ارمغان زندگی دوباره برای ۱۸ محکوم به قصاص و آزادی ۸۱۵ زندانی در کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در قالب پنج پویش مردمی، طی هجده ماه گذشته، ۱۸ محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم به زندگی بازگشتند و ۸۱۵ نفر از زندان‌ های استان کرمان رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری سلامت(طبنا) از کرمان؛ حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی به استقبال خوب شهروندان کرمانی از پویش مردمی "به احترام امام حسین (ع) می‌بخشم" اشاره و بیان کرد: نتایج حاصل از اجرای پویش‌ های "به احترام ائمه اطهار(ع) می‌ بخشم" در بحث ترویج فرهنگ صلح و سازش فراتر از انتظار بود و در هجده ماه گذشته، ۱۸ محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم به زندگی بازگشتند، که دستاورد بزرگی است.

رهایی ۱۸ محکوم به قصاص

وی در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: احکام این ۱۸ نفر محکوم به قصاص قطعی و لازم الاجرا بود، که با همت و از خودگذشتگی خانواده‌ های اولیای دم و استفاده از این پویش‌ ها و ترویج فرهنگ صلح و سازش این افراد از قصاص رهایی یافتند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: دادگستری کرمان از ابتدای سال ۱۴۰۱ حدود ۵ پویش مردمی به مناسبت‌ های مختلف در نظر گرفته است، که بیشتر این پویش‌ ها در مناسبت‌ های مذهبی مثل شهادت ائمه اطهار، ماه محرم، شهادت حضرت امیرالمومنین و... بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی گفت: البته دادگستری کرمان نیز به‌ مناسبت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی "پویش به عشق حاج قاسم می‌ بخشم" را راه اندازی کرده است.

وی تاکید کرد: این پویش‌ ها که به عشق ائمه اطهار(ع) در بین مردم ترویج شد، در حال حاضر پنجمین پویش از ابتدای محرم امسال شروع و تا پایان صفر نیز ادامه دارد و مجموع این پویش‌ ها دستاوردهای خوبی برای مردم و دستگاه قضایی داشته است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: در "پویش به عشق امام حسین علیه السلام می‌ بخشم" که از محرم امسال اطلاع رسانی و اعلام شده است، ۵ نفر با جلب رضایت اولیاء دم از قصاص رهایی یافته و از زندان آزاد شدند.

آزادی ۸۱۵ زندانی

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی در ادامه ابراز داشت: از ابتدای اجرای این پویش‌ ها ۸۱۵ نفر از زندان‌ های استان کرمان رهایی یافتند، که ۱۷۵ نفر از آزادشده‌ ها مربوط به ماه محرم و صفر امسال و در راستای "پویش به عشق امام حسین علیه السلام می‌ بخشم" بوده است.

وی عنوان کرد: طی هجده ماه گذشته ۲ هزار و ۹۲۲ پرونده زندانی دار از آمار پرونده‌ های دادگستری و زندان کم شده است؛ که ۵۹۵ مورد از این پرونده‌ ها مربوط به ماه محرم و صفر امسال و در قالب "پویش به عشق امام حسین علیه السلام می‌ بخشم " بوده است.

صلح و سازش در ۶۶ هزار و ۱۶۰ پرونده

رئیس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد: طی یک سال و نیم اخیر، ۶۶ هزار و ۱۶۰ فقره پرونده پرونده در پویش‌ های به احترام امام حسین(ع) می‌ بخشم"، "به احترام امام رضا(ع) می‌ بخشم"، "به عشق امام علی(ع) می‌ بخشم" و "به عشق حاج قاسم می‌ بخشم" منتهی به صلح و سازش و مختومه شده است؛ که ۱۰ هزار و ۹۸۵ پرونده مربوط به "پویش به عشق اباعبدالله الحسین می‌ بخشم" در ماه محرم و صفر امسال بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی با بیان اینکه ترویج فرهنگ صلح و سازش در فرمایشات مقام معظم رهبری ، سند تحول قوه قضاییه و در اسناد بالا دستی مورد تاکید بوده است، افزود: در کنار آراء و احکامی که در دستگاه قضایی صادر می‌ شود، موضوع صلح و سازش برای اجرای عدالت به کمک قوه قضائیه می‌ آید.

وی افزود: برای این منظور قوه قضائیه شعبات متعدد ویژه حل اختلاف در مجتمع‌های قضایی و مساجد در شهرها و روستاها در نظر گرفته است؛ که مردم مسائل و دعاوی خود را با صلح و سازش حل و فصل کنند و دستگاه قضایی در سال‌ های اخیر برای ترویج و تکمیل فرآیند صلح و سازش پویش‌ های مردمی راه اندازی کرده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: پویش‌ های مردمی فرصت بسیار مناسبی است که قوه قضائیه از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌ ها و پیگیری‌ های مردم، ریش سفیدان، سران طوایف، معتمدین، روحانیت و ائمه جمعه، عنوان کرد: معاونت توسعه حل اختلاف دادگستری کرمان با برنامه ریزی‌هایی که انجام داده است، تلاش خواهد کرد هرچه بیشتر از ظرفیت‌ های مردمی در جهت ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه استفاده کنند.٫ اداره کل دادگستری استان کرمان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha