لزوم اصلاح قانون تغییر ضریب کاری جهت کارگران شرکت های زغال سنگ

رییس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: زغال سنگ صنعتی سخت و زیان بار است، لذا اصلاح قانون برای تغییر ضریب کاری، مطالبه کارگران این معادن ضرورت دارد.

اصلاح قانون تغییر ضریب کاری مطالبه کارگران زغال سنگ

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ محمدرضا پورابراهیمی در نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان اقتصادی استان کرمان، گفت: حدود پنج هزار نفر از کارگران زغال سنگ به علت مشکلات بیمه‌ای امکان بازنشستگی ندارند لذا در بخشی از ظرفیت مصوبات شورای معادن به این صنعت نحیف کمک شود که این امر نیاز به دستور وزیر صمت دارد.

وی افزود: اگر این اتفاق بیفتد، می توان پنج هزار نفر را بازنشسته و معادل آن نیروی جدید استخدام کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس اضافه کرد: ۱۷ هزار نفر در صنعت زغال کشور اشتغال دارند و این آمار با سیاست گذاری صحیح تا سه برابر قابل افزایش است.

پورابراهیمی اظهار داشت: زغال سنگ صنعتی سخت و زیان بار است لذا اصلاح قانون برای تغییر ضریب کاری، مطالبه کارگران این معادن ضرورت دارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: ۱.۲ میلیارد تن ذخایر زغال سنگ داریم، اما با کمترین میزان بهره برداری روبه رو هستیم؛ لذا انتظار می رود متولی صنعت زغال در وزارت صمت تعیین تکلیف شود تا ماموریت های این حوزه را برای تولیدات زغال هشت استان کشور مشخص کند.

انحصار خرید زغال باید پایان یابد

پورابراهیمی یادآور شد: مشکلات صنعت زغال سنگ را با قیمت گذاری صحیح می توان رفع کرد و انحصار در خرید این محصولات توسط شرکت های اصفهانی باعث قیمت پایین و تاخیر در پرداخت شده است.

وی افزود: قیمت این محصول در شرکت های زغال سنگ کشور معادل یک سوم قیمت های جهانی آن محصول است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: طی هفت ماه امسال ۷۲۰ هزار تن زغال و کک وارد کشور شده که معادل ۵۰۰ میلیون دلار ارزبری دارد و این آمار در سال گذشته ۹۲۰ هزار تن بوده است؛ در شرایطی که زغال سنگ داخلی یک سوم قیمت جهانی آن است مافیا اجازه توسعه و افزایش قیمت زغال سنگ کشور را نمی دهد.

پورابراهیمی گفت: تعرفه واردات زغال‌ سنگ باید حتما برای احیای شرکت‌ های داخلی اجرایی شود، زیرا متخصصان زغال ترکیب واردات زغال سنگ و ضرورت واردات آن را کاملا رد می کنند.

وی با اشاره به سیاست‌ ها و مشوق‌ های صادراتی عنوان کرد: صادرات نیازمند پشتیبانی است، لذا اجازه صادرات زغال سنگ را بدهید.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: کک سازی ما در زرند با ظرفیت بیشتر از ۲۵ درصد فعالیت نمی کند و ۷۵ درصد ظرفیت کک سازی های ما نیز در کشور خالی است؛ درحالی که حمایت از این صنعت بشدت اشتغالزاست.

حقوق دولتی را از معادن کوچک دریافت نکنید

در بخش دیگر این نشست رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز گفت: سردرگمی عجیبی در حقوق و عوارض دولتی وجود دارد، لذا وضعیت(محاسبه و دریافت) معادن کوچک و متوسط باید از معادن بزرگ جدا شود.

بابک اسماعیلی افزود: معادن بزرگ قبلا با حداقل تولید چهار میلیون تن محتوای فلز، مس و سرب و روی مشخص می شدند، که امروز قانون یک میلیون تن مواد خام را معدن بزرگ می داند و از ۹ درصد عوارض ارزش افزوده ۱۰ درصد حقوق دولتی دریافت می کنید.

وی اظهار داشت: معتقدم دولت به حق خود در عوارض حقوق دولتی نرسیده، اما باید بدانیم آن را از کجا دریافت کنیم.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه وزارت صمت همانطور که در سود شریک است، باید ۵۰ درصد هم در ضرر معادن خصوصی شریک باشد، گفت: هشت درصد حقوق عوارض دولتی را معادن کوچک پرداخت می کنند و خواهشمندیم این هزینه را دریافت نکنید؛ بیش از ۲۰۰ معدن بزرگ کشور ۹۲ درصد عوارض حقوق دولتی می پردازند.

اسماعیلی با بیان اینکه ماشین آلات معدنی استان کرمان بسیار فرسوده شده است، اظهار داشت: واردات آنها را برای معادن کوچک و متوسط بدون محدودیت آزاد کنید، تا با توجه به قیمت ماشین آلات هزینه بالایی برای این دسته از معادن نداشته باشد.

وی افزود: معادن مناطق دور افتاده و محروم از مالیات معاف شده‌اند، اما اگر مالک حقیقی باشد مالیات را باید پرداخت کند.

شایان ذکر است؛ در ادامه جلسه نمایندگان اتاق بازرگانی نیز در این نشست مشکلات تامین اجتماعی، بانکی و مالیات را از مشکلات بخش خصوصی برشمردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha