سرمایه‌ گذاری ۳۶ میلیارد دلاری در کلان پروژه‌ های کشور/ تلاش برای رشد ۴۰ درصدی صادرات

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در جمع مدیران سازمان برنامه ریزی استان کرمان، از افزایش ۴۰ درصدی صادرات کشور و سرمایه گذاری بیش از ۳۰ میلیارد دلار جهت کلان پروژه‌ های کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان‌؛ دکتر مسعود میرکاظمی در جمع مدیران سازمان برنامه ریزی کرمان، با ارائه تحلیلی از شرایط اقتصادی کشور، گفت: ما در برنامه‌ های سال ۱۴۰۱ چند هدف‌ گذاری داشتیم، از جمله ثبات اقتصادی که بتوانیم منابع و مصارف کشور را مدیریت کرده و نیاز به استقراض نداشته باشیم، پایه پولی بالا نرود و باعث ایجاد تورم نشود.

وی، افزود: بر این اساس، فشار تقاضا را کنترل کردیم؛ اما در فشار هزینه‌ ها عواملی از جمله افزایش حقوق کارگران و افزایش تعرفه‌ هایی که طی سال‌ های گذشته رشد منطقی خود را انجام نداده بودند، باعث ایجاد آثار تورمی در بازار شدند و این فشار هزینه‌ ها، برنامه‌ ریزی‌ های انجام شده را تحت‌ تأثیر قرار داد.

معاون رئیس‌ جمهور از عزم دولت در اتمام پروژه‌ های نیمه‌ تمام خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر به نرخ سال گذشته بیش از سه هزار همت پروژه نیمه‌ تمام در کشور داریم و هر روز هم تحت‌ فشار برای تعریف پروژه جدید هستیم، این در حالی است که در بهترین حالت در سال گذشته، حدود ۱۸۰ همت پول پرداخت کرده‌ ایم که اگر با همین وضعیت جلو برویم، سال‌ ها طول خواهد کشید، تا پروژه‌ های نیمه‌ تمام را ساماندهی کنیم. در این شرایط اگر پروژه جدید تعریف کنیم، وضع از این بدتر خواهد شد.

دکتر میرکاظمی ادامه داد: بعضاً در جاهایی پیشنهاد کردیم بعضی پروژه‌ ها به بخش خصوصی و مردم واگذار شوند، که متولیان امر اظهار کردند این پروژه‌ های اقتصادی نیستند، حال‌ آنکه جای این پرسش باقی است که اگر پروژه اقتصادی نیست، چرا باید دولت به‌ جای هزینه‌ کردن در حوزه‌ های اشتغال و یا ایجاد زیرساخت های تولید، در پروژه‌ هایی که اقتصادی نیستند، هزینه کند.

وی در ادامه خطاب به مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی استان کرمان، بیان کرد: این نکته را همیشه متذکر می‌ شوم که ما فقط مسئول بودجه نیستیم؛ چون که در بسیاری موارد به سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان‌ های مدیریت و برنامه‌ ریزی استان‌ ها، فقط به‌ عنوان توزیع‌ کننده بودجه نگاه می‌ شود و به‌ مرور این سازمان به یک سازمان بودجه‌ ای تبدیل شده‌ است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، ابراز داشت: وظیفه سازمان‌ های مدیریت و برنامه‌ریزی استان، تدوین برنامه‌ های منطقی و فعال نگه‌ داشتن شورای برنامه‌ ریزی و توسعه استان و آمادگی کامل برای تخصیص منابع ابلاغی به پروژه‌ های اولویت‌ دار است.

دکتر میر کاظمی، یادآور شد: چیزی که الان در کشور دچار ضعف جدی است، برنامه است؛ منابع زیادی در کشور صرف می‌ شود، اما خروجی قابل قبولی نداریم. مثلاً در ۷ سال گذشته، ۲۷۰۰ همت مصارف کشور بوده، اما خروجی مؤثری برای مردم نداشته است.

وی در ادامه گفت: وقتی شاخص‌ های کلان اقتصادی در چند سال گذشته را نگاه می‌ کنیم، می‌ بینم که حتی عقب‌ رفت داشته‌ ایم و اقتصاد کوچک‌ تر شده و نرخ رشد سرمایه‌ گذاری به منفی چهار و شش دهم درصد تنزل پیدا کرده و رشد اقتصادی چهار دهم درصد بوده است.

معاون رئیس‌ جمهور سپس با طرح این پرسش که باید دید با صرف منابع ۲۷۰۰ همتی چه دستاوردی کسب شده و چه نمودی در امور اقتصادی کشور و معیشت مردم داشته است، گفت: سازمان‌ های مدیریت و برنامه‌ ریزی در استان‌ ها، باید مراقب انحراف‌ ها باشند و نباید فقط خود را درگیر تأمین اعتبار کنند. مدیران استانی باید با مدیریت و برنامه‌ ریزی بر اساس ظرفیت‌ های هر استان، باعث رونق کسب‌ و کار شوند و این هنر استان‌ هاست که بتوانند با برنامه‌ ریزی و راهبری درست بودجه، منابع را در جایی هزینه کنند که بیشترین اثربخشی را داشته باشد.

دکتر میرکاظمی در ادامه افزود: امسال منابع خوبی در نظر گرفته بودیم و سهم صندوق پیشرفت و عدالت ۲۰ درصد در لایحه بودجه در نظر گرفته شده بود و مقام معظم رهبری به دلایلی سهم صندوق را به ۴۰ درصد افزایش دادند. اما مجلس هنگام کم‌ کردن ۲۰ درصد منابع، باید ۲۰ درصد از مصارف را هم کم می‌ کرد که این کار انجام نشد. نتیجه اینکه مقداری از اشتغال کم شد و مقداری هم درآمدهایی دیده شد که اتفاق نمی‌ افتد.

وی سپس گفت: دنبال هستیم از محل این منابع برای صندوق پیشرفت و عدالت استفاده کنیم. برای اینکه پشتوانه ای باشد تا فعالیت اقتصادی در استان شکل بگیرد و همچنین امور عمرانی که بتوانیم جهشی به کارهای عمرانی بدهیم تا در کنار منابعی که داریم از آن هم استفاده کنیم.

معاون رئیس جمهور در ادامه، اظهار داشت: ما گاهی اوقات آنقدر درگیر مسائل حاشیه‌ ای می‌ شویم که متن اصلی از دست ما خارج می‌ شود و متأسفانه خیلی جاها این اتفاق افتاده است. به‌ عنوان ‌مثال در قوانین برنامه توسعه کشور، شاهد این مورد هستیم.

دکتر میرکاظمی، ادامه داد: اگر ملاحظه کنید در صفحات اولیه آن، رشد اقتصادی، بهره‌ وری، کاهش تورم و ... تعریف و هدف‌ گذاری شده است؛ اما با مراجعه به صفحات بعد ملاحظه خواهیم کرد که تقریباً این مفاهیم فراموش شده، ‌در آخر برنامه هم در کمال تعجب ملاحظه خواهیم کرد که متأسفانه اصلاً رشدی اتفاق نیفتاده است؛ لذا باید از ابتدا برای تک‌ تک اهداف، برنامه داشته باشیم و بر روی آنها تمرکز کنیم.


وی ابراز داشت: ما فقط مرکز هزینه نیستیم و باید تمرکز بر درآمد هم داشته باشیم. در قانون بودجه ۱۴۰۱ چند صندوق تعریف شده که باید از آن فروش اموال فعال شوند. مثلاً در حوزه جهاد کشاورزی، ۳۰ همت برای تنظیم بازار، خرید محصول، حمایت از تولید و... در این صندوق دیده شده، لذا زمانی که عملکرد نداشته باشند، نمی‌ توان به خزانه فشار آورد که چرا شاهد دیرکرد در پرداخت پول گندم‌کاران هستیم. چون یکی از مهم‌ترین عوامل تأخیر در پرداخت مطالبات، عدم تأمین منابع از همین صندوق است وگرنه اگر کل یارانه نان تبصره ۱۴ محقق شود، ۷۰ همت است که در طول ۱۲ ماه حاصل می‌شود.

معاون رئیس جمهور، خاطر نشان کرد: هنر این است که منابع خلق شود و کار انجام شود، اما در حال حاضر همه متکی به منابع خزانه هستند. درحالی‌که آن‌قدر منابع در کشور هست که بتوانیم پروژه‌ های بزرگ را خودمان انجام دهیم. طی یک ماه گذشته در سازمان برنامه و بودجه کشور کارگروه‌ها و کنسرسیوم‌های مختلف تشکیل شده و برای توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان، ۷ میلیارد دلار قرارداد بستیم. همچنین برای احداث دو پروژه پتروپالایشگاه، ۱۹ میلیارد دلار تفاهم نامه امضا کردیم و در حال آماده‌ سازی حدود ۱۰ میلیارد دلار دیگر پروژه هستیم. پس لازم است برای خلق منابع از روش‌های مختلف‌، خلاقیت و ابتکار استفاده کرد، وگرنه با منابع فعلی دولتی، امکان حرکت جدید وجود ندارد.


دکتر میرکاظمی، درباره واردات خودرو گفت: بانک مرکزی به‌ شدت مخالف این موضوع بود با این استدلال که تقاضای ارز در بازار زیاد می‌ شود و قیمت آن بالا می‌رود و وزارت صمت هم پافشاری برای واردات خودرو داشت که قیمت خودرو در بازار متعادل شود. اما پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه این بود که با تخصیص واردات خودرو به شرکت‌هایی که منابع ارزی دارند، این کار انجام شود. چون نه‌تنها در عرضه و تقاضای ارز داخلی تأثیری ندارد، بلکه ارزی هم که در خارج از کشور است به این وسیله وارد کشور خواهد شد.


وی در ادامه افزود: در کشور، دارایی‌ های ارزشمندی از جمله مردم و بخش خصوصی داریم که باید از طریق تشکیل کنسرسیوم و مشارکت در تأمین منابع پروژه‌ ها، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال را به‌ صورت جدی موردتوجه قرار دهیم. پس لازم است برای هریک از این مؤلفه‌های مهم در تک‌ تک استان‌ ها برنامه وجود داشته باشد و بر اساس استعدادها و پتانسیل های منطقه، کار تعریف شده و به‌ صورت منظم و جدی رصد شود و در شورای برنامه‌ ریزی و توسعه استان و همچنین جلسات مختلف دیگر، نتایج را از متولیان امر پیگیری کنید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور سپس گفت: در زمان کنونی، متوسط عمر پروژه‌ها در کشور، ۱۷ سال است که پیش‌ بینی می‌شود با این روند تأمین منابع مالی به ۴۰ سال برسد. ما در تلاش هستیم محوریت بیشتری به استان‌ ها داده شود و مطمئن هستیم که نظارت بر پروژه‌ ها توسط استان‌ ها بهتر انجام خواهد شد و معتقدیم هرچه استان‌ ها فعال‌ تر باشند کار بهتر انجام خواهد شد.

دکتر میرکاظمی افزود: لازم است به موضوع آمایش سرزمین، دقت و توجه بیشتری شود. همچنین در بحث صادرات به‌ صورت خیلی جدی کار کنیم و موانع موجود را به‌صورت جدی رصد و حذف کنیم و برای توسعه زیرساخت صادرات، بیشتر بکوشیم. چرا که باید امسال حداقل ۴۰ درصد رشد صادرات داشته باشیم تا نیازی به درآمدهای ارزی نفتی در تراز ارزی نداشته باشیم و درآمدهای صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی، بتوانند درآمد پوشش دهند و این ظرفیت در کشور وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: تأکید مرتب بر آمایش سرزمین به این علت است که نباید اجازه دهیم با سرمایه‌ گذاری بیش از نیاز و سپس تعطیل شدن واحدها، منابع کشور به هدر رفته و بهره‌ وری ملی و سرمایه ما کاهش یابد و به رشد اقتصادی هم نرسیم.

معاون رئیس جمهور در خاتمه، تاکید کرد: شما باید تصمیم‌ بگیرید در هر منطقه چه سرمایه‌ گذاری‌ انجام شود و همه استان‌ ها باید با در نظر گرفتن اسناد آمایش، اولویت‌ های خود را احصا و آماده کنند تا بتوانند راهبر سرمایه‌ گذاری بوده و منابع را در محلی هزینه کنند تا بیشترین ارزش و بازدهی ملی کسب شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha