آشنایی با تنها ورزشگاه قابل حمل در جهان + فیلم

ورزشگاه فوق العاده زیبا و مدرن ۴۰ هزار نفری ۹۷۴ (راس ابوعبود) تنها ورزشگاه قابل حمل و انتقال در جهان محسوب می‌شود.

به گزارش گروه ورزش خبرگزاری سلامت، چند روز تا شروع رقابت‌های فوتبال جام‌جهانی زمان باقی مانده است. جام‌جهانی ۲۰۲۲ فوتبال به میزبانی قطر برگزار می‌شود و این کشور در حال فراهم کردن شرایط برای برگزاری هر چه بهتر این فستیوال بزرگ بین المللی است. این کشور برای برگزار شدن هر چه مجلل‌تر مسابقات تلاش زیادی انجام داده و در کنار بازسازی و به‌روزرسانی استادیوم‌های قدیمی خود، ورزشگاه‌های جدید و مُدرنی را نیز ساخته است.

اروپایی‌ها با وجود بهره‌مندی از آسمان همیشه لبریز از برف و باران و تپه‌ها و دشت‌های سرسبز مخصوصا در قسمت‌های شمالی این قاره همواره از یک تعطیلات پر از آفتاب استقبال می‌کنند. آن‌ها دوست دارند روزهای تعطیلات را نه در هوای همیشه ابری بلکه در یک آفتاب دل‌انگیز یا کنار یک ساحل مرطوب و گرم به سر ببرند. این بار جام جهانی با انتخاب میزبانش این امکان را به ساکنان قاره سبز خواهد داد و به طور خاص تماشاگرانی که به ورزشگاه «۹۷۴» قطر می‌آیند، می‌توانند آفتاب ملایم این کشور و ساحل زیبای آن را توامان در اختیار داشته باشند. تلفیق این لذت طبیعی با هیجان فوتبال، ورزشگاه «۹۷۴» را به یکی از خاص‌ترین میزبان‌های جام جهانی ۲۰۲۲ تبدیل کرده است.

آشنایی با تنها ورزشگاه قابل حمل در جهان + فیلم

معرفی ورزشگاه ۹۷۴

استادیوم ۹۷۴ قطر یکی از ورزشگاه های میزبان مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ در این کشور است که با نام استادیوم راس ابو عبود نیز شناخته می شود. استادیوم ۹۷۴ (راس ابوعبود) قطر با استفاده از کانتینرهای حمل و نقل ساخته شده است، به همین خاطر ۹۷۴ تعداد کانتینرهای حمل و نقل مورد استفاده در این استادیوم یکی از دلایل نامگذاری آن است.

۹۷۴ همچنین کد شماره‌گیری بین المللی قطر است و در پشت نام ورزشگاه نیز نقش داشته است. این نام همچنین قرار است نشان دهنده موقعیت استراتژیک ورزشگاه باشد که نزدیک به فرودگاه بین المللی حمد، فرودگاه دوحه و بندر دوحه قرار دارد.

استادیوم ۹۷۴ که در منطقه راس ابو عبود در دوحه قرار دارد، با الهام از تاریخ غنی تجارت و دریانوردی قطر ساخته شده و توانسته است از نظر توسعه پایدار و معماری نوآورانه، توجه بسیاری از متخصصان را به خود جلب کند.

استادیوم ۹۷۴ (راس ابوعبود) قطر برای جام جهانی ۴۰ هزار نفر ظرفیت دارد و ساخت این ورزشگاه در سال ۲۰۱۸ کلید خورد و پس از سه سال به پایان رسید. این ورزشگاه به‌طور رسمی در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ (۹ آذر ۱۴۰۰) با بازی بین امارات متحده عربی و سوریه در چارچوب جام عرب افتتاح شد.

این ورزشگاه پس از جام جهانی به‌طور کامل برچیده می‌شود و بسیاری از بخش‌های استادیوم از جمله صندلی‌ها، کانتینرها و حتی سقف برای استفاده در سایر پروژه‌های ورزشی یا غیرورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ حتی بخش‌هایی همچون سرویس‌های بهداشتی و رختکن با کانتینر ساخته شده‌اند تا امکان انتقال آن‌ها به‌راحتی میسر شود.

امکانات استادیوم ۹۷۴

اولین ورزشگاه فوتبال سرپوشیده کاملاً جداشدنی است و نشان دهنده تعهد قطر به پایداری مقرون به صرفه و طراحی جسورانه است. پس از پایان مسابقات، کانتینرها و ساختار فوق العاده مورد استفاده مجدد قرار خواهند گرفت. توسعه ساحلی با امکانات شگفت‌انگیز برای جامعه محلی و همچنین یک مرکز پویا برای کسب و کار زنده خواهد شد. این مفهوم جدید در توسعه سالن تضمین می‌کند که اگرچه حضور فیزیکی استادیوم ۹۷۴ ممکن است موقتی باشد، میراث آن جاودانه خواهد بود.

استادیوم ۹۷۴ تنها مکان ساحلی با منظره ای تماشایی از خط افق دوحه، با استفاده از کانتینرهای حمل و نقل دارای گواهی استاندارد و عناصر فولادی مدولار ساخته شده است که بازتاب بندر مجاور و تاریخچه صنعتی طرح است.

مشکل تهویه هوای ورزشگاه به‌لطف موقعیت آن در کنار خلیج فارس و نسیمی که می‌وزد، به‌آسانی برطرف شده است. همچنین شکل ورزشگاه و فاصله بین صندلی‌ها، تهویه طبیعی را تسهیل کرده‌اند. به‌واسطه طراحی کارآمد استادیوم، از فناوری خنک‌کننده استفاده نشده و این امر به کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب انجامیده است. کلیه این ویژگی‌ها دست‌به‌دست هم داده‌اند تا استادیوم ۹۷۴ مستحق دریافت گواهینامه چهار ستاره از سیستم ارزیابی پایداری جهانی (GSAS) شود.

آشنایی با تنها ورزشگاه قابل حمل در جهان + فیلم

به جرات می‌توان گفت استادیوم راس ابو عبود خاص‌ترین ورزشگاه جام جهانی است و با موقعیت مکانی فوق‌العاده‌ای که این ورزشگاه دارد، برای هواداران جذاب خواهد بود.

استادیوم ۹۷۴ میزبان کدام بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است؟

ورزشگاه ۹۷۴ در طول جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، میزبان ۶ بازی دور اول گروهی و یک بازی از مرحله یک‌شانزدهم خواهد بود.

آشنایی با تنها ورزشگاه قابل حمل در جهان + فیلم

منبع:ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha