پیشرفت ۴۴ درصدی خط انتقال آب به کرمان و رفسنجان

استاندار کرمان با اشاره به اجرای سه پروژه بزرگ آبرسانی در استان کرمان گفت: خط انتقال آب شرب به شهرهای کرمان و رفسنجان از محل صنعت، ۴۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ محمدمهدی فداکار عصر امروز ۲۰ اردیبهشت ماه در بازدید از پروژه خط انتقال آب شرب به شهرهای کرمان و رفسنجان از محل خط انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور، گفت: ۱۴۵ کیلومتر لوله‌ گذاری از محل تصفیه‌ خانه کرمان تا احمدآباد، نقطه اتصال به خط صنعت است، که ۵۱ کیلومتر آن انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه سه پروژه آبرسانی مذکور بیش از ۲ میلیون نفر از جمعیت استان را به لحاظ آب تامین می‌ کنند، تصریح کرد: پروژه آبرسانی به کرمان و رفسنجان با اعتبار بیش از ۲ هزار میلیارد تومان در حال انجام است.

استاندار کرمان با اعلام اینکه در صورت عدم بروز مشکل در اجرای طرح، تا پایان سال شاهد بهره‌ برداری آن خواهیم بود، اضافه کرد: تامین مالی پروژه آبرسانی به کرمان و رفسنجان، بخشی توسط دولت و سازمان برنامه و بودجه، وزارت نیرو و تعهد استان تامین می‌ شود.

فداکار خاطرنشان کرد: ۷۰۰ میلیارد تومان از تامین مالی این پروژه از محل صنایع استان است؛ که امیدواریم آن هم تامین شود و پیگیر این موضوع هستیم.

وی با اشاره به اینکه برای سایر شهرستان‌ های استان که دچار تنش آبی هستند نیز خط آبرسانی کار می‌ شود، گفت: اجرای خط آبرسانی جیرفت و عنبرآباد از محل سد جیرفت نیز آغاز شده است.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه در حوزه تامین آب شرب با این سه پروژه بخش عمده‌ ای از مشکلات حل خواهد شد، ادامه داد: خط آبرسانی به بم و براوات از سد نسا شهرستان بم آماده شده و با حضور مقامات رسمی کشور افتتاح خواهد شد.

فداکار گفت: اعتبار سه طرح آبرسانی که در حال اجراست حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. پروژه بم و براوات آماده بهره برداری است و پروژه آبرسانی به جیرفت ۲ سال دیگر آماده بهره برداری می‌ شود.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان نیز، پروژه انتقال آب از خط صنعت به رفسنجان و کرمان، طرح اضطراری است که ۳۰ میلیون متر مکعب تخصیص آب را شامل می‌ شود.

شایان ذکر است؛ عملیات اجرایی پروژه اضطراری انتقال آب شرب به شهرهای کرمان و رفسنجان از سامانه‌ انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور، ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ در سفر علی اکبر محرابیان وزیر نیرو به کرمان آغاز شد و نیاز آبی حدود یک میلیون نفر را به میزان قابل توجهی برطرف می‌ کند.

پیشرفت ۴۴ درصدی خط انتقال آب به کرمان و رفسنجان

استانداری کرمان

انتهای پیام/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha