کد خبر: 184327
۳ مرداد ۱۴۰۱،‏ ۱۰:۰۱
تبعات رانندگی بدون گواهینامه چیست ؟

رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ در برنامه شهر امن تاکید کرد:در صورت رویت و توقف خودروها و موتورسیکلت ها ، رانندگان فاقد گواهینامه به دادگاه معرفی می شوند.

به گزارش  گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی شبکه پنج سیما، سرهنگ علی اصغر شریفی صبح امروز در برنامه زنده شهر امن شبکه پنج سیما در خصوص رانندگی بدون گواهینامه  و شرایط اخذ گواهینامه  توضیح داد .

سرهنگ شریفی گفت: هنوز هستند خانواده هایی که تحت فشار فرزندان خود برای آنها موتورسیکلت تهیه کرده و در اختیار فرزندانی  قرار می دهند که هنوز به سن قانونی  نرسیده و گواهینامه ندارند .

وی افزود : رانندگی بدون گواهینامه چه برای  خودرو و چه برای موتورسیکلت اکیدا ممنوع است  .

سرهنگ شریفی گفت : رانندگی بدون گواهینامه زمانی  اتفاق می افتد که راننده اصلا گواهینامه نداشته مانند اینکه به سن قانونی  نرسیده است  و یا دنبال گواهینامه نرفته است و یا زمانی که گواهینامه راننده ضبط شده است که ضبط گواهینامه همان نداشتن گواهینامه است که خیلی موضوع مهمی می باشد و یا راننده گواهینامه دارد که تاریخ آن گذشته و اعتبار ندارد که از نظر حقوقی راننده دچار مشکل نمی شود ولی  از این نظر  که تاریخ آن گذشته است به ازای ایام گذشته جریمه ای  مشمول آن خواهد شد .

رییس مرکز اطلاع رسانی  پلیس راهور تهران بزرگ  در خصوص انواع گواهینامه  بیان داشت  : در جدول گواهینامه ها اولین مورد گواهینامه موتور است که حتما باید سن راننده به 18 سال تمام رسیده باشد و والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر  فرزند آنها زیر این سن می باشد و به سن قانونی  نرسیده است به هیچ عنوان زیر بار خرید موتورسیکلت برای آنها نروند  و بعد از آنکه به سن قانونی  رسید در کلاس  های مربوطه و آیین نامه شرکت و پس از طی مراحل خاص خود اقدام به اخذ گواهینامه نمایند .

تبعات رانندگی بدون گواهینامه چیست ؟

وی  گفت : در برخی تبلیغات برای فروز موتورسیکلت عنوان می شود که این موتورسیکلت ها که برقی است گواهینامه لازم ندارد در صورتی  که به این صورت نیست و راننده حتما می بایست دارای گواهینامه مربوطه باشد .

سرهنگ شریفی  تصریح کرد :  رانندگی با گواهینامه پایه سوم نیز شرایطی دارد که خیلی  هم در بین رانندگان این گواهینامه شایع است و بیشترین گواهینامه  را به خود اختصاص می دهد که حتما سن قانونی برای دریافت آن 18 سال تمام باشد و بعد از اینکه راننده گواهینامه را گرفت حداکثر می تواند با خودرویی که 9 نفر سرنشین و خود راننده رانندگی کند که اگر  خودرو عمومی باشد شامل گواهینامه پایه سوم نمی باشد و می بایست گواهینامه  تبدلی به پایه دوم شود و  در مورد حمل بار هم با این گواهینامه حداکثر حل بار جمعا نباید بیش از  سو نیم تن گردد

وی  ادامه داد : پیش زمینه داشتن گواهینامه پایه دوم هم داشتن گواهینامه پایه سوم می باشد که کسی  می تواند با گواهینامه پایه دوم رانندگی  کند که اولا دو سال از پایه سوم گذشته باشد و سن وی  متقاضی  هم 23 سال تمام باشد و حداکثر 26 نفر مسافر  باراننده و وزن باربری  هم حداکثر 6 تن می باشد .

وی گفت : در آیین نامه راهنمایی و رانندگی زمانی  اتفاق  می افتد که مالک وسیله نقلیه ، خودرو و یا وسیله نقلیه را در اختیار  فردی  قرار  می دهم که گواهینامه ندارد .

سرهنگ شریفی  اذعان کرد : در ماده 119 آیین نامه راهنمایی و رانندگی ، مسئولیت کیفری  متوجه فردی  می گردد که با دانستن  اینکه می داند این فرد فاقد گواهینامه است وسیله نقلیه را در اختیار وی قرار داده است .

وی بیان داشت : در قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی ثبت نمرات منفی  باعث ضبط گواهینامه خواهد شد و وسیله نقلیه اگر بدون گواهینامه  رانندگی نماید خودرو به پارکینگ رفته و فرد خاطی  به دادگاه معرفی  می گردد

سرهنگ شریفی گفت : اگر راننده ای  تصادف  کرده و گواهینامه نداشته باشد طبق  ماده 15 بیمه شخص ثالث ، بیمه ضرر مالی  را به فرد زیان دیده پرداخت خواهد کرد ولی  برای اینکه جبران خسارت نماید از فرد خاطی  می تواند تمام و یا بخشی  از  دیه را که پرداخت کرده از فرد مقصر حادثه پس بگیرد .

رییس مرکز اطلاع رسانی  پلیس راهور تهران بزرگ گفت : در قانون بیمه شخص ثالث  ، فرد مقصر مشمول پرداخت خسارت می گردد یعنی  اگر  راننده مقصر باشد به وی خسارت تعلق میگیرد ولی  قانون گذار  یک استثناء گذاشته و آنهم این است که راننده گواهینامه داشته باشد و اگر فرد خاطی  گواهینامه نداشته باشد بیمه به وی دیه ای  پرداخت نخواهد کرد .

وی افزود : در قانون مجازات اسلامی  هم ذکر گردیده که کسانی  هم که بدون گواهینامه اقدام به رانندگی نمایند ، جرم تلقی شده و دیگر تخلف  نیست و به حبس تعذیری بین 6 ماه تا یکسال محکوم و سوء سابقه ای  هم برای آنها درج می  گردد که  در صورت رویت و توقف وسیله نقلیه ای  که راننده آن اقدام به رانندگی  بدون گواهینامه  می نماید  مانند توقیف  موتورسیکلت ها  ، برای بار اول جریمه و یا حبس دارد و برای  بار  دوم  ور در صورت تکرار قاضی  محترم حتما حبس را در نظر خواهد گرفت .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha