رشد اقتصادی گلستان یکی از دستاورد های دولت مردم در استان است

استاندار گلستان در نشست خبری قرارگاه شهید همدانی ویزه هفته دولت از رشد اقتصادی و توسعه استان در دولت سیزدهم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سلامت (طبنا) از گرگان؛ صبح امروز علی محمد زنگانه استاندار گلستان به مناسبت آغاز هفته دولت با حضور در جمع خبرنگاران گفت: به مناسبت هفته دولت ، ۳۳ هزار و ۸۹۰ پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتبار کلی بالغ بر ۹۴۷ میلیارد تومان افتتاح یا عملیات اجرائی آن آغاز می شود، که با این پروژه ها، ۳۹ هزار و ۳۷۸ شغل برای مردم استان ایجاد شده یا خواهد شد.

وی با بیان اینکه از مجموع پروژه های قابل افتتاح و کلنگ زنی استان، یک هزار و ۵۶۳ پروژه عمرانی و ۳۲ هزار و ۳۲۷ پروژه اقتصادی و اشتغالزا است، افزود: از این تعداد ۱۹ هزار و ۴۱۹ پروژه افتتاح و عملیات اجرائی ۱۴ هزار و ۴۱۹ پروژه نیز آغاز می شود.

استاندار گلستان در گزارشی از مهم ترین اقدامات ۲۲ ماهه خود در استان به عنوان استاندار ، از رشد مثبت اقتصادی استان در حوزه های کشاورزی ، خدمات و صنعت خبر داد و گفت: گلستان جزو سه استان برتر کشور در این سه حوزه بوده است و استان در حوزه صنعت و حمایت از بنگاه های کوچک و زودبازده رشد ۷.۹ درصدی داشته است.

وی افزود: در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مجموعاً در حدود ۱۶۳۰۰ میلیارد تومان کار عمرانی در استان به انجام رسیده است. این رقم در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۳۹۸ در حدود ۴۰۰۰ میلیارد بوده است که رشد ۴ برابری را نشان می دهد.

زنگانه تصریح کرد: در طول سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در حدود ۱۸ هزار شغل منجر به بیمه در استان ایجاد شده است که این عدد در طی یک دوره ۸ ساله ۳۰ هزار نفر بوده است.

وی اظهار کرد: گلستان پیشرو در اجرای مصوبات دولت در افزایش احکام کارگزینی کارکنان دستگاه های استانی بوده است و احکام کارگزینی فعلی دستگاههای اجرایی به نسبت شهریور ماه سال ۱۴۰۱ در حدود ۵۲ درصد رشد داشته است. علیرغم اینکه وزراتخانه ها تعهد در تأمین بار مالی بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری داشتند، استان گلستان بدون دریافت اعتبار ویژه در این خصوص نسبت به برقراری احکام کارگزینی کارکنان خود اقدام نمود.

استاندار گلستان گفت: در حوزه تبدیل وضعیت ایثارگران، بیش از ۵ هزار نفر از مزایای تبصره ۲۰ در قوانین بودجه سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در نظام اداری استان برخوردار شده اند که ۹۰۰ نفر از این تعداد، در دستگاه های اجرائی استانی تبدیل وضع شده اند و گلستان یکی از اولین استان هایی بود که در اجرای این مفاد قانونی پیشقدم شد.

وی افزود: در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان در حوزه آب شرب در شهرستان های استان هزینه شده است و بعد از ۱۸ سال شاهد افتتاح بخشی از فاز اول فاضلاب شهر گنبد در سال جاری خواهیم بود که عمده ی پیشرفت فیزیکی آن از شهریور ماه ۱۴۰۰ به بعد بوده است.

وی بیان کرد: طی سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان در حوزه ی ساخت و تجهیز مدارس هزینه شده است.

همچنین ، در سال ۱۴۰۱، مبلغ ۱۱۵ میلیارد تومان از ردیف ها و منابع اعتباری مختلف و منابع داخلی دستگاه اجرائی صرف توسعه زیرساخت های شهرک های صنعتی شده است.

زنگانه با بیان اینکه درسال ۱۴۰۱ برای اولین بار ۵۷ میلیارد تومان به پروژه های دانش بنیان از محل منابع استانی تخصیص صورت پذیرفت، گفت: برای اولین بار شاهد کلنگ زنی سایت تولید محصولات دانش بنیان در مرکز استان در سال جاری خواهیم بود. این کار را در سال ۱۴۰۲ نیز ادامه خواهیم داد و در صورت تأمین زمین مناسب در دومین شهر بزرگ استان یعنی گنبد نیز پس از طی مراحل تأمین زمین و فرآیندهای قانونی آن سایت تولید محصولات دانش بنیان شرق استان را نیز کلنگ زنی خواهیم نمود

وی خاطر نشان کرد: برای اولین بار و در صورت تأمین زمین مناسب از سوی مسئولین شهرستان علی آباد، شاهد تأمین اعتبار اولین مرکز مهارت آموزی تخصصی استان در هوش مصنوعی در شهر علی آباد خواهیم بود.

استاندار گفت: به منظور توزیع عادلانه تسهیلات و توسعه روستا محور، درحدود ۵۰ درصد اعتبارات استانی در حوزه های مرتبط با پیشرفت روستایی اختصاص یافته است.
وی بیان کرد: برای اولین بار نظام جامع و فراگیر از طریق طراحی سامانه تخصصی برای پرداخت تسهیلات در استان طراحی شده است (سامانه رشد ۸ درصدی) که در نوع خود در کشور منحصر بفرد است.

استاندار تصریح کرد: برای اولین بار مهمترین و بزرگترین پروژه زیست محیطی آبی یعنی احیاء و علاج بخشی خلیج گرگان در دریای خزر در مرزهای آبی گلستان به وقوع پیوسته است.

زنگانه گفت: استان گلستان در بهره وری نیروی انسانی، در حوزه مستندسازی و مدیریت فرآیندهای واگذاری تصدی ها ، در حوزه کشت قراردادی گندم (بیش از ۱۵۲ هزار هکتار در سال ۱۴۰۱) و حوزه جذب تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی (۲۴۵ میلیارد تومان) در سال ۱۴۰۱ حائز رتبه نخست کشور و در حوزه شاخص توسعه گلخانه ای موفق به کسب رتبه سوم و در توسعه سامانه های نوین آبیاری (ارتقا از رتبه ۱۲ به ۵) موفق به کسب رتبه پنجم کشور شد.

همچنین در اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، روابط عمومی و امور بین الملل استانداری گلستان موفق به کسب عنوان نخست در کشور شده است که از روابط عمومی وهمکاران این بخش کمال تشکر را داریم.

وی ادامه داد: هدف گذاری صادرات استان در سال ۱۴۰۱ میزان ۲۱۰ میلیون دلار بود که با توجه به اقدامات موثر دولت درسال ۱۴۰۱ به عدد ۲۵۰ میلیون دلار رسید .

وی با اشاره به اهمیت احیای واحدهای راکد که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند و یا در سال های گذشته راکد شده بودند، گفت: در ابتدای دولت ۵۴۳ واحد غیرفعال در استان گلستان داشتیم که تاکنون ۱۰۳ واحد با سرمایه گذاری بیش از ۹۳۰ میلیاردتومان احیاء و به زنجیره تولید استان وارد شده و ۸۸۶ کارگرآن مشغول بکار شده اند.

همچنین سرمایه گذاری خارجی در استان گلستان از ۲ میلیون و ۸۵۰ هزاردلار در ۸ سال دولت قبل، در دولت سیزدهم به ۱۳ میلیون و ۴۵۰ هزار دلار (حمل ونقل- تامین مواد اولیه-پرورش ماهی-تولید حباب لامپ- غلات- گلخانه) رسید.

استاندار با اشاره به تشکیل کارگروه وصول مطالبات بانکی و مالیاتی برای اولین بار در استان خاطر نشان کرد: نتیجه این اقدامات، بازگشت ۹۳ میلیارد تومان مطالبات مشکول الوصول به شبکه بانکی استان و کمک به چرخه تولید بود.

ایجاد خط انتقال برق از نیروگاه علی آباد- احداث پست ۴۰۰ در محل شهرک- خط انتقال گاز ، تجهیزات خریداری و در سفر عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد-تامین آب از محل پساب تصفیه خانه و سایت مناسب در دسترس از دیگر اقدامات موثر دلت در تجهیز و راه اندازی شهرک ۱۰۰۰ هکتاری اترک بوده است.

استاندار گلستان افزود: ترانزیت استان گلستان درسال ۹۸ صفر بوده ودر حال حاضر به حدود ۱۶۰ کامیون در طول روز رسیده است و از زمان بازگشایی مرز تا کنون بیش از ۱۸۰ هزار کامیون ترانزیت از استان خارج شده است.

زنگانه در پایان از خبرنگاران و اصحاب رسانه که در رسالت جهاد تبیین تلاش می کنند و مطالبات استان را به گوش مسئولان می رسانند تشکر و قدردانی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha