دلیل مشمول معافیت شدن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ حمید  زینل‌ پور با اشاره به رتبه برتر کرمان در حوزه وصول مالیات کشور، کفت: ۱۰۰ هزار پرونده مالیاتی در این استان وجود دارد که به آن رسیدگی می‌ شود.

وی با بیان اینکه ۳۳ هزار واحد صنفی این استان اظهارنامه مالیاتی خود را در ماه های گذشته تسلیم کرده‌اند، افزود: مالیات ۵۰ درصد از اصناف کرمان به دلیل مشمول معافیت شدن صفر شده است.  

مدیر کل امور مالیاتی استان کرمان اظهار داشت: ۹۰ درصد مالیات استان کرمان از ۲۰۰ پرونده مالیاتی بزرگ فراتر نمی رود و مازاد درامد مالیاتی استان نتیجه حسن توجه مودیان خوش حساب مالیاتی در این استان بوده است.

زینل با اشاره به اینکه از سال ۹۵ فرار مالیاتی در قانون به عنوان جرم تعریف شده، تاکید کرد: افراد می‌ توانند آن را به سامانه ۱۵۲۶ این سازمان گزارش کنند، چرا که متاسفانه در اقتصاد زیرزمینی فرار مالیاتی وجود دارد و سازمان امور مالیاتی به دنبال هوشمندسازی و جلوگیری از آمار فرار مالیاتی است.

وی تصریح کرد: صاحبان مشاغل مکلف هستند اظهارنامه مالیاتی سال قبل خود را تا ۱۵ تیرماه سال جاری تسلیم کنند. سازمان مالیاتی کشور سامانه‌ ای را در این حوزه راه اندازی کرده که مودیان با کد ملی خود به آن وارد می شوند و تمامی اطلاعات اظهار نامه مالیاتی و عملکردشان در آن مشاهده می‌ کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان یادآور شد: این سازمان براساس قانون برای اصناف تسهیلات تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم را در نظر گرفته است، در این تبصره مشاغل کوچک می توانند ۱۰ برابر معافیت بدون اینکه اسنادی را ارائه کنند، تسهیلات دریافت کنند.

زینل پور افزود: طبق رایزنی ها، اصناف براساس فروش و درآمدشان تا سقف چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان می تواند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی ابراز داشت: درگاه خدمات الکترونیکی سازمان مالیاتی با توجه به اطلاعات بانک ها و دستگاه های پوز، درآمد افراد را مشخص می‌کند و سامانه براین اساس مالیات حداقلی برای آنان محاسبه می کند.

مدیر کل امور مالیاتی استان کرمان اضافه کرد: فردی که مالیات تعیین شده را نپذیرد می تواند اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کند که این بخش شامل درآمد هزینه و ترازنامه است.

زینل پور تصریح کرد: سازمان مالیاتی تسهیلات خوبی در بخش ماده ۱۰۰ پرداخت می کند و مودیان و اصناف حتما از این تسهیلات ‌استفاده کنند که مشکلات مالیاتی آنان رفع شود.

وی با بیان اینکه اخذ مالیات از مشاغل میزان پایینی دارد اما تکلیف قانونی است اضافه کرد: ۶ درصد مالیات کشور را مشاغل و اصناف پرداخت می‌ کنند در حالی که این آمار در استان کرمان به سه درصد می‌ رسد.

مدیر کل امور مالیاتی استان کرمان ادامه داد: اما نزدیک به ۷۰ درصد نیروی انسانی سازمان مالیاتی درگیر پرونده های مشاغل و اصناف است، لذا تسلیم اظهارنامه وظیفه قانونی مودیان مالیاتی است.

زینل پور تاکید کرد: استان کرمان طی سال گذشته در مجموع مالیات ها از جمله مالیات ‌ارزش افزوده، عملکرد و دیگر موارد ۱۵ هزار میلیارد تومان وصولی داشته و در این زمینه پیشرو کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha