تقویت دانش قضات از مطالبات اصلی رهبری از قوه قضائیه است

معاون قضایی قوه قضائیه گفت: یکی از مطالبات مقام معظم رهبری در هفته قوه قضائیه سالجاری، تقویت دانش قضایی قضات بود، چکه این موضوع در سند تحول قضایی نیز به صورت ویژه مورد تاکید قرار گرفته تا شاهد صدور احکام متقن، مستحکم و غیرمخدوش باشیم.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ حجت الاسلام و المسلمین صادق رحیمی در نشست با شورای معاونین دادگستری، قضات دادگاه های تجدیدنظر و روسا و دادستان های حوزه های قضایی استان کرمان، با تاکید بر این مطلب که قضات باید تمام تلاش خود برای صدور احکام درست و متقن را به کار گیرند، گفت: قضات باید بر مبنای قوانین جدید و با شناخت کامل موضوع نسبت به صدور احکام اقدام کنند.

وی افزود: انتظار می رود که قضات تجدیدنظر به عنوان یک ملجا و ماوای حقوقی باشند و نسبت به آموزش و راهنمایی قضات جوان اقدام نمایند.

معاون قضایی قوه قضائیه، سالروز آغاز دهه فجر و میلاد امام جواد (ع) را گرامی داشت و با اشاره به این مطلب که معاونت قضایی قوه قضائیه ماموریت های متنوعی دارد، تاکید کرد: بررسی پرونده ها در اجرای ماده ۴۷۷، پرونده های موضوع استیذان، پرونده های تعیین تکلیف ماده ۳۷۶، پرونده های موضوع سلب حیات، کمیسیون عفو، اداره کل تصفیه امور ورشکستگی و ... از جمله ماموریت های این معاونت به شمار می رود.

حجت الاسلام رحیمی، تصریح کرد: قضات یک مسئولیت شرعی را بر عهده گرفته اند و اگر بخواهیم نگاه مادی به کار قضات داشته باشیم، حقوق پرداختی شاید پاسخگوی صدور یک حکم آنها نیز نباشد اما در این رابطه باید توجه داشت که قضاوت یک منصب الهی است و آن را یک شغل نمی دانیم.

وی تاکید کرد: درست است که نظام و حکومت باید قاضی را تامین کند اما اینکه نگاه حرفه ای و شغلی به منصب قضاوت داشته باشیم، اشتباه است.

معاون قضایی قوه قضائیه یاد و خاطره سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را گرامی داشت و بیان کرد: ایشان یک انسان الهی و مخلص بود که جز خدا و اخلاص موضوعی را مد نظر نداشت و قضات نیز باید بر مبنای مکتب سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با اخلاص و انگیزه الهی در مسیر اجرای عدالت و احقاق حقوق مظلومان تلاش کنند و در این صورت، قطعا مصداق "خیرالناس" خواهند بود.

حجت الاسلام رحیمی بر آموزش ضابطان قضایی نیز تاکید و عنوان کرد: نظارت قضایی بر دادستان ها و دادسراها از سوی نماینده عالی قوه قضائیه در استان ها مورد تاکید است و دادستان های مرکز استان ها نیز باید بر دادسراهای سراسر استان نظارت قضایی داشته باشند.

وی بر استفاده از ظرفیت های قانونی برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها تاکید و اظهار کرد: خط قرمز در کمک به آزادی افراد این است که فردی که وجود او در جامعه موجب سلب امنیت و آرامش مردم می شود، مستحق هیچگونه کمک و ارفاق نیست.

معاون قضایی قوه قضائیه تصریح کرد: ریاست کل دادگستری ها و دادستان ها باید در ایام پایانی سال جاری، نسبت به بررسی دقیق پرونده های مددجویان زندان اقدام نمایند تا از ارفاقات و تاسیسات قانونی برای آزادی آنها استفاده شود.

حجت الاسلام رحیمی، در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: ریاست قوه قضائیه در حوزه رفاهیات قضات و کارکنان پیگیری های ویژه ای دارند و در این زمینه اقدامات خوبی نیز در دست انجام است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز سالروز ورود امام راحل به کشور و طلیعه چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشت و افزود: بررسی پرونده های اعمال ماده ۴۷۷ یک اقدام بسیار وقت گیر در دادگستری استان ها و در قوه قضائیه است، زیرا همواره مردم دنبال آن هستند، که اعاده دادرسی به روش های مختلف از جمله اعمال ماده ۴۷۷ را انجام دهند.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی، ادامه داد: با وجود کمبود نیروی قضایی، امکان تعیین قاضی ویژه برای پرونده های ماده ۴۷۷ وجود ندارد و بار این کار بر دوش قضات دادگاه های تجدید نظر است.

وی با اشاره به این مطلب که در استان کرمان میانگین ورودی به دادگاه های تجدیدنظر ۱۵۰ پرونده است، ابراز داشت: در استان ها بیش از ۹۰ درصد درخواست های اعمال ماده ۴۷۷ رد می شود اما این موضوع بار سنگینی به دستگاه قضایی وارد می کند.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان خاطرنشان کرد: باید بدنه قوه قضائیه در دادسراها و دادگاه ها به نحوی نسبت به صدور حکم اقدام کنند که رای خلاف شرع و قانون در پرونده ها صادر نشود.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی ضمن بیان این مطلب که در حوزه پرونده های ماده ۴۷۷ باید ساماندهی لازم صورت گیرد، خاطرنشان کرد: با ساماندهی این حوزه می توان توان مصروف در این بخش را برای ساماندهی سایر بخش ها از جمله رسیدگی به پرونده های مسن اختصاص داد./اداره کل دادگستری استان کرمان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha