دریافت ۷۳۵۰ میلیارد تومان وجه توسط شرکت متروی تهران از فروش اوراق مشارکت

با پیگیری‌های صورت گرفته و به دنبال فروش اوراق مشارکت توسعه حمل و نقل عمومی پایتخت که تیرماه سال جاری محقق شد، سهم شرکت متروی تهران از پول اوراق مشارکت سال ۱۴۰۱ به صورت تدریجی و طی هفته‌های پیش‌رو واریز خواهد شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت (طبنا) فرزام ابوالفتحی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه شرکت متروی تهران با اعلام مطلب فوق افزود: در راستای اجرای مفاد بند "د" تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در خصوص انتشار اوراق مالی اسلامی، با موافقت وزیر کشور و صدور مجوز از سوی سازمان برنامه و بودجه، نسبت به انتشار مبلغ ۲۳ هزار میلیارد ریال (۲۳۰۰ میلیارد تومان) اوراق مشارکت اقدام شد.

متعاقب این امر، بانک مرکزی نیز در تاریخ ۲۸ اسفند ماه سال گذشته، موافقت خود را برای انتشار اوراق مذکور با عاملیت "بانک شهر" اعلام کرد. از این ۲۳۰۰ میلیارد تومان، مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد تومان بابت توسعه و تکمیل خطوط ۳، ۴، ۶ و ۷ شبکه متروی تهران تخصیص یافته که تضمین بازپرداخت اصل و سود اوراق به نسبت ۵۰ درصد سهم شهرداری و ۵۰ درصد سهم دولت تعیین شده است. اما مبلغ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده با تضمین بازپرداخت ۱۰۰ درصدی توسط شهرداری تهران و صرفاً بابت تکمیل خط ۶ مترو منظور شده است.

ابوالفتحی در ادامه به واریز تدریجی پول اوراق مشارکت شرکت متروی تهران در هفته‌های پیش رو اشاره کرد و افزود: در تیرماه امسال، اوراق مشارکت سال ۱۴۰۱ به منظور توسعه حمل و نقل عمومی پایتخت به فروش رسیده و وجوه حاصل از فروش اوراق، در حال واریز به حساب شرکت متروی تهران و هزینه در پروژه‌های مربوطه می‌باشد.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه شرکت متروی تهران، در پایان گفت: برای سال ۱۴۰۱ در مجموع ۶ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت جهت توسعه حمل و نقل عمومی و طرح‌های قطار شهری کشور منتشر شد. برای سال ۱۴۰۲ این مبلغ تا ۳ برابر افزایش یافته و به ۱۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد که سهم شهرداری‌ها و دولت در بازپرداخت اصل و سود اوراق، هر یک ۵۰ درصد است. همچنین گفته می‌شود امکان صدور مجوز انتشار۶ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت دیگر برای توسعه حمل و نقل عمومی کلانشهرها وجود دارد که البته تضمین ۱۰۰ درصدی بازپرداخت اصل و سود آن با شهرداری‌ها است.

بنا بر اعلام روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو)، از سال ۱۳۹۴ که برای نخستین بار مساله کمک به توسعه حمل و نقل عمومی کلانشهرها از طریق انتشار اوراق مالی اسلامی محقق شد، شرکت متروی تهران تاکنون در مجموع ۷۳۵۰ میلیارد تومان وجوه حاصل از فروش اوراق مشارکت را دریافت کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha