گروه های پرخطر، حتما واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی شهرستان سیرجان با بیان اینکه واکسن آنفلوانزا یک واکسن بسیار مفید و کم عارضه و به مقدار کافی در داروخانه ها در دسترس است، بر لزوم تزریق آن در گروه های پرخطر و سالمندان با توجه به شروع فصل سرما تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ فصل آنفولانزا تقریباً از ابتدای مهرماه شروع می شود و بهترین زمان برای دریافت واکسن این بیماری، اواخر شهریور، ماه های مهر و آبان می باشد. در ضمن هرچه اقدام برای واکسیناسیون، سریع تر باشد می تواند برای پیشگیری نیز مؤثرتر باشد.

دکتر محمد موقری پور در این باره گفت: واکسن آنفلوانزا یک واکسن بسیار مفید و کم عارضه است که فقط روی ویروس آنفلوانزا مؤثر است. آنفلوانزا مرگ و میر بالایی در افراد خاص داشته و با زدن واکسن آنفلوانزا، افراد از مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا در امان خواهند بود و این واکسن بر روی کرونا یا سرماخوردگی اثری ندارد.

وی با بیان این که تزریق واکسن آنفلوانزا به بزرگسالان و حتی بانوان باردار پیشنهاد می‌ شود، افزود: کودکان زیر شش ماه، افرادی که سابقه ابتلاء به گیلن‌ باره(یک بیماری التهابی نادر که دستگاه عصبی محیطی را درگیر می‌ کند و به سرعت موجب ضعف عضلات و بی‌ حسی می‌ شود) داشته‌ اند، افرادی که زمینه آلرژی شدید به واکسن، دارو و حتی بعضی از مواد غذایی نظیر تخم مرغ دارند و همچنین در صورتی که فرد در زمان تزریق، حال عمومی مناسبی نداشته مثلاً تب دارد؛ توصیه نمی‌ شود واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی شهرستان سیرجان، تصریح کرد: عفونت ریوی در مادران باردار بسیار پُرخطر است و توصیه اکید می‌ شود که مادران باردار حتماً واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.

خوشبختانه در چند روز اخیر واکسن آنفلوانزا به تعداد مناسب در داروخانه‌ ها در دسترس عموم همشهریان است.

موقری پور گفت: دمای نگهداری واکسن آنفلوانزا بین ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد( دمای یخچال) است و باید توجه داشت که واکسن نباید یخ بزند و یا در معرض تابش آفتاب قرار بگیرد.

شایان ذکر است خانم‌ های باردار، افراد بسیار چاق (BMI بالاتر از ۴۰ )، افراد مسن به ویژه بالای ۶۵ سال و کودکان زیر ۵ سال به ویژه زیر ۲ سال، کادر درمان و افرادی که در مراکز نگهداری سالمند هستند، افراد با بیماری‌ های زمینه‌ ای از جمله دیابت، آسم، نارسایی قلب، کلیه و کبد؛ بیمارانی که به هر دلیل کورتون مصرف می‌ کنند، بیماران نقص ایمنی و شیمی درمانی و کودکانی که مجبور به استفاده از آسپرین هستند، جزء افراد پُرخطر در معرض ابتلا به بیماری آنفلوانزا محسوب می‌ شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha