عربستان به پیشنهاد چین برای ساخت نیروگاه هسته‌ای فکر می‌کند

روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه گزارش داد که عربستان سعودی در حال بررسی پیشنهاد چین برای ساخت نیروگاه هسته‌ای در این کشور است؛ تصمیمی که می‌تواند برنامه‌های آمریکا در این پادشاهی را از مسیر خود خارج سازد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت(طبنا)روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه گزارش داد که عربستان سعودی در حال بررسی پیشنهاد چین برای ساخت نیروگاه هسته‌ای در این کشور است؛ تصمیمی که می‌تواند برنامه‌های آمریکا در این پادشاهی را از مسیر خود خارج سازد.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آگاه در عربستان گزارش داد که شرکت ملی هسته‌ای چین موسوم به "CNNC"، پیشنهادی به ریاض برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای در استان شرقی عربستان سعودی، در نزدیکی مرز با قطر و امارات ارائه کرده است.

عربستان سعودی پیشتر به دنبال همکاری آمریکا برای ایجاد برنامه هسته‌ای غیرنظامی در خاک خود به عنوان بخشی از توافق احتمالی عادی سازی با رژیم اسرائیل بود.

خبرگزاری رویترز در این خصوص نوشت: وزارت امور خارجه چین و عربستان سعودی هنوز به درخواست‌ها برای اظهار نظر درباره این گزارش پاسخی نداده‌اند.

براساس گزارش وال استریت ژورنال، مقامات آمریکایی پیشتر گفته‌ بودند که تنها در صورتی فناوری هسته‌ای را با عربستان به اشتراک خواهند گذاشت که توافق از غنی‌سازی اورانیوم یا بازفرآوری پلوتونیوم ساخته شده در رآکتورها جلوگیری کند. این موارد دو مسیر برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای هستند.

این روزنامه افزود که مقامات سعودی اذعان کردند که بررسی موضوع با چین راهی برای ترغیب دولت بایدن به مصالحه در مورد الزامات منع اشاعه هسته‌ای است.

براساس این گزارش، مقامات سعودی گفته‌اند که ترجیح می دهند شرکت دولتی کره جنوبی «کره الکتریک پاور» را برای ساخت راکتورهای نیروگاه و درگیر کردن تخصص عملیاتی آمریکا استخدام کنند، اما بدون موافقت با کنترل‌های اشاعه‌ای که واشنگتن به طور کلی به آن نیاز دارد.

به نوشته وال استریت ژورنال، مقامات سعودی گفتند که محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور آماده است در صورت شکست مذاکرات با آمریکا، همکاری با شرکت دولتی چین را آغاز کند.

این روزنامه به نقل از وزارت خارجه چین نوشت: چین به همکاری با عربستان سعودی در زمینه انرژی هسته‌ای غیرنظامی ادامه خواهد داد و در عین حال از قوانین بین‌المللی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای تبعیت خواهد کرد.

عربستان سعودی از سال گذشته روابط نزدیک تری با چین برقرار کرده به نحوی که با میانجی‌گری پکن، روابط عربستان با ایران پس از هفت سال بار دیگر احیا شد.

وزیر انرژی اسرائیل مخالفت خود را با ایده عربستان سعودی برای توسعه برنامه هسته‌ای غیرنظامی به عنوان بخشی از هر گونه تلاش آمریکا برای ایجاد روابط نزدیکتر اسرائیل و عربستان ابراز کرده است.

اسرائیل اعلام کرده که انتظار دارد با واشنگتن در مورد هر توافق آمریکا و عربستان که بر امنیت ملی این رژیم تأثیر می‌گذارد، مشورت کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha